14

Pravidla léčby bolesti

Mnoho nemocných žije v přesvědčení, že léčba bolesti se neobejde bez použití složitých kombinací léků. Ve většině případů se však jedná o jejich vhodný výběr a správné použití. Jen ve velmi zvláštních situacích bývají používány zvláštní techniky či nástroje. Je totiž dáno, že hlavním kritériem v léčbě bolesti je jednoduchost.

Poslední aktualizace stránky proběhla dne 24. 9. 2015

Proto se vyplatí použít nejdříve jednoduché zbraně a potom ty složitější. Mezi nejrozšířenější zbraně patří léky a techniky odvozené z anestezie (blokace nervů, které přenášejí signály bolesti).

U části nemocných i s nádorovou bolestí dostačují běžné léky proti bolesti – analgetika, nesteroidní antirevmatika či spasmolytika, např. paracetamol (Paralen, v kombinaci s codeinem Korylan), acetylsalicylová kyselina (Acylpyrin), ibuprofen (Ibalgin), diclofenac (Dolmina, Diclofenac Duo, Veral), metamizol s pitofenonem (Algifen). Léčiv a zvláště firemních preparátů je dnes doslova záplava. Liší se silou i nežádoucími účinky (např. možností vzniku žaludečního vředu a krvácení). Informujte se o nich, nepřekračujte uvedené maximální denní dávky a vždy informujte svého lékaře, jaké volně prodejné léky užíváte.

Pokud běžná analgetika nestačí, nasazují se silnější léky, především tramadol (Tramal, Tralgit), dihydrocodein (DHC continus) atd. Jestliže ani tyto léky netlumí bolest dostatečně, přijdou ke slovu silná analgetika – anodyna, např. morfin, buprenorfin, fentanyl. Pro léčení v domácím prostředí jsou dnes k dispozici kromě injekcí i tabletové přípravky s pomalým uvolňováním účinné látky (MST continus, Vendal) či speciální náplasti, z nichž se lék uvolňuje postupně během 72 hodin (Durogesic, Transtec). Obvykle se tyto léky podávají v pevném časovém schématu, aby vůbec nedošlo k rozvoji závažné bolesti. Případnou průlomovou bolest si pak tlumí pacient užitím doplňkových tablet, např. tramadolu. Existují i složitější systémy pacientem řízené protibolestivé léčby, kdy nemocný ovládá injekční dávkovač s vyústěním např. do páteřního kanálu.

Pravidla léčby bolesti

Užívání léků, především v kombinaci, vyžaduje přesnost a věrnost určitým pravidlům.

Většinou je podáváme orálně, ústně. Vstřebávají se pomaleji, ale jsou účinné mnohem déle než ty, které podáváme pomocí injekce. Z tohoto a z některých dalších důvodů injekce do svalů jsou používány pouze výjimečně, při dlouhotrvající léčbě bolesti.

Léky musejí být podávány pravidelně, aby se předcházelo znovuobjevení bolesti. Při dokonalé léčbě se léky proti bolesti podávají tehdy, když nebolí nic. Ostatně, kdo trpí bolestmi hlavy, ví, že se vyplatí vzít něco předtím, než se bolest stane příliš silnou, jinak ustoupí jen velmi pomalu.

Jak užívat léky proti chronické bolesti

 1. Léky podávejte „podle hodin“, tedy pravidelně, podle rady lékaře. Pokud bolest ustoupila, je to důkaz správné léčby a nikoli důvod k vysazení léku! Na „usazení“ léčby je třeba čekat většinou několik dní.
 2. Když se objeví nová nebo zhoršená bolest, jako „první pomoc“ podejte pouze ten lék, který byl k tomu lékařem určen. Dávky ostatních léků nezvyšujte ani nezkracujte intervaly. Pokud se spotřeba „SOS léku“ zvyšuje, kontaktujte lékaře.
 3. Léky nedrťte, nelámejte, nerozpouštějte; často se tím změní jejich účinek. Pokud se s konkrétním lékem smí zacházet jinak, lékař vás upozorní.
 4. Bez porady s lékařem neužívejte žádné jiné léky.
 5. Pamatujte na to, že i „pouhé“ vitaminy či potravní doplňky mohou změnit účinek léků.
 6. U starších, vyčerpaných, spavých nemocných zajistěte kontrolu nad podávanými léky.
 7. Nestyďte se požádat lékaře o podrobné vysvětlení, jak léky podávat. Osvědčil se písemný podrobný rozpis ve formě tabulky na den či týden.
 8. U nově nasazeného léku se informujte na jeho případné nežádoucí účinky a po rozumnou dobu se pokuste je snášet. Přetrvávají-li příliš dlouho, kontaktujte lékaře.
 9. Obávané nežádoucí účinky opioidů (nevolnost, zvracení, ospalost) jsou přechodné a organismus si na ně brzy zvykne. Zácpa způsobená opioidy však nepomine a je třeba proti ní bojovat po celou dobu léčby.
 10. Pokud na Vaši bolest dobře zabírá nějaké analgetikum, ale nevyhovuje jeho forma či způsob podání do organismu, poraďte se s lékařem. Často je možné najít jiný způsob aplikace.
 11. Pokud pravidelně pijete alkohol, nestyďte se to říci lékaři. Rozumný lékař pochopí, že při těžkých bolestech je abstinence pro vás obtížná, a přizpůsobí podle toho vaši medikaci.

Pokračujte ve čtení

 • 24
  Nechtěné účinky léků a prevenceLéky proti bolesti jsou dnes už velmi efektivní, ale často je provázejí nežádoucí a nepříjemné účinky. Je proto nutné jim předcházet podáváním dalších léků a správným dávkováním léků proti bolesti. Základním pravidlem je správná dávka ve správném intervalu.
 • 34
  Mýty o opioidechUžívání opioidů je opředeno strachem pacientů i jejich lékařů. Přitom platí, že se jedná o léky, které na bolest dobře fungují a jsou bezpečné. Opioidy se používají k tlumení bolesti, když slabší analgetika nezabírají.
 • 44
  Obavy z léčby bolestiNebojte se bolesti. V pokročilých stádiích zvláště nádorových onemocnění sice patří k nejobávanějším potížím, ale v současnosti také k nejlépe zvládnutelným. Pokud se nedaří bolest účinně zvládnout, bývá na vině nikoli závažnost choroby, ale nedostatečná úroveň léčby bolesti.