Maminka má revmatoidní artritidu, otoky, modřiny, zvrací, mluvívá o smrti. Jak jí pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 7. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám maminku , které je 81 let. V poslední době trpí nechutenstvím, často je jí na zvracení a dokonce zvrací. Dlouhá léta trpí revmatoidní artritidou , často se jí tvoří modřiny , otoky. Léčí se, ale mám dojem že vše vzdává a často mluví o smrti. Prosím, jak jí mohu pomoci, aby netrpěla a opět měla chuť k jídlu ? není osamělá a nemá psychické potíže, ovšem pobyt v nemocnici by jistě odmítla. Je bývalá zdravotnice....Děkuji Vám za odpověď, tato situace mne velmi trápí, ta bezmoc. Anna

Anna

Píšete nám o Vaší 81 leté mamince, která momentálně trpí nechutenstvím, nauzeou i zvracením. Kvůli revmatoidní artritidě je náchylná na tvorbu modřin a otoků. Píšete, že maminka to vzdává a často mluví o smrti. Ptáte se, jak můžete mamince pomoci, aby netrpěla a měla opět chuť k jídlu.

Vážená paní Anno,

z toho, jak píšete o mamince je znát, že Vám na ní hodně záleží a poctivě sledujete všechny příznaky nemocí a stárnutí, které jí působí obtíže. Za takových okolností je normální, že Vás tato situace trápí. Zmiňujete Vaši bezmoc. Je to emoce, která člověka dokáže velmi vyčerpat, je tedy dobře, že jste se obrátila na naši poradnu, abyste zkonzultovala, jak můžete mamince pomoci.

Nejprve k fyzickým obtížím Vaší maminky. Cestou internetového poradenství je těžké z Vašeho popisu vyhodnotit, jak přesně byste mohla mamince pomoci a to zejména u potíží způsobených revmatoidní artritidou. Chtěla bych Vás tedy podpořit v konzultaci s ošetřujícím lékařem. Dozvědět se víc o jeho pohledu na zdravotní stav Vaší maminky a konzultovat možné postupy.

Při nechutenství, pocitu na zvracení a zvracení můžete zkoušet některá obecná doporučení jako například rozdělit jídlo během dne na menší porce (pár lžiček několikrát denně). Je dobré respektovat, na co má Vaše maminka chuť, ale můžete vyzkoušet podávat zmrzlinu, kompoty, ovocné přesnídávky nebo vývary. Při nedostatečném příjmu živin je také možné vyzkoušet Nutridrinky. Jedná se o tekutou výživu, kterou můžete zakoupit v lékárně. Někteří lidé si také pochvalují, jak jim pivo v malých dávkách pomáhá při trávení a jak vychlazená (odstátá) Coca cola nebo jiné studené nápoje (kostka ledu) pomáhají při nevolnosti a zvracení.
Je také dobré vnímat, že v konečné fázi života může být snížená chuť k jídlu a nízký příjem potravy přirozeným vývojem. Je dobré zvažovat i to, že při omezené pohyblivosti dochází k nižšímu výdeji energie a tím pádem může být snížená i chuť a potřeba jídla.

Zmiňujete se o tom, že Vaše maminka často mluví o smrti a máte pocit, že vše vzdává. Těžko se dá odhadnout, co přesně Vaši maminku vede k tématu smrti. Je snad vyčerpaná fyzickými obtížemi? Hledá své smíření se smrtelností nebo se připravuje na odchod z „tohoto světa“? Ať je za tím cokoli, je moc dobře, že si Vaše maminka dovolí téma smrti před Vámi otevřít. Nemusíte se bát, že byste maminčiny myšlenky na smrt podporovala, pokud s ní v tomto tématu zůstanete. Každý má právo uvažovat o smrti a je dobré, když na to nemusí být sám. Při sdílení s maminkou je zcela v pořádku vyjádřit i to, jaké je to pro Vás. Další možností je využití služeb, které také nabízejí bezpečný prostor k těmto tématům, například linky důvěry.

Domníváte se, že Vaše maminka by jako bývalá zdravotnice odmítla pobyt v nemocnici. Pokud však zvažujete využití nějaké pomoci, tak pobyt v nemocnici není jedinou variantou.
V domácím prostředí Vám jistě může pomoci návštěva praktického lékaře, který Vám může předepsat agenturu domácí péče (zdravotní sestry, které dle předpisu vykonávají odborné zdravotnické úkony v domácím prostředí v čase a rozsahu určených lékařem).
S jídlem a hygienou může mamince pomoci například pečovatelská služba nebo osobní asistence (pečovatelky, které přijdou pomoci při snížené schopnosti zajistit vlastní základní potřeby nezdravotního charakteru).
V půjčovnách pomůcek máte možnost získat potřebné vybavení pro usnadnění domácí péče. Pokud si budete potřebovat odpočinout, můžete pro maminku využít až na tři měsíce odlehčovací (respitní) pobyt.
Při platbě těchto služeb Vám pomůže příspěvek na péči.

Pro posouzení stavu maminky si můžete vyžádat kromě návštěvy praktického lékaře i ambulantní návštěvu lékaře paliatra (bývá např. v hospici nebo v paliativním týmu některých nemocnic), který může navrhnout medikaci proti obtěžujícím symptomům a zhodnotit, zda už by byl čas na péči domácího či lůžkového hospice.

Můžete také využít telefonickou či osobní konzultaci v některé z poraden pro péči o seniory nebo při hospicích v místě Vašeho bydliště, kde pracovníci umí probrat s pečujícími vše potřebné.

Během péče o naše blízké, ať už té dlouhodobé nebo na konci života, nezapomínejte na Vaše prožívání, potřeby a vyčerpání. I Vy potřebujete sílu, uvolnění a podporu. Pokud nebudete Vy v plné síle, těžko budete moci poskytnout pomoc mamince, což je teď Vaším cílem.

Přeji Vám, aby se podařilo najít pro Vaši rodinnou situaci takové řešení, které Vám dodá dobrý pocit ze zajištění adekvátní pomoci a zároveň získání tolik potřebné podpory.

S úctou za Cestu domů

Sára Balabánová

Dotaz zodpovídá

Bc. Sára Balabánová

Bc. Sára Balabánová

sociální pracovnice, perinátální provázení

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz