Základní body péče
V domácí péči přebírá roli ošetřovatelů v nemocnici rodina. Je proto potřeba osvojit si základní ošetřovatelské dovednosti.
Zajištění příjmu potravy a tekutin
Potřeba jídla a pití se ke konci života zmenšuje. Někdy, nutíme-li nemocného do jídla, zbytečně zatěžujeme organismus a mohou nastat obtíže s vyprazdňováním. Připravujeme lehká, snadno poživatelná a stravitelná jídla a to v malém množství, častěji za den. Spíše dbáme na příjem tekutin. Střídáme různé nápoje (čaj černý, čaj ovocný, vodu, džus, minerálky, ale i kakao, bílou kávu…) vždy podle chuti nemocného. Dožaduje-li se pacient sklenky piva či vína, nerozpakujeme se a dáme mu ji.
Tišení bolesti a podávání léků
O tišení bolesti se domlouváme s ošetřujícím lékařem a konzultujeme též se sestrou z domácí péče. Společně hledáme nejúčinnější způsob, jak bolest tlumit. Možností je mnoho, od podání léku ústy (tablety, kapky) přes injekce do svalu (jednorázové), injekce s dávkovačem pod kůži až po analgetické náplasti, které mají dlouhodobý účinek a mění se po 72 hodinách. Potřebuje-li nemocný nějaké další léky, naordinuje a předepíše mu je ošetřující lékař.
Více informací o léčbě bolesti
Dohled na vyprazdňování nemocného
Dbáme na prevenci vzniku zácpy, která vzniká nedostatkem pohybu, nedostatečným příjmem tekutin a často bývá vedlejším účinkem některých léků. Proto podáváme nemocnému jídla bohatá na vlákninu, dostatečné množství tekutin a v případě potřeby projímadla. Bereme v potaz, jaké množství potravy nemocný přijímá. Když pacient opravdu téměř nejí, nebudeme se znepokojovat tím, že nechodí často na stolici.
Při inkontinenci (samovolný únik moči, stolice) používáme speciální pomůcky: savé podložky, pleny či plenkové kalhotky. Tyto pomůcky předepisuje ošetřující lékař a jsou hrazeny pojišťovnami.
Osobní hygiena
Provádění hygieny je závislé na stavu nemocného. Je-li schopen přepravy do koupelny, může se, eventuelně za pomoci různých pomůcek (znovu viz Kompenzační pomůcky), vykoupat či osprchovat. Pokud je nemocný slabý a jeho přeprava do koupelny není možná, provádíme hygienu na lůžku. Použijeme umývadlo, žínku, ručníky, kosmetické přípravky (zdravotní kosmetika pro nemocné, mýdlo, ochranné a masážní krémy). Po umytí ošetříme pokožku (promazání, masáž) a oblékneme čistou košili či pyžamo. Vyměníme podložku, dle potřeby i prostěradlo či povlečení.
Veškerou péči přizpůsobujeme aktuálnímu stavu nemocného. Zatímco zkraje můžeme dbát o jakýsi denní režim, zvláště tehdy, je-li v domácnosti více lidí, později ustupují všechny běžné biologické potřeby a nemocný přestává jíst, pít. I časový rytmus se mění, nemocný stále více podřimuje i během dne. Přestává mít zájem o dění kolem sebe, o sledování TV, poslouchání rozhlasu či četbu novin. Zásadní péčí se stává tišení bolesti a účastná přítomnost blízkých.
Možné komplikace
Sucho v ústech při celkové dehydrataci nemocného nebo jako vedlejší účinek některých léků řešíme podáváním kostky ledu na cucání nebo podáváme ledovou tříšť. Je možné zmrazit ovocnou šťávu, vhodný je ananasový džus (pro obsah vlákniny, vitamínů a přiměřenou kyselost). Lze také zmrazit mulový čtverec (kapesník) namočený ve šťávě a dát jej cucat nemocnému. Úlevu může přinést přiměřená konzumace kyselých bonbonů (ovocné, citronové). Pomoci může, položíme-li nemocnému na jazyk nesolené sádlo či jiné mastné potraviny, můžeme též podat lžíci smetany. Nezapomeneme mazat rty. Je rovněž možné koupit speciální tyčinky k vytírání a zvlhčování úst (bývají např. s citronovou příchutí).
Nechutenství, nevolnost v konečné fázi nevyléčitelného onemocnění nebo jako vedlejší účinek některých léků je běžná. Nemocný si sám řekne, na co má chuť. Nabízíme smetanovou zmrzlinu, kompoty, ovocné přesnídávky, masové vývary… Můžeme podávat Nutridrink, který lze koupit v lékárně. Má nepříjemnou škrobovou chuť, která se dá odstranit přidáním instantní kávy a dobrým vychlazením. Pokud má nemocný chuť, podáváme pivo po malých dávkách (podporuje trávení, obsahuje vitamíny a je kalorické).
Zvracení jako vedlejší účinek léčby či příznak choroby při postižení zažívacího traktu řešíme uložením nemocného do zvýšené polohy (do polosedu). Podáváme vychlazenou a odstátou coca-colu, studené nápoje, led.
Zácpa se vykytuje někdy jako vedlejší účinek při podávání některých léků, zejména opioidů. Hlavně podáváme dostatečné množství tekutin, dále pak stravu bohatou na vlákninu (celozrnné pečivo, ovoce, zelenina, fíky, hrozinky, hroznové víno). Před jídlem lze podat lžíci olivového oleje. Můžeme uvařit čaj z listu senny (kasie), který má projímavý účinek. Dalším krokem je použití projímadel Lactulosa (ráno polévkovou lžíci, popřípadě ráno i večer), Guttalax (20gtt), glycerinových čípků. Pokud nemocný dostává opioidy (tablety, injekce, náplasti), je obyčejně nezbytné užívání projímadla, a to již jako prevence zácpy, nikoliv až po týdnu od zahájení léčby. Zácpa při užívání opioidů je častou komplikací a trvá zpravidla po celou dobu jejich užívání.
Ztížené dýchání nemocného lze řešit posazením do křesla nebo zvednutím podhlavníku a uvolněním oděvu u krku. Otevřeme okno, což působí též na psychiku nemocného. Hrudník a záda můžeme natřít kafrovým mazáním a při ztíženém odkašlávání doplníme jemnou poklepovou masáží. Poklepáváme prsty od pasu vzhůru, postupně kolem hrudníku. Vhodným doplňkem péče může být též aromaterapie.
Místnost, kde nemocný leží, by měla být větraná, můžeme použít též pračku vzduchu. Dobře může posloužit i obyčejný ventilátor, který vzduch v místnosti rozhýbá a působí pozitivně na psychiku nemocného. Vlhkost vzduchu zajistíme odpařovači na topení nebo přes radiátor můžeme přehodit mokrý ručník. U nemocných s dechovou nedostatečností můžeme i doma podat kyslík pomocí koncentrátoru kyslíku (koncentruje kyslík ze vzduchu, není nutná kyslíková bomba). Je možné zajistit zapůjčení koncentrátoru kyslíku.
Tišení bolesti je důležité. Nenecháváme člověka trpět. Neexistuje bolest, kterou by nebylo možné velmi účinně tlumit. O tišení bolesti se domlouváme s ošetřujícím lékařem a konzultujeme též se sestrou z domácí péče. Společně hledáme nejúčinnější způsob, jak bolest tlumit. Možností je mnoho, od podání léku ústy (tablety, kapky) přes injekce jednorázové, injekce s dávkovačem pod kůži až po analgetické náplasti, které mají dlouhodobý účinek a mění se po 72 hodinách. Potřebuje-li nemocný nějaké další léky, naordinuje a předepíše mu je praktický či ošetřující lékař.
Rehabilitace
Do oblasti rehabilitace patří nejen aktivní cvičení a chůze. Patří sem také pasivní cvičení, masáže a dechová cvičení. Součástí rehabilitace je též polohování a nácvik přesunu nemocného z lůžka na vozík či na křeslo. Rehabilitace podporuje prokrvení a okysličení tkání, napomáhá udržení hybnosti kloubů a svalového napětí, má blahodárný vliv na psychiku.
Zanedbatelný není ani sociální aspekt, tedy kontakt a spolupráce nemocného s pečujícím. Například je-li nemocný při vědomí a má náladu, může na lůžku udělat jeden či dva hluboké nádechy se vzpažením. Nemá-li dost sil, nadechuje a vydechuje bez práce paží. Tak se může stát dechové cvičení příjemně stráveným časem spolu s pečujícím.
Také masáže jsou vhodným prvkem, kterým doplňujeme péči o nemocného. Není nutné provádět předpisové masáže, spíše jde o samotný tělesný kontakt, který může dodat nemocnému sílu a naději. Může jít například o hlazení či promazávání pokožky nemocného.
Rehabilitaci lze zařadit do denního režimu i v případě, že je nemocný umístěn v lůžkovém sociálním zařízení. Rehabilitace může mít na nemocného pozitivní vliv, záleží na zdravotním stavu a individuálním přístupu. V rámci domácí péče existují rehabilitační sestry, které docházejí cvičit s nemocnými buď domů, nebo do těchto zařízení. Poukaz předepisuje jednou měsíčně obvodní (ošetřující) lékař.
Prevence proleženin
Nemocný upoutaný na lůžko je vážně ohrožen vznikem proleženin, tvz. dekubitů. K proleženinám dochází zejména v místech, kde je na těle nejméně svalové hmoty, tam, kde pokožka bezprostředně naléhá na kost či kloub. Nejohroženějšími místy jsou v poloze na zádech zejména paty, lokty a záda v krajině bederní a křížové. V poloze na boku se jedná o rameno, kyčel, hřeben pánevní kosti, žebra, loket, kotník. V polosedě pozor na lopatky, obratle a křížovou oblast. Vsedě sedací kosti a paty zespodu. Pozor na možnost výskytu proleženin na hlavě!
Tlakem, tedy váhou těla, je v těchto místech omezené prokrvení tkáně. Není-li tkáň prokrvená, není ani vyživována a může dojít k různým změnám, dokonce až k jejímu odumření. Prvním příznakem tvorby proleženin je zčervenání kůže s následnou tvorbou puchýřů.
Pozor! Při polohování dbáme na to, aby velké klouby na sebe netlačily. V poloze na boku vložíme nemocnému mezi kolena polštářek. Mohly by se totiž vytvořit proleženiny na vnitřní straně obou kolen.
Jak předcházet proleženinám
Polohováním. Nemocný v určitých intervalech mění polohu těla (na jednom boku, na zádech, na druhém boku, vsedě…). Většinou polohujeme ve dvouhodinových intervalech, dle aktuálního stavu a individuálních požadavků můžeme tuto dobu upravit. Polohu těžko pohyblivého pacienta zajistíme pomocí polštářů či molitanových podložek.
Péčí o pokožku a úpravou lůžka. Aby nevznikaly na kůži opruzeniny a proleženiny, dbáme na to, aby pokožka byla čistá a suchá. Zajistíme přístup vzduchu na ohrožená místa. Pokud je kůže suchá (šustivá), je náchylná k drobným záděrám a poraněním. Proto dbáme na dostatečné promazávání.
Lůžko musí být suché a čisté, prostěradlo či podložka bez skladů a nerovností, aby nedošlo k otlačení a poranění pokožky.
Jemnými masážemi. Jemným masírováním podporujeme prokrvení tkáně. Používáme jemně mentolové mazání, popřípadě kosmetiku pro těžce nemocné. Taková mazání ale používáme pouze jako jako prevenci! Je- li již porušená kůže, nemažeme již mentolovým mazáním, ale konzultujeme se sestrou, eventuelně s lékařem další léčbu.
Antidekubitními pomůckami.
Praktické návody
Nejběžnější úkony v každodenní péči o stárnoucího, těžce nemocného či umírajícího člověka v domácím prostředí ukazují videonávody a korespondující letáky připravené Cestou domů. Materiály nabízejí praktické informace a rady k přípravě domácího prostředí na péči o slábnoucího člověka, ke každodennímu zajištění základních potřeb a tělesných funkcí nemocného i tipy pro manipulaci s člověkem upoutaným na lůžko. Součástí instruktážních materiálů je i ukázka různých kompenzačních pomůcek, které jsou pro takovou péči vhodné.