Bolest

Mnoho nemocí, jak maligních tak benigních, provází bolest. Téměř vždy je možné se bolesti postavit a zvítězit nad ní. Musíme však znát podstatu bolesti a problémy, které bolest může představovat. K jejímu odstranění je možné využít více méně jednoduché léčebné postupy.

Poslední aktualizace stránky proběhla dne 22. 9. 2015
Bolest

Bolest je vždy nepříjemný a někdy úzkostný vnitřní nebo vnější vjem našeho těla v místě, kde je cosi poškozeno. Bez bolesti bychom se nedozvěděli o nemoci a ta by postupovala, aniž by byla léčena. Alespoň v začátcích je tudíž bolest k užitku, protože nám umožňuje uvědomit si, že jsme nemocní a že musíme opravit něco, co je poškozené. Pokud však nedojde k okamžitému uzdravení a bolest se stává chronickou, je třeba ji léčit.

Chronickou se bolest stává v případě, kdy ji způsobily například vážné dlouhotrvající nemoci jako nejtěžší artrózy, nádory, zánět slinivky atd. Bolest u těchto nemocí znamená malou nebo žádnou možnost pohybu, nespavost, únavu, nervozitu a deprese, nemožnost pracovat. Často vede k nesnášenlivosti vůči přátelům, někdy dokonce i vůči rodinným příslušníkům. Za těchto podmínek je snadné ztratit radost ze života. Léčba bolesti umí vyřešit všechny nebo alespoň velkou část těchto problémů.

Kdy začíná léčba bolesti?

Zkuste odpovědět ANO nebo NE na následující výroky:

 • Trpím bolestí velkou část dne
 • Snažím se s bolestí co nejvíce bojovat
 • Když se bolest stává nesnesitelnou, beru si léky
 • Kvůli bolesti nemám chuť vidět se s mnoha lidmi
 • V noci se kvůli bolesti budím

Pokud jste třeba jen jednou odpověděli ANO, je na čase začít s léčbou bolesti, abyste lépe čelili vaší nemoci.


Podkapitoly

 • 14
  Pravidla léčby bolestiMnoho nemocných žije v přesvědčení, že léčba bolesti se neobejde bez použití složitých kombinací léků. Ve většině případů se však jedná o jejich vhodný výběr a správné použití. Jen ve velmi zvláštních situacích bývají používány zvláštní techniky či nástroje. Je totiž dáno, že hlavním kritériem v léčbě bolesti je jednoduchost.
 • 24
  Nechtěné účinky léků a prevenceLéky proti bolesti jsou dnes už velmi efektivní, ale často je provázejí nežádoucí a nepříjemné účinky. Je proto nutné jim předcházet podáváním dalších léků a správným dávkováním léků proti bolesti. Základním pravidlem je správná dávka ve správném intervalu.
 • 34
  Mýty o opioidechUžívání opioidů je opředeno strachem pacientů i jejich lékařů. Přitom platí, že se jedná o léky, které na bolest dobře fungují a jsou bezpečné. Opioidy se používají k tlumení bolesti, když slabší analgetika nezabírají.
 • 44
  Obavy z léčby bolestiNebojte se bolesti. V pokročilých stádiích zvláště nádorových onemocnění sice patří k nejobávanějším potížím, ale v současnosti také k nejlépe zvládnutelným. Pokud se nedaří bolest účinně zvládnout, bývá na vině nikoli závažnost choroby, ale nedostatečná úroveň léčby bolesti.