Jak zajistit pro dědečka po cévní mozkové příhodě rehabilitaci v LDN nebo doma?
Vážená paní Králová,
vážím si toho, že hledáte i informace a možnosti, jak zajistit pro dědečka co nejlepší péči.
V případě, že nejste s péčí na LDN spokojeni, je možné se zkusit obrátit na její vedení a pokusit se s nimi domluvit, případně podat stížnost. V některých nemocnicích je možné obrátit se na nemocničního ombudsmana.
Variantou může být hledat zařízení, která se na rehabilitaci po cévní mozkové příhodě specializují. Existuje řada zařízení, kde je možné absolvovat několika týdenní i více měsíční rehabilitační pobyty. Jedná se například o Rehabilitační ústav Kladruby, Hamzovu léčebnu Luže-Košumberk, Rehabilitační ústav Hrabyně, ale i řadu dalších. Pro předepsání pobytové rehabilitace je potřeba kontaktovat ošetřujícího lékaře.
Další možností může být, jak zmiňujete, vzít si dědečka domů a zařídit pro něj rehabilitaci v domácím prostředí. Základní rehabilitaci lze zajistit pomocí tzv. agentury domácí péče, kterou Vám může předepsat lékař při propouštění z hospitalizace na 14 dní nebo ji může předepsat praktický lékař. Poukaz může praktický lékař prodlužovat, jak dlouho bude potřeba. Agentury domácí péče poskytují úkony zdravotní sestry (včetně základní rehabilitace) v domácím prostředí a jejich péče je hrazena ze zdravotního pojištění. Je možné také hledat fyzioterapeuta, který by chodil za dědečkem domů, toho bude pravděpodobně třeba platit.
Pokud by někdo z rodiny po propuštění dědečka s ním chtěl zůstat doma a pečovat o něj, je možné požádat o dlouhodobé ošetřovné, díky kterému by někdo z rodiny mohl být uvolněn až na 3 měsíce ze zaměstnání. Pokud byste o dlouhodobém ošetřovném uvažovali, je třeba nechat si jej napsat při propouštění, zpětně to nebývá možné. V péči doma může pomoci také předepsání či zapůjčení kompenzačních pomůcek nebo i další služby pro pomoc s osobní hygienou, donáškou obědů a každodenní péčí (pečovatelské služby, služby osobní asistence). Podrobnější informace o péči doma naleznete v našem článku Nemocný v domácí péči.
Zmiňujete, že dědeček má podanou žádost do domova pro seniory – je možné také informovat se tam, jestli by nebyla možnost rychlejšího přijetí vzhledem ke změně dědečkova stavu, pokud by o to to dědeček nyní stál. Rehabilitaci bude pravděpodobně potřeba zajistit zvlášť.
Pro konkrétní kontakty a rady, jak a kde nejlépe rehabilitaci pro dědečka zajistit, se můžete obrátit na poradny organizací specializované na pomoc lidem po cévní mozkové příhodě. Např. na organizace Ergoaktiv, Ictus nebo Cerebrum.
Ohledně informací o domácí péči se lze obrátit na poradny pro pečující – takové poradenství poskytuje např. organizace Pečuj doma (tel. 800 915 915).
Držím palce, aby se pro dědečka povedlo zajistit takovou péči, která bude vyhovovat jemu i celé rodině.
S úctou za poradnu
Monika Vaníčková