Tatínek se po smrti maminky zdravotně horší. Jak postupovat v zajišťování péče o něj?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 4. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, zdravím vás z nejsevernějšího koutu republiky, ze Šluknova. Chtěl bych od vás, jakousi, základní radu co dělat a jak postupovat v péči o mého tatínka. Otec je ročník 1936. Dalo by se říci, že je celkem zráv (pominu-li lehkou pooperační epilepsii, problém s ředěním krve, počínající demenci aj... a další, které tak nějak patří k věku. ) Před rokem mu zemřelka manželka (moje maminka) a od té doby se jeho stav rapidně zhoršuje. Byli spolu 60 roků v harmonickém vztahu a ztráta, tatínka zasáhla. Vzala mu chuť k životu a toto se projevuje víc a víc. Postupně (za ten rok) přestává jíst, (zhubnul o více než 25kg) přestává chodit přestává mít zájem o život kolem... Když problém svěříme ošetřujícímu lékaři, nabídne nám lůžko v nemocnici. Myslíme si (společně se sestrou, která se o něj taktéž stará) že důstojný konec v domácím prostředí by byl pro něj lepší. Tatínek je neskutečně slabý, bez života ale zůstal mu smysl pro humor a dokáže , bystře , komentovat věci kolem něj... Taky je úžasně pozitivní a dobrosrdečný a konec v nějakém anonymním zařízení bychom mu nechtěli ušťedřit. Řešíme to jakýmsi střídání se u něj. Občas i dovolenou a nebo OČR. Jeho dcera (moje sestra) je zárověň i zdravotní sestra a tak je plno věcí, které mu může zajistit ona. Navíc ke všemu, jsou tu už měsíc, opatření s koronavirem a tak se nám vše kompilkuje. Myslíte, že bych vás mohl poprosit o jakousi, základní radou a nasměřování nás odborníky aj? Napadají nás,třeba, myšlenky, že aby někdo neřekl, že ho doma necháváme strádat ale popravdě nás nenapadá, jak situaci řešit jinak. Díky, předem, za odpověď. Petrnoušek

Petrnoušek
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Jste v nesnadné situaci, kdy zvažujete možnost pečovat o tatínka doma. V současné době se střídáte v péči o něj se sestrou, trápí Vás jeho zhoršující se stav po smrti maminky. Zvažujete, jak při zajišťování tatínkových potřeb postupovat, aby doma nestrádal a vyhnuli jste se umístění v zařízení.

Dobrý den, pane Petrnoušku,

cením si toho, že hledáte možnosti, jak zajistit péči o tatínka doma. Chápu Vaše obavy z komplikací tatínkova stavu i myšlenek na to, zda lze doma péči zabezpečit adekvátně jeho stavu.
Je mi moc líto, že tatínka maminčina ztráta tolik zasáhla. Sám vnímáte, že šedesát let společného života ve spokojeném vztahu nejde odtruchlit snadno ani rychle. Je-li to nyní rok od ztráty Vaší maminky, může to být pro tatínka ještě o něco těžší. Moc hezky o něm píšete, je znát, že pro něj chcete jen to dobré. Nařčení ze zanedbání péče se myslím bát nemusíte, lidé dnes doma pečují o své blízké nemocné třeba i onkologicky apod.

Je hezké, že pomoc tatínkovi zajišťujete společně se sestrou, že se o starosti s péčí dělíte a střídáte se. Pro péči v domácím prostředí existují terénní služby, které Vám v tom mohou pomoci. Agentura domácí péče, třeba i taková, co má nasmlouvaný s pojišťovnou signální kód pro péči o těžce nemocné, kdy sestřičky fungují v intenzivnějším režimu (obvykle sestřička dochází dle indikace lékaře, max. 3x denně). Píšete, že Vaše sestra je i zdravotní sestrou, přesto můžete spolupráci s agenturou zvážit, aby nebyly zdravotní úkony jen na sestře atd. Nezdravotní část péče můžete zkusit domluvit s pečovatelskou či odlehčovací službou, které pomohou s hygienou, některé dovezou oběd atd. Z půjčovny pomůcek si lze vypůjčit, co by Vám péči doma usnadnilo — chodítko, nástavec na vanu, WC židli, polohovací postel apod. V současném nouzovém stavu mnoho služeb funguje v omezeném režimu, mají různá bezpečnostní opatření, ale fungují.
Kontakty na pečovatelské služby, agentury domácí péče i půjčovny pomůcek naleznete v našem adresáři, v registru poskytovatelů MPSV nebo nejlépe na stránkách města Šluknov, kde by Vám měli umět pracovníci sociálního odboru poskytnout potřebné informace i kontakty na sociální terénní služby.

Kromě pomoci a služeb, které lze reálně využít, je neméně důležité zvážit tatínkovu představu o péči a rovněž Vaše možnosti s ním zůstat a to časem třeba i nepřetržitě. Je třeba zvážit celkovou situaci, včetně toho, jak ji finančně zvládnout. Nyní jste u tatínka mimo jiné v rámci své dovolené nebo ošetřovného. Pokud tatínek potřebuje pomoc druhé osoby, pak může žádat o příspěvek na péči, z toho lze platit např. pečovatelku, ale také může náležet Vám a sestře jako poskytovatelům péče.

Kdyby se v budoucnu stalo, že by byl tatínek pro zhoršený zdravotní stav hospitalizován, možná byste mohli podat žádost o dlouhodobé ošetřovné. Podmínkou je týdenní hospitalizace nemocného, stanovisko lékaře, že nemocný bude po propuštění potřebovat péči druhé osoby nepřetržitě minimálně 30 dní a dále souhlas zaměstnavatele, že pečující osobu může na 1 — 3 měsíce postrádat.

Kdyby tatínkův stav vyžadoval lékařský dohled, pak můžete kromě jeho praktického lékaře oslovit i domácí hospicovou péči — nejblíže Šluknovu by měla být v České Kamenici, doporučila bych Vám si s předstihem ověřit, v jaké oblasti péči poskytují.

Pro poradu či podporu při rozhodování se můžete obrátit na linku pro pečující nebo třeba i naši poradnu. S pracovníky můžete probrat podrobněji otázky kolem péče.

S pozdravem a přáním dobrého času s tatínkem

Tereza Lepešková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz