Zbavená svéprávnosti

Odpověď na dotaz ze dne 2. 2. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Jsem dobrovolnice v domově důchodců, kde mně byla přidělena paní Věra, zcela zbavená svéprávnosti. Paní Věra není léčena s psychickými potížemi, pouze špatně vidí. Její opatrovnice ji s tímto neseznámila a paní Věra ani u soudu nebyla, aby se mohla hájit. Tudíž je nešťastná z toho, jak si to někdo vůbec mohl dovolit - plně ji zbavit svéprávnosti, bez jejího vědomí. Opatrovnice ji navštěvuje 1x za pět týdnů a vždy chce po ní peníze, za to, že se o ni stará. Suma, o kterou si řekla, se již vyšplhala na 290.000,-Kč ( peníze získá opatrovnice z prodeje domu paní Věry, která nemá ani na masti tišící bolesti a nvíc o penězích nemá žádný přehled, jelikož s nimi nedisponuje ). Za celou dobu ji nikdy nikam nevzala, ani do parku u domova důchodců. Já jsem si ji vzala na Vánoce k sobě, protože nikoho nemá a opatrovnice ji doma nechtěla. Chodím za ní pravidelně, vozím ji do kostela, protože je věřící.. Opatrovnici je to ovšem "proti srsti" a zakazuje mně se s paní Věrou stýkat. Paní Věra je z toho velmi nešťastná, pláče a prosí mě, abych byla její opatrovnicí já. Prosím, může opatrovnice zakázat, abychom se s paní Věrou stýkaly? Lze přezkoumat její zdravotní stav, aby byla zbavena nesvéprávnosti úplně a nebo aspoň čátečně? Jak se vlastně může bránit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Lenka Nováková.

Lenka Nováková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Nováková,

jste dobrovolnicí v domově důchodců, kde jste se setkala s paní Věrou, která je zbavena svéprávnosti. Máte o tom ale oprávněné pochybnosti, protože tak bylo učiněno bez vědomí paní Věry. Její opatrovnice ji příliš nenavštěvuje, když přijde, tak po ní chce peníze.

Vy o paní Věru pečujete hezky, dokonce jste si ji vzala domů na Vánoce, vozíte ji do parku na procházky, do kostela.  Paní Věře jste přirostla k srdci a chtěla by za opatrovnici Vás. To se ale nelíbí stávající opatrovnici a stýkání se s paní Věrou Vám zakazuje.

Zajímalo by Vás, zda je možné přezkoumat rozhodnutí o zbavení svéprávnosti, a ptáte se, zda Vám může být styk s paní Věrou zakázán. Chtěla byste vědět, jak se můžete v této situaci bránit.

Zbavit někoho způsobilosti není tak jednoduché, způsobilosti zbavuje soud na základě návrhu či podnětu a to v případě, kdy je člověk stižen duševní poruchou, která není jen přechodná, a člověk není vůbec schopen činit právní úkony. Soud je povinen vyžádat si důkazy a vyslechnout dotyčné osoby, nemůže vycházet pouze z již dostupných materiálů. Soud vyslechne svědky, a pokud je to možné, tak i posuzovanou osobu, a posoudí důkazní situaci. Vy ale píšete, že paní Věra není léčena s psychiatrickými potížemi, pouze špatně vidí. To by samo o sobě nemělo vést ke zbavení svéprávnosti.

Opatrovníka určuje soud. Opatrovnictví nesvéprávných osob neznamená přebírat zodpovědnost za život opatrovaného. Opatrovník je zde proto, aby za opatrovaného jednal v situacích, ve kterých toho opatrovaný není sám schopen, a to vždy pouze v rozsahu, jaký určil soud. Opatrovník je vždy zodpovědný za svá rozhodnutí a je vždy povinen jednat v zájmu opatrovaného. Může tedy být trestně stíhán, pokud zneužije svého postavení nebo poruší své povinnosti.** **Z toho plyne i odpověď na Vaši otázku, zda Vám může být kontakt s paní Věrou zakázán – zakázán by Vám být neměl, pokud k tomu není závažný důvod.

Osoba zbavena právní způsobilosti má právo podat návrh na její navrácení. To se provede tak, že paní Věra požádá soud o nové posouzení.

Z toho, co píšete, nevyplývají přesné podrobnosti. Proto, pokud máte nějaké pochybnosti a paní Věra souhlasí, neváhejte oslovit některou z občanskoprávních poraden, kde Vám poskytnou informace, jak v této věci postupovat. Můžete také kontaktovat poradnu Cesty domů, kde se Vám můžeme věnovat a na základě dalších podrobných informací Vám poskytnout potřebné rady a kontakty.

S přáním všeho dobrého, Petra Husáková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Husáková

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz