Kurzy a návody pro pečující
Rozhodnutí pečovat o blízkého člověka s sebou nese řadu otázek a situací, s nimiž se pečující běžně nesetkávají a často si s jejich řešením nevědí rady. Nápomocné mohou být v takové situaci videonávody nebo kurzy zaměřené na základy péče.
Kurzy pro pečující
Některé organizace zaměřené na podporu pečujících nebo organizace poskytující sociální služby nabízejí praktické kurzy pro pečující, které mohou být důležitým zdrojem informací, praktických nácviků péče a podpory v péči. Některé služby nabízejí i možnost instruktážní návštěvy přímo v domácím prostředí, kde péče běžně probíhá.
Cesta domů pravidelně pořádá Praktický kurz pro pečující. Kurz pečující při praktickém nácviku naučí, jak bezpečně manipulovat s ležícím člověkem (přesuny, výměna inkontinenčních pomůcek, použití technických pomůcek) a jak zvládat nejčastější potíže při domácí péči. Aktuální termíny kurzu lze nalézt v kalendáři akcí vzdělávacího centra Cesty domů.
Videonávody pro pečující
Osvojit si základní zdravotnické i pečovatelské úkony mohou pomoci praktické videonávody pro pečující, připravené organizací Cesta domů. Návody ukazují nejběžnější úkony v každodenní péči o stárnoucího, těžce nemocného či umírajícího člověka v domácím prostředí.
Zdravotnické návody
Instruktážní videa a korespondující fotonávody z této série názorně ukazují základní zdravotnické úkony, které jsou laičtí pečující po zaškolení zdravotníkem schopni sami zvládnout. Doporučujeme pečujícím zhlédnutí či prostudování návodů před samotnou činností a případné otázky konzultovat se zdravotní sestrou nebo ošetřujícím lékařem.
Videa a fotonávody vznikly pod záštitou České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP za finanční podpory Nadačního fondu Avast a Nadace Komerční banky a.s. – Jistota. Děkujeme.
1. Zavedení a ošetření podkožní kanyly
2. Aplikace do podkožní kanyly
3. Rozlomení ampule a natažení léku do stříkačky
4. Nalepení opiátové náplasti
5. Ošetření a proplach močového katetru pomocí stříkačky
6. Ošetření a proplach močového katetru pomocí proplachového sáčku
7. Podávání léků a výživy do NGS (do nosu)
8. Podávání léků a výživy do PEGu (do břicha)
9. Aplikace léků do cévního katétru
10. Příprava a aplikace kyslíkového koncentrátoru
11. Jak to vypadá před úmrtím
12. Co dělat bezprostředně po úmrtí
Fotonávody
Obsah videí koresponduje s obsahem doprovodných návodných letáků.
- 1. Zavedení a ošetření podkožní kanyly
- 2. Aplikace do podkožní kanyly
- 3. Rozlomení ampule a natažení léku do stříkačky
- 4. Nalepení opiátové náplasti
- 5. Ošetření a proplach močového katetru pomocí stříkačky
- 6. Ošetření a proplach močového katetru pomocí proplachového sáčku
- 7. Podávání léků a výživy do NGS (do nosu)
- 8. Podávání léků a výživy do PEGu (do břicha)
- 9. Aplikace léků do cévního katétru
- 10. Příprava a aplikace kyslíkového koncentrátoru
Pečovatelské návody
Tato série videí a korespondujících návodů ukazuje nejběžnější úkony v každodenní péči o stárnoucího, těžce nemocného či umírajícího člověka v domácím prostředí. Materiály nabízejí informace a rady k přípravě domácího prostředí na péči o slábnoucího člověka, ke každodennímu zajištění základních potřeb a tělesných funkcí nemocného i tipy pro manipulaci s člověkem upoutaným na lůžko. Součástí instruktážních materiálů je i ukázka různých kompenzačních pomůcek, které jsou pro takovou péči vhodné.
Instruktážní videa a korespondující manuály vytvořila Cesta domů díky finanční podpoře Evropského sociální fondu OP Zaměstnanost v rámci projektu „Nebojme se zbytečně“ s reg. číslem: CZ.03.2.X/0.0/0.0/18_095/0011266. Děkujeme.
Epizoda I: příprava prostředí
První epizoda je věnovaná přípravě bytu na péči o člověka upoutaného na lůžko i průběžné proměně bytu při dlouhodobé péči a postupném ubývání sil. Povíme si také o tom, jak se na péči mohou přípravit sami pečující.
Epizoda II: vhodné ležení
V druhé epizodě se dozvíte více o tom, co umí kompenzační pomůcka zvaná mobilní polohovací postel, ale i jaké je k dispozici příslušenství ke klasické posteli. Vytvořit pro nemocného vhodné místo k ležení je důležité nejen pro jeho pohodlí, ale i pro usnadnění péče o něj.
Epizoda III: přesuny
Třetí epizoda je věnovaná technikám přesunu nemocného na lůžku, z lůžka na vozík či WC židli, a to se speciálními pomůckami i bez nich. Představíme si také základní pravidla pro polohování nemocného na lůžku.
Epizoda IV: pohyb
Epizoda IV: pohyb Ve čtvrté epizodě se dozvíte více o možnostech pohybu nemocného po bytě i venku a představíme si základní pomůcky pro pohyb: chodítka, mechanické vozíky a schodolez. Ukážeme si také přenosný a stacionární koncentrátor kyslíku.
Epizoda V: hygiena
V páté epizodě si ukážeme pomůcky pro provádění hygieny mimo lůžko i na něm a jak je používat. Povíme si více také o péči o tělo nemocného, včetně toho, jak předcházet proleženinám.
Epizoda VI: vyprazdňování
V šesté epizodě si ukážeme různé nástavce na toaletní mísu, různé typy WC židlí, jak zacházet s podložní mísou, močovou lahví, i jak používat a vyměňovat inkontinenční pomůcky.
Epizoda VII: stravování
Sedmá epizoda je věnovaná specifikům přijímání potravy v závěru života. Ukážeme si, jak čistit ústa a zvlhčovat rty nemocného.
Epizoda VIII: úmrtí
V osmé epizodě si povíme o spirituálních potřebách člověka v závěru života i jeho pečujících.
Fotonávody
Obsah videí koresponduje s obsahem doprovodných návodných letáků.
- Nebojme se zbytečně: epizoda I, příprava prostředí
- Nebojme se zbytečně: epizoda II, vhodné ležení
- Nebojme se zbytečně: epizoda III, přesuny
- Nebojme se zbytečně: epizoda IV, pohyb
- Nebojme se zbytečně: epizoda V, hygiena
- Nebojme se zbytečně: epizoda VI, vyprazdňování
- Nebojme se zbytečně: epizoda VII, stravování
Pokračujte ve čtení
Domácí péči usnadňují nejen zdravotníci a ošetřovatelé, ale také sociální služby – především terénní pečovatelské a odlehčovací služby nebo služby osobní asistence a systémy tísňové péče. Síly nemocných i pečujících pak mohou šetřit kompenzační pomůcky, které přispívají i k pocitu klidu a bezpečí.
Někdy není péče o nemocného v domácím prostředí možná nebo si ji nemocný nepřeje. V takovém případě je možné využít péči v lůžkovém zařízení nebo v některé z pobytových služeb.
Čas umírání může být pro příbuzné a přátele umírajícího člověka dobou krize, strachu a nejistoty, ale i časem velmi důležitým. Na smrt jako takovou se asi připravit nelze, ale může pomoci, pokud mají blízcí umírajícího představu, co lze v závěru života nemocného očekávat a co může jejich blízký prožívat.
Pokud si nemocný přeje zemřít doma, může být okamžik úmrtí i povinnosti, které jsou s úmrtím mimo zdravotnické zařízení spojeny, zdrojem obav nebo stresu. Situaci může ulehčit, pokud mají pečující informace, co lze v závěru života nemocného očekávat a jaké nezbytné kroky je třeba po úmrtí udělat.