Žádost o omezení v podpisovém právu

Odpověď na dotaz ze dne 26. 8. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, moje maminka má 81 let a trpí Alzheimrovou chorobou, není schopna podpisu ani žádného právního jendání. Má nastoupit do Domova seniorů na tří měsíční odlehčovací službu, kde za ní smlouvu podepíše město, ale další dodatky již nebude možné. Kromě toho budeme potřebovat další souhlasy a podpisy maminky, např. při prodeji domu, kde je spolumajitelem s tatínkem. Jak postupovat k podání žádosti o omezení pouze v podpisovém právu všeobecně. Děkuji za odpověď.

Šárka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den paní Šárko,

píšete, že Vaše 81letá maminka trpí Alzheimerovou chorobou a již není schopna se podepsat, ani žádným jiným způsobem projevit právní jednání.  Je ale třeba některých právních úkonů, jako například podpisu při prodeji domu, který vlastní spolu s Vaším tatínkem. Ptáte se, jak máte v této věci postupovat tak, aby byla maminka v právní způsobilosti omezena.

O omezení nebo zbavení způsobilosti k právním úkonům rozhoduje soud (§ 10 obč. z.) V případě, že dojde k omezení/zbavení způsobilosti k právním úkonům v řízení, které nazýváme opatrovnické, musí soud tomuto člověku ustanovit opatrovníka. Opatrovník uzavírá za opatrovaného veškeré smlouvy, které není opatrovaný oprávněn uzavírat sám. Jde o smlouvy o službách, o nájemném, o koupích a prodejích, pracovní smlouvy apod. Pokud se nejedná o běžný právní úkon, je k němu nutný souhlas soudu.

Řízení o způsobilosti k právním úkonům lze zahájit na základě návrhu. Návrh na zahájení řízení musí splňovat určité náležitosti, které předepisuje občanský soudní řád v § 42 odst. 4 a § 79 odst. 1. Z návrhu by mělo být patrno, kterému soudu je návrh adresován, kdo jej podává, které věci se týká, jaký účel sleduje, a měl by být podepsán. Měl by obsahovat vylíčení rozhodujících skutečností a označení důkazů, kterých se navrhovatel dovolává. Neobsahuje-li návrh požadované náležitosti, soud vyzve navrhovatele na jejich doplnění nebo opravu v určité lhůtě a poučí ho, jak to udělat. Řízení je zahájeno dnem, kdy návrh na úpravu způsobilosti k právním úkonům byl doručen soudu nebo podán na podatelně. Určitou pojistku proti zneužívání návrhů na zahájení řízení upravuje § 186 odst. 2 o. s. ř., dle kterého si soud může od navrhovatele vyžádat lékařskou zprávu. Nebude-li předložena, soud řízení zastaví.

Omezení způsobilosti k právním úkonům znamená, že soud vymezí oblast, ve které člověk není schopen činit právní úkony. V této oblasti nemůže jednat samostatně, všechny právní úkony činí za něj jeho opatrovník. Soud by měl vymezit rozsah omezení negativně, tzn.  měl  by určit, v jakých oblastech člověk není schopen činit právní úkony. Oblasti omezení by přitom měly být vymezeny srozumitelně, jednoznačně a co nejkonkrétněji tak, aby omezení nebylo nepřiměřené a nevztahovalo se i na oblasti, ve kterých člověk ve skutečnosti způsobilý jednat je. Pro všechny ostatní oblasti platí, že člověk je plně způsobilý činit právní úkony.

Pro další podrobné informace doporučuji pročíst text Opatrovnictví dospělých  na tomto portálu. Obrátit se také můžete na některou z občanských poraden .

S pozdravem, Petra Husáková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Husáková

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz