Otec umírá na rakovinu, nevíme, jak mu poslední chvíli zpříjemnit, co od nás očekává. O své nemoci a smrti nechci mluvit a jen mlčí. Jak mu můžeme pomoci?

dobrý den, je mi 22 let a mám otce (46. let), kterému byla v červenci loňského roku zjištěna rakovina jícnu - prošel chemoterapií, radioterapií, ale chirurgiká léčba není již možná:( tak mu aspoň na "zlepšení dožití" implantovali 2 stenty do jícnu... nyní je doma, má kruté bolesti, které se snažím korigovat analgetiky, které mi jsou lékaři schopni napsat, ale teď se jeho zdr. stav zhoršil, jelikož se k subj. potížím přidaly i halucinace, nevím jak mu pomoci, on jakoby stále doufal, že se to zpraví, že jde jakoby o "zánět", nevíme s mamkou jak mu ješte zpříjemnit posl. chvíle života. o smrti se odmítá bavit, i když se snažíme tak nějak oklikou o tom mluvit.. nevím co vlastně od vás očekávám, možná nic, jen se aspoň vypovídat, protože mě ničí, když mu nemohu nijak pomoci:( předem děkuji za vyslechnutí. s pozdravem Katka

Shrnutí dotazu

Píšete o nemoci Vašeho otce, zhoršení jeho stavu a Vaší starosti o něj.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, Katko,

vážím si Vašeho dopisu, v kterém velmi otevřeně hovoříte o tom, co se děje ve Vaší rodině. Oceňuji, že jste se rozhodla nebýt se svými prožitky sama a svěřit se někomu dalšímu. Mezi řádky cítím obětavou a velmi náročnou péči o nemocného, Vaši bezmoc, únavu, touhu zpříjemnit tátovi konec života, úzkost a nejistotu, kterou tváří v tvář smrti zažívá snad každá rodina.

Nejprve chci ocenit Vaši statečnost a obětavost, s kterou se o tátu staráte. Pečovat o takto nemocného člověka je velmi vyčerpávající. Ošetřovat ho, dávkovat mu léky, jednat s lékaři, snášet jeho nepohodu a být svědkem zhoršení stavu, halucinací, to všechno s vidinou, že se už neuzdraví – to vyžaduje velkou statečnost a sílu ducha. Tím vším pro tátu děláte velmi mnoho a moc si toho vážím.

Vnímám také, že byste mu ráda pomohla ještě víc. Zkuste popřemýšlet, v čem byste mu chtěla nejvíc pomoci. Přála byste si ho uzdravit? Pomoct mu připravit se na smrt? Přála byste jemu i Vám všem, aby prožil dobrý konec života? Možná i něco dalšího… Tato přání jsou velmi lidská; každý, kdo byl nablízku vážně nemocnému, si často přeje něco podobného. Tyto věci nedokážeme zařídit, a to v nás vyvolává silný pocit bezmoci. Není snadné tuto bezmoc unést.  

Dovolím si podívat se na věc z opačné strany – jakou pomoc by si otec přál od Vás? Přál by si s Vámi sdílet své úzkosti a nejistotu? Nebo s nimi chce zůstat sám? Možná byste si o tom mohli společně promluvit – o Vaší touze pomoct mu a o tom, jak on se na věci dívá a co od Vás očekává. Z toho, co píšete, nedokážu posoudit, zda otec může mluvit a je možné se s ním dorozumět běžnou řečí – pokud ne, zkuste využít posunky, stisky ruky, můžete nahlas přemýšlet za něj a hledat v jeho náznacích, kam by chtěl v rozhovoru pokračovat… Věřím, že Vaše vynalézavost najde způsoby, jak se s ním dorozumět, případně se můžete inspirovat pomůckami alternativní komunikace .

Někdy se stává, že smrtelně nemocný člověk odmítá slyšet pravdu o nemoci a potřebuje ještě nějaký čas věřit tomu, že to není tak vážné. Nemá smysl mu tuto jeho „pravdu“ vymlouvat. Každý má jiné tempo a jiný způsob, jakým se vyrovnává se svou nemocí – bývá dobré respektovat jeho cestu. Zároveň má smysl snažit se naplno prožít čas, který Vám společně ještě zbývá. Z Vašeho dopisu mám dojem, že o to usilujete. Chci Vás tedy jen povzbudit. Někdy je užitečná i zdánlivá drobnost – pohlazení, oblíbená písnička, povídka, úsměv, příjemná vůně apod. Věřím, že najdete cesty, jak Vám spolu může být aspoň trochu dobře, třeba Vám v tom hledání může pomoci text Poslední týdny a dny, který je součástí tohoto portálu.

Chci Vás také povzbudit, abyste nezapomínala sama na sebe a na své potřeby. Jak jsem již psala, péče Vás stojí hodně sil – věnujte se i obnově Vašich zdrojů. Najděte si každý den alespoň chvilku, kdy „vypnete“ a strávíte ji způsobem, který je Vám příjemný a z kterého načerpáte do pomyslné studnice Vaší energie. V dopise jste zmínila, že Vám také pomůže se vypovídat – obracejte se na své přátele a známé, pište deník nebo zkoušejte další cesty, jak ze sebe shodit tíži a doplnit síly.

Milá Katko, držím Vám palce a přeji, abyste Vy i Vaši blízcí našli vnitřní sílu a pokoj. * Petra Hálková*

Provoz poradny je financován z grantů a darů

Od roku 2005 jsme odpověděli na více než 5 250 dotazů. Pomáhejte s námi.

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života.

© Cesta domů, 2026. Obsah webu je chráněn autorským právem. Bez předchozího souhlasu není možné texty, fotografie ani další obsah dále šířit či komerčně využívat.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843