Nárok na pohřebné

Odpověď na dotaz ze dne 31. 5. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám otázku ohledně pohřebného. V dubnu mi při porodu zemřel syn, chtěla bych vědět zda mám nárok na pohřebné či nikoli. Všude čtu, že nárok má ten kdo vypravil pohřeb nezaopatřenému dítěti, když jsem se ptala u nás na sociálním pracovišti bylo mi zděleno, že pohřebné bylo k 1.5.2010 zrušeno. Jak to tedy je prosím, nikde jsem totiž nenašla že by k tomuto datu pohřebné zrušili.
Děkuji za Vaši odpověď

Veronika
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Veroniko,

předně mi dovolte vyjádřit Vám upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho syna a lítost nad tím, jak smutné a bolavé chvíle jste musela prožít, i nad velkou ztrátou, se kterou se musíte vyrovnávat.

Nyní byste od nás potřebovala ověřenou informaci, zda máte v takovém případě nárok na pohřebné, jelikož Vám bylo na místně příslušném sociálním pracovišti sděleno, že od 1. 5. tohoto roku bylo pohřebné zrušeno. Na základě mně dostupných aktuálních informací z Ministerstva práce a sociálních věcí i z několika pracovišť státní sociální podpory Vás mohu ujistit, že k ničemu takovému letošního roku nedošlo a na pohřebné ve Vašem případě nárok máte. Dříve plošně vyplácená dávka pohřebného byla zrušena již od 1. 1. 2008 a nyní má na pohřebné nárok pouze osoba, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte, a to za podmínky, že zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území České republiky. Podmínku trvalého pobytu může v odůvodněných případech prominout krajský úřad. To je důležité vědět tehdy, nemohl-li být Vašemu synovi vystaven rodný list (například pokud k úmrtí došlo ještě před jeho narozením nebo během něj) a neexistuje tedy žádný doklad o jeho trvalém bydlišti. Nárok na pohřebné zaniká, nebyl-li uplatněn ve lhůtě 1 roku ode dne pohřbení, máte tedy dostatek času k vyřízení této záležitosti a můžete ji odložit na dobu, kdy k těmto formalitám budete mít dostatek sil.

O pohřebné je potřeba požádat prostřednictvím písemné žádosti na předepsaném formuláři (na originálním nebo z internetových stránek vytištěném tiskopisu, příp. elektronicky, pokud vlastníte certifikát pro elektronický podpis). Se žádostí se obraťte na úřad práce — pracoviště státní sociální podpory, příslušný podle místa Vašeho trvalého bydliště. Kdyby to bylo potřeba (např. je-li třeba žádat o výjimku z důvodu neexistujícího dokladu o trvalém bydlišti dítěte) se pak pracovníci sami obrátí na krajský úřad a agendu vyřídí.

Na úřadě je potřeba předložit:

  • žádost o pohřebné,
  • průkaz totožnosti (doklad o trvalém pobytu)
  • rodný list dítěte, existuje-li
  • úmrtní list dítěte
  • fakturu za vypravení pohřbu (vydá pohřební ústav)
  • doklad o zaplacení nákladů spojených s vypravením pohřbu (vydá pohřební ústav)
  • doklad o dnu, měsíci a roce pohřbení (vydá pohřební ústav)

Ráda bych Vás také seznámila s možností pomoci, kterou nabízí občanské sdružení Dlouhá cesta všem rodičům, jimž zemřelo dítě v jakémkoliv věku a z jakékoliv příčiny. Můžete zde využít odborné i laické poradenství nebo se například zúčastnit svépomocných setkání rodičů, kteří prožili podobnou zkušenost. Také v kapitolce určené pozůstalým, kterou nabízí tento poradenský portál, můžete najít rady a informace, které Vám mohou pomoci hledat cestu při vyrovnávání se ztrátou svého syna.

  Paní Veroniko, chtěla bych Vás podpořit v tom, abyste pro sebe nalezla způsob (pokud se tak ještě nestalo), jak se s Vaším synem budete moci pokojně a hezky rozloučit. Takový rituál může být jedním z kroků, které Vám do budoucna pomohou nalézt pro něj ve svém srdci bezpečné místo a uchovat vzpomínku, ve které se k němu budete moci vždy vracet tak, abyste zároveň mohla žít dál v přítomném a budoucím světě.  

S přáním mnoha sil, odvahy i naděje do dalších dní, Lucie Přádová  

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lucie Přádová

Mgr. Lucie Přádová

sociální pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz