Trvale ležící pacientka

Odpověď na dotaz ze dne 22. 9. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prosím o radu, co dělat v naší situaci. Manželova maminka 85 let, prodělala v červenci operaci žaludku, ze které se již nevzpamatovala. Po narkóze zůstala ležící a navíc získala organický psychosyndrom. Je plně závislá na pomoci druhé osoby, sama neudrží ani tužku a ani se nenapije brčkem, musíme jí tekutiny vstřikovat injekční stříkačkou do úst. Má již dekubity (proleženiny) IV. stupně. Nikdy jsme neměli podánu žádost o domov důchodců, protože řekla, že by tam nikdy nešla a odmítala podepsat žádost o přijetí do domova. Ještě před operací měla přiznaný příspěvek na péči ve výši 8.000 Kč, protože už nemohla téměř vůbec chodit, nezvládala hygienu a řadu dalších věcí. V tu dobu jsme o ni zvládali pečovat, protože s ní nemusel nikdo být 24 hodin denně a nemusela být pravidělně polohována, aby se jí neudělaly proleženiny. I tak měl manžel problémy v zaměstnání, že si musel občas odskočit z práce za maminkou (i když si to napracoval). Současnou situaci však nejsme schopni již zvládnout, nikdo z rodiny nemůže zůstat doma kvůli splácení úvěru na bydlení. Podařilo se nám zajistit jen úlevovou péči na 3 měsíce. Do domova důchodců ji odmítají vzít všude, kde jsme se o to pokoušeli, s tím, že nejsou zařízeni na tak těžké pacienty. Mohli byste mi poradit, jak se dá taková situace řešit, aby manželova maminka mohla být někde trvale umístěna.
Předem děkuji za odpověď

Eva Čižmářová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Čižmárová,

píšete nám o mamince Vašeho manžela, o kterou se staráte již delší dobu. Po operaci, kterou manželova maminka prodělala v červenci, se její zdravotní stav zhoršil, nyní již vyžaduje péče o maminku trvalou 24hodinovou přítomnost, kterou není možné i při dobré vůli zajistit, když jste Vy i Váš manžel zaměstnáni. Mamince Vašeho manžela byl přiznán příspěvek na péči ve výši 8000 Kč, a to ještě před tím, než se její zdravotní stav zhoršil. O domov pro seniory neměla maminka Vašeho manžela nikdy zažádáno a ty domovy pro seniory, které jste kontaktovali, se vymezovaly, že nejsou zařízené na tak těžké pacienty. Co se Vám podařilo, je nyní mamince Vašeho manžela zajistit 3měsíční úlevový pobyt, je ale otázkou, jak situaci řešit poté.

Je výjimečné, že se o manželovu maminku již delší dobu takto poctivě staráte. Je srozumitelné, že 24hodinová péče, kdy maminka Vašeho manžela potřebuje plně se vším pomoci, je nad síly jednoho člověka, a to možná i v případě, kdyby člověk do zaměstnání nechodil.

Nevím, zda úlevovou péči, kterou se Vám podařilo zajistit, myslíte 3měsíční pobyt v domově pro seniory? Tento pobyt je obvykle možné např. po týdnu doma opět zopakovat, tj. zažádat o něj na stejném místě či v jiném domově pro seniory. Obvykle je nazýván odlehčovací nebo respitní pobyt. Zde naleznete soupis míst v ČR, kde jsou domovy pro seniory a je u nich obvykle i uvedeno, zda je možné sjednat v nich odlehčovací pobyt.

Existují také oficiální stránky Ministerstva práce a sociálních věcí, kde najdete soupis všech sociálních služeb — včetně domovů pro seniory a odlehčovacích služeb - pobytových.

Vlastně mě ani nepřekvapuje, že manželovu maminku nechtějí přijmout  v domovech pro seniory, protože tam zpravidla nejsou personálně ani odborně vybaveni tak náročnou péči zajistit. Podle toho, co popisujete, jeví se mi stav maminky Vašeho manžela jako velmi vážný. Máte dostatek informací od lékařů maminky Vašeho manžela o prognóze tohoto onemocnění? Pokud by lékaři ustoupili od snahy maminku vyléčit a doporučovali léčbu projevů nemoci, bylo by možné požádat o péči v některém z lůžkových hospiců. Obvykle jsou to vlídná zařízení, s velkou mírou soukromí, je možné tam přijet za svým blízkým, dokonce přespávat na přistýlce v jeho pokoji, a přitom je tam i vysoká míra zdravotní péče zaměřené na spokojenost pacienta. Personál hospice umí dobře pečovat o lidi, kteří jsou křehcí a kteří odcházejí.

Upozorňuji také na možnost zažádat o zvýšení příspěvku na péči (pokud tak již neučinili v místě, kde jste sjednali úlevový pobyt, je-li maminka Vašeho manžela již tam). Mohlo by Vám to pomoci i při hledání dalšího místa, kde by o maminku Vašeho manžela mohla být pečováno. Z Vaší strany je naopak potřeba do 8 dnů na sociálním odboru příslušného úřadu, kam spadá maminka Vašeho manžela, nahlásit, že jde do tohoto úlevového zařízení. Znamená to, že jako pečující v tyto měsíce (budou-li to celé kalendářní měsíce) pozbudete nároku na vyplácení příspěvku na péči, a budou ho tedy dostávat v daném zařízení. Naopak přišla-li by poté domů, nahlaste opět do 8 dnů, že ji máte doma, abyste příspěvek na péči opět začali dostávat.

Pokud máte ještě maminku Vašeho manžela doma, doporučuji využít služeb Agentur domácích služeb nebo pečovatelských služeb, aby se Vám v péči alespoň trošku ulevilo.

Přeji Vám, aby se podařilo najít místo, kde by o maminku Vašeho manžela bylo vlídně a dobře pečováno.

Přeji také dostatek sil k tomu, abyste Vy i Váš muž mohli s maminkou trávit hezké chvíle při návštěvách.

Kristýna Farkašová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Kristýna Farkašová

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz