Pokročilý nádor tlustého střeva s metastázami - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 11. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Maminka se léčí, nebo spíše léčila s karcinomem tlustého střeva. Ten byl odoperován, ale bohužel metastázoval do plic, jater a břišní uzliny. V červnu maminka absolvovala poslední chemo. Další lékař nenaordinoval z důvodu celkové slabosti organismu. V září se přidala tromboza v pravé dolní končetině. Pak otekla i druhá, břicho. Když oteklo i prso nechal otec odvézt maminku do nemocnice s tím, že jí tam nějakým způsobem pomohou. Už odpoledne mu ji ale v nezměněném stavu vrátili zpět. Maminka stále víc a víc otéká. Už má problémy i s dechem, nezvedne se z křesla, neujde tři metry. Je celá žlutá od selhávání jater. Jak rychle se dá čekat konec? Co nás ještě čeká? To jí opravdu v nemocnici nemohli alespoň krátkodobě ulevit?
Moc děkuji za odpověď.

Blanka

Ptáte se na prognózu své maminky, která má pokročilý nádor tlustého střeva s metastázami v játrech, plicích a břišních uzlinách. Píšete, že onkologická léčba byla již ukončena a maminka je v tuto chvíli oteklá, dušná a žlutá.

Vážená paní Blanko,

byla krátce v nemocnici, odkud se ale v nezměněném stavu vrátila zpět a Vy byste ráda věděla, jak dál.

Mamince rozhodě lze i v takto pokročilém stavu ulevit. K dispozici jsou léky a léčebné postupy, kterými lze její obtíže velmi účinně zmírnit. Mám na mysli především opiáty (morfin a podobné látky), které ulevují nemocným nejen od bolestí, ale používají se také k ovlivnění dušnosti nebo úzkosti. Problém s otoky je poněkud obtížněji řešitelný, zadržování tekutiny v těle může být způsobeno více faktory, a je obvykle hůře ovlivnitelné. Podkladem otoků může být například ucpávání žilního řečiště při zvýšené tendenci krve k samovolnému srážení uvnitř žil, “ucpávání” lymfatické drenáže (metastázy do uzlin), selhávání srdce a další. Řešení v takovém případě již závisí na konkrétním nálezu. Podobné platí i pro dušnost, jejíž příčiny mohou být rozmanité a často se kombinují. Žluté zabarvení kůže je způsobeno neprůchodností drobných žlučovodů v játrech v důsledku růstu metastáz a následným vstřebáváním a hromaděním žlučových barviv v krvi a jejich ukládáním do kůže.

Ptáte se, co se dá očekávat a kdy lze čekat konec. Obvyklým obrazem u takto pokročilé choroby je prohlubující se porucha vědomí způsobená především metabolickým rozvratem vnitřního prostředí v důsledku postižení jater a celkovým vyčerpáním organismu. Také dušnost se může výrazně zhoršovat a významnou měrou přispět k poruše vědomí. Pokud jde o dušnost, je důležité nemocným od pocitu dušení ulevit, nedopustit, aby měli pocit dušení. Někdy dojde k utržení sraženiny, která vzniká z výše popsaných důvodu v cévách a k jejímu zaklínění ve velkých tepnách plic. V takovém případě nastává náhlá smrt. Velmi častým příznakem je únava a pocit naprostého vyčerpání. Na otázku jak dlouho lze odpovědět jen velmi obtížně, jistě existují statistické údaje, ale u konkrétního nemocného rozhoduje množství dalších faktorů, které neumíme dobře postihnout. Podle popisu stavu Vaší maminky bych délku jejího života odhadovala na dny, nejvýše několik týdnů. Ale opakuji, že jde o hrubý odhad a posun oběma směry je možný. Podrobný zdravotní stav Vaší maminky neznám (přesný rozsah choroby, další přidružené nemoci), takže ani nemohu říci více.

Bohužel nepíšete, odkud jste, ale rozhodně bych Vám doporučila obrátit se na praktického lékaře, který by měl mamince pomoci s ordinacemi léků proti jejím potížím. Praktický lékař Vám může také předepsat služby agentury domácí péče, která je schopna pomoci s ošetřováním maminky v domácím prostředí. Zcela namístě by bylo kontaktovat hospicové zařízení (ať již lůžkové nebo domácí), je-li ve Vašem okolí dostupné, kde je zdravotnický tým školený v léčbě pokročile nemocných.

Vážená paní Blanko, je úžasné, že i v takové těžké situaci dokážete hledat, jak mamince pomoci. Ptejte se jí, co by ráda, co ji trápí, co potřebuje, buďte jí nablízku, ať už slovem, pohledem, pohlazením nebo i společným mlčením.

Přeji Vám i Vaší mamince, abyste hledanou pomoc, oporu i úlevu našli co nejdříve.

S úctou MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz