Tchýni zjistili rakovinu střeva, má metastázy, léčba není, ale chceme bojovat. Kolik má času? Co dělat?
Milá Vendulo,
bohužel v situaci takto pokročilého nádorového onemocnění je prognóza nepříznivá, dle mé zkušenosti a toho, co píšete, bych odhadovala, že nemocná má před sebou poslední dny či týdny života. Za těchto okolností není dobré ji nutit do jídla, pití ani aktivit, na které již nemá sílu, spíše pečovat o její co možná největší fyzickou i psychickou pohodu.
Píšete, že máte spolupracujícího praktického lékaře a jste vybaveni léky proti nevolnostem, které aktuálně nemocnou velmi trápí. To je dobře.
Ale pokud by medikace nebyla účinná, nebo se objevily další obtíže (bolesti, nespavost, úzkosti či zmatenost), bylo by šikovné se obrátit na mobilní hospic, pokud ve Vašem okolí nějaký funguje. Tam pracují lékaři a sestřičky, kteří mohou přijet domů a pomoci nemocnému i pečující rodině se zvládnutím náročné situace.
Pokud žádný mobilní hospic není v dosahu, zkusila bych požádat praktického lékaře, aby zařídil pravidelné návštěvy sestřiček některé z agentur domácí péče, které by přišly nemocnou pravidelně zkontrolovat, případně mohou i podávat injekční léky. Také může praktik předepsat inkontinenční pomůcky, pokud budou zapotřebí.
Mrzí mě, že moje odpověď není optimističtější, ale moc na Vás myslím a přeji, abyste situaci zvládli společně co nejlépe. Právě v takto těžkých chvílích je velmi důležité, když má člověk kolem sebe milující rodinu. A pokud by nemocná chtěla mluvit o konci života nebo o tom, co ji trápí, nerozmlouvejte jí to, ať může s někým své pocity sdílet. Ona nejspíš už také cítí, že se její stav nezlepšuje a možná má něco na srdci, co by s Vámi potřebovala probrat.
S úctou
MUDr. Kateřina Menčíková