Pečuji o dvě děti, zesnulý druh byl na ÚP. Co je třeba k vyřízení sirotčích důchodů, mám nárok na nějakou pomoc?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 8. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobry den ,mam Dotaz co vse potrebuji k vyrizeni sirotciho na dve nezletile skolou povinne deti jsem druzka otce Mich deti spise konkretne by me zajimalo zda mam narok na nejakou pomoc pokud nebyl vydelecne cinni (nepobiral zadny duchod ani nepracoval prize byl veden na up) a jeste jestli musim mit soudem pisemne dane deti do sve pece kdyz jsem matka a deti jsou celou dobu v me peci zili jsme jako rodina dekuji za odpoved

Lucie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Lucie,

ptáte se, co vše potřebujete k vyřízení sirotčího důchodu pro Vaše dvě děti školního věku. Dále Vás zajímá, jestli máte nárok na nějakou další pomoc s ohledem na to, že Váš druh nepobíral žádný důchod a byl veden na Úřadu práce ČR. Vaše poslední otázka směřuje k tomu, zdali potřebujete mít rozhodnutí soudu o svěření dětí do Vaší péče.

Co se týče žádosti o sirotčí důchod, tak je potřeba s sebou mít:
• úmrtní list zesnulého
• rodné listy dětí
• veškeré doklady týkající se zesnulé/ho, které se předkládají k žádosti o starobní, případně invalidní důchod

Zde pro úplnost doplním, že i pro nárok na sirotčí důchod je nutná určitá doba účasti na pojištění Vašeho druha, avšak podmínky jsou v současné době poměrně mírné.

Žádost o sirotčí důchod vyřizuje zákonný zástupce nezletilého dítěte u okresní správy sociálního zabezpečení v místě trvalého bydliště žadatele, kde lze Vaši situaci probrat zcela konkrétně i se informovat, jaké dokumenty bude třeba doložit ve Vašem případě. Situaci lze také zkonzultovat v Call centru České správy sociálního zabezpečení na tel. 800 050 248.

V závislosti na Vaší aktuální životní i finanční situaci je možné zjišťovat Váš případný nárok na některé z dávek státní sociální podpory (pohřebné, přídavek na děti, příspěvek na bydlení), případně i na některé z dávek hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc). U těchto dávek se doba pojištění Vašeho druha nezohledňuje. Žádosti o tyto dávky se vyřizují na krajské pobočce Úřadu práce ČR podle místa trvalého pobytu osoby, která má na dávku nárok, na předepsaných tiskopisech. Poradit se lze také v Call centru Úřadu práce ČR na tel. 844 844 803 .

Rozhodnutí soudu o svěření dítěte do Vaší péče dle Vámi uvedených informací nepotřebujete. Pokud se obáváte nějaké konkrétní situace, je možné poradit se na oddělení sociálně právní ochrany dětí, které funguje vždy pod sociálním odborem městské části či obce dle místa trvalého bydliště dítěte.

Držím Vám palce při vyřizování všech potřebných náležitostí v takto náročné životní situaci.

S úctou za poradnu Cesty domů

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz