Jak zajistit pro dědečka po cévní mozkové příhodě rehabilitaci v LDN nebo doma?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 1. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
nevím, kde začít, ale zkusím to.. Můj dědeček měl 6.12.2020 mozkovou příhodu, po které zůstal na levou část těla ochrnutý. Od té doby ležel na jip, neorologickem lůžkovém oddělení a nyní na ldn. Dědeček (79let) byl před mrtvicí neuvěřitelně v kondici a snad kromě zvětšené prostaty ho netrapilo nic, možná práve proto se z mrtvice otřepal(původně nám bylo řečeno, že se máme přijít s dědečkem rozloučit)!!, pustili nás k němu a dědečkovi to vlilo novou sílu do žil a jeho stav se rapidně zlepšil (sám si ten večer vytáhl sondu na jídlo a začal sám polikat, nyní dokáže jist sám bez pomoci i velké kusy, začal komunikovat, nyní mluví naprosto zřetelně a hlavně mu to myslí, jakoby žádnou mrtvici neměl! Největší a jediný problém máme s tím, že mu doposud nebyla poskytnuta potřebná rehabilitace(ani jednou) .. Denně voláme do nemocnice a prosíme, jenže se neustále vše odkládá, jak v takové chvíli jednat? Když nemůžeme za dědečkem, abychom s ním alespoň cvičili sami? Dalším problémem je, že některé pečovatelky nechávají dědečka v plence, ikdyz dokáže zazvonit a vykonat potřebu na mísu.. Další prosbou bylo, aby se dědeček zkoušel posazocat na vozík, ani to nebylo vyslyšeno. Dědeček by strašně chtěl, denně se mě přes telefon ptá, kdy už bude cvičit.. Nedokážu mu odpovědět. Prosím, co v takové situaci dělat? Vzít si raději dědečka domů a pozvat mobilního fyzioterapeuta? Existují takoví? Podotýkám, že máme vyřízenou žádost do senior domu, kam by měl dědeček nastoupit v rámci týdnů, maximálně pár měsíců. Do té doby ale potřebuje cvičit. Moc děkuji za odpověď a omlouvám se za dlouhý dotaz, ale jsem vážně bezmocná. S přáním hezkého dne Králová

Králová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Obracíte se na nás ohledně Vašeho dědečka, který se zotavuje z cévní mozkové příhody, po které ochrnul na levou část těla. Nyní je na LDN, doposud s ním však nikdo nerehabilitoval, o což byste dědeček i Vy hodně stáli. Potřebovali byste, aby dědečkovi v případě potřeby nosili mísu a nenechávali ho v plenách. Chtěli byste, aby jej posazovali na vozík. Ptáte se, jak postupovat. Přemýšlíte, jestli si nevzít dědečka domů a nezajistit mu potřebnou fyzioterapii tam. Dědeček má také vyřízenou žádost do domova pro seniory, řada by na něj měla přijít za pár týdnů až měsíců.

Vážená paní Králová,

vážím si toho, že hledáte i informace a možnosti, jak zajistit pro dědečka co nejlepší péči.

V případě, že nejste s péčí na LDN spokojeni, je možné se zkusit obrátit na její vedení a pokusit se s nimi domluvit, případně podat stížnost. V některých nemocnicích je možné obrátit se na nemocničního ombudsmana.

Variantou může být hledat zařízení, která se na rehabilitaci po cévní mozkové příhodě specializují. Existuje řada zařízení, kde je možné absolvovat několika týdenní i více měsíční rehabilitační pobyty. Jedná se například o Rehabilitační ústav Kladruby, Hamzovu léčebnu Luže-Košumberk, Rehabilitační ústav Hrabyně, ale i řadu dalších. Pro předepsání pobytové rehabilitace je potřeba kontaktovat ošetřujícího lékaře.

Další možností může být, jak zmiňujete, vzít si dědečka domů a zařídit pro něj rehabilitaci v domácím prostředí. Základní rehabilitaci lze zajistit pomocí tzv. agentury domácí péče, kterou Vám může předepsat lékař při propouštění z hospitalizace na 14 dní nebo ji může předepsat praktický lékař. Poukaz může praktický lékař prodlužovat, jak dlouho bude potřeba. Agentury domácí péče poskytují úkony zdravotní sestry (včetně základní rehabilitace) v domácím prostředí a jejich péče je hrazena ze zdravotního pojištění. Je možné také hledat fyzioterapeuta, který by chodil za dědečkem domů, toho bude pravděpodobně třeba platit.

Pokud by někdo z rodiny po propuštění dědečka s ním chtěl zůstat doma a pečovat o něj, je možné požádat o dlouhodobé ošetřovné, díky kterému by někdo z rodiny mohl být uvolněn až na 3 měsíce ze zaměstnání. Pokud byste o dlouhodobém ošetřovném uvažovali, je třeba nechat si jej napsat při propouštění, zpětně to nebývá možné. V péči doma může pomoci také předepsání či zapůjčení kompenzačních pomůcek nebo i další služby pro pomoc s osobní hygienou, donáškou obědů a každodenní péčí (pečovatelské služby, služby osobní asistence). Podrobnější informace o péči doma naleznete v našem článku Nemocný v domácí péči.

Zmiňujete, že dědeček má podanou žádost do domova pro seniory – je možné také informovat se tam, jestli by nebyla možnost rychlejšího přijetí vzhledem ke změně dědečkova stavu, pokud by o to to dědeček nyní stál. Rehabilitaci bude pravděpodobně potřeba zajistit zvlášť.

Pro konkrétní kontakty a rady, jak a kde nejlépe rehabilitaci pro dědečka zajistit, se můžete obrátit na poradny organizací specializované na pomoc lidem po cévní mozkové příhodě. Např. na organizace Ergoaktiv, Ictus nebo Cerebrum.

Ohledně informací o domácí péči se lze obrátit na poradny pro pečující – takové poradenství poskytuje např. organizace Pečuj doma (tel. 800 915 915).

Držím palce, aby se pro dědečka povedlo zajistit takovou péči, která bude vyhovovat jemu i celé rodině.

S úctou za poradnu

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz