Tátovi odoperovali ledvinu pro nádor, ale má metastázy v plicích a játrech. Co čekat?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 4. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den mám dotaz tata měl rakovinu ledviny tu mu vzali dostal metastaze do plic atak mu vzali i půlku práve plíce teď pa ložiska na obou plicích a včera sem se dozvěděl že mu další našli na játrech 11.mm vím že se už neuzdravi ale zajímalo by mě jak dlouho takové lidi žijí protože si nedokážu představit že bych o něj přišel chodí na infuze chemo ale asi to nezabira spíš mu je jen hůř moc vás prosím o jakou koli radu děkuji

Vojtěch

Váš tatínek měl zhoubný nádor ledviny, který se rozšířil do plic a nyní nově také do jater. Podstoupil jak operaci, tak chemoterapii, ale je mu spíše hůře. Ptáte se, jak dlouho může ještě žít.

Vážený Vojtěchu,

je pochopitelné, že máte o tatínka velké obavy, je zřejmé, že ho máte moc rád. Vaše otázka je důležitá a chápu, že není lehké ji položit. Bohužel ale na ni nejsem schopna odpovědět — k tomu je zapotřebí více údajů o nemocném (věk, další nemoci, průběh nádoru, reakce na léčbu, současný stav atd.). Zároveň vás chci podpořit v tom, abyste společně s tatínkem — bude-li chtít — tuto otázku položili ošetřujícímu lékaři, který právě vše podstatné o tatínkovi ví. Obvykle je možné se vyjádřit v řádu týdnů, měsíců, roků …

Pacienti, kteří i přes léčbu hubnou, nedaří se jim dobře, objevují se nové projevy nemoci, mívají spíše měsíce než roky — ale hodně záleží na konkrétní nemoci a výše zmíněných podrobnostech. Je také důležité plánovat dopředu, nemocní obvykle mají sami obavy, které někdy s blízkými nechtějí sdílet proto, aby je příliš nerozrušili. Můžete zkusit tatínkovi nabídnout takový rozhovor, zeptat se, jestli má z něčeho obavy, co by potřeboval, co je pro něj důležité, v čem mu můžete pomoci — a pak jej nechat volně mluvit, neutěšovat za každou cenu. Někdy je překvapením, kolik toho nemocní sami vnímají a dokonce, že jejich obavy jsou menší, než obavy jejich nejbližších. Možnost vše sdílet může situaci hodně zklidnit.

A pokud by se tatínkovi ani dále nedařilo dobře, můžete požádat o konzilium paliativního týmu — jsou to specialisté (lékaři, sestry, sociální pracovníci), kteří pomáhají se vším, co vážné nemoci mohou s sebou přinášet. Od léčby nepříjemných příznaků (dušnosti, bolesti, nevolnosti), přes úzkosti a deprese, až třeba po finanční otázky a pomoc blízkým. Pokud tam, kde se tatínek léčí, takový tým nemají, můžete se zkusit obrátit na hospic, kde tyto zkušené týmy pracují — lůžkový nebo domácí. Nemusíte ale mít obavy — hospic neznamená jen péči o umírající, ale právě pomoc vážně nemocným. Ta může probíhat současně s další, třeba protinádorovou léčbou.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz