Otec má dva tumory a další útvary v břiše, velmi ho bolí dýchání. Je vhodná péče doma? Kdo pomůže?
Dobrý den, paní Gabrielo,
jste v nesnadné situaci, kdy zvažujete možnost pečovat o onkologicky nemocného otce doma. Potýkáte se s nedostatkem informací, obtížně dostupnými lékaři i nouzovou situací související se zamezením šíření koronaviru. Rovněž zvažujete, jaké máte možnosti být s tatínkem doma, když dle OSSZ nedosáhnete na žádné ošetřovné a dnů dovolené máte omezeně.
Cením si toho, že hledáte možnosti a informace. Chápu Vaše obavy z komplikací tatínkova stavu a nedostupnosti adekvátní péče vzhledem k situaci kolem koronaviru. Nejsem lékař, ale pokud se má tatínkův stav tak, jak ji jeho lékař vidí, pak se standardně dodržují zásady u pacientů s nepříznivou a časově omezenou prognózou, kdy není považováno za etické pacienta v takovém stavu napojovat na plicní ventilaci nebo u něj provádět jiné invazivní zákroky, které by výrazně nezlepšily jeho kvalitu života, ale spíše ho zatížily. U takových nemocných se doporučují spíše postupy zaměřené na zvládnutí zatěžujících příznaků, tedy na tlumení bolestí, dušnosti atd.
Ať už vnímáte nemocniční péči v regionální nemocnici jakkoli, mám za cenné, že si také uvědomujete, že tatínkovi pomáhají, jak nejlépe umí. Pokud byste se rozhodla pro péči mimo nemocnici, jsou terénní služby, které Vám v tom mohou pomoci – mobilní hospic má sestry a lékaře, který může nastavit léčbu bolesti i dušnosti, obvykle je pomoc dostupná nepřetržitě. Pomoci může agentura domácí péče, třeba i taková, co má nasmlouvaný s pojišťovnou signální kód pro péči o těžce nemocné, kdy sestřičky fungují v intenzivnějším režimu (tatínek už má zkušenost s takovou službou). Nezdravotní část péče můžete zkusit domluvit s pečovatelskou či odlehčovací službou, které pomohou s hygienou, některé dovezou oběd atd. Z půjčovny pomůcek si lze vypůjčit, co by Vám péči doma usnadnilo – WC židli, polohovací postel apod. V současném nouzovém stavu mnoho služeb funguje v omezeném režimu, mají různá bezpečnostní opatření, ale fungují.
Nejdříve bych považovala za podstatné zjistit, jaké možnosti podpory a služeb nyní v tatínkově okolí lze reálně využít. Neméně důležitá je tatínkova představa o jeho zbývajícím čase a rovněž Vaše možnosti s ním zůstat a to třeba i nepřetržitě. Je důležité zvážit celkovou situaci – kdo Vás může v péči vystřídat či zastoupit?, s čím tatínek souhlasí, resp. co by si přál?, co je pro vás oba přijatelné a co už ne?, jak dostupné jsou nyní služby, co Vám mohou v péči pomoci?, jak to lze finančně zvládnout – odejít z práce/dovolená/neplacené volno/práce z domu/příspěvek na péči?
Zjišťovala jste na OSSZ možnosti zůstat s ním doma v rámci ošetřovného či dlouhodobého ošetřovného. Bylo Vám řečeno, že ani na jednu z možností nedosáhnete. Říkám si, že je nyní situace jiná, když je tatínek hospitalizován. Podmínkou pro žádost o dlouhodobé ošetřovné je týdenní hospitalizace nemocného, stanovisko lékaře, že nemocný bude po propuštění potřebovat péči druhé osoby nepřetržitě minimálně 30 dní a dále souhlas zaměstnavatele, že Vás může na 1 – 3 měsíce postrádat.
Kontakty na služby mobilních i lůžkových hospiců v ČR, pečovatelských služeb, agentur domácí péče i půjčoven pomůcek naleznete v našem adresáři, v registru poskytovatelů MPSV nebo také na stránkách města či obce v místě bydliště nebo aktuálního pobytu, podle toho, kde nakonec tatínek bude po propuštění z nemocnice.
O radu či pomoc při rozhodování se můžete telefonicky obrátit na některou z hospicových poraden, bývají při hospicích, na ty najdete kontakty v adresáři služeb výše. S pracovníkem na telefonu můžete společně probrat možné varianty a dostat třeba i konkrétní kontakty.
S pozdravem a přáním dobrého rozvažování
Tereza Lepešková