Maminka má rakovinu prsu a metastázy. Po kolapsu je zmatená, jako by nic nevěděla. Jak se k ní chovat?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 8. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, maminka má rakovinu prsu. Zasáhl uzliny, meta na játrech, podbrisnici, pohrudnici, část krku plus ještě další druh rakoviny a to dělohy nebo vaječníků... Zatím nejde určit. Nastoupila na pal. Chemo. Zatím 6 dávek. Bohužel komplikace je tekutina u plic. Jsou číste ale musela mít dren aby odvádět tekutinu a po vyndani se rozjel zánět. Dali dren znovu nasadili atb. Před pár dny se mi složila doma a byla naprosto mimo. Doktoři řekli že to je kombinace onemocnění a tepla. Snad to tak bude... Během poslední hospitalizace udělali lékaři ct a řekli že se nádor zmenšil. Ale včera mi lékařka při rozhovoru řekla, že je ve stádiu kdy se nemůže už nikdy vyléčit a nemůže to říct sice na sto procent ale že zbývající společný čas na roky nevidí... Chci vás jen poprosit. Po tom kolapsu je maminka pořád trochu zmatená, mluví i o tom jak nechce žádné metastazy, neví toho o svém stavu spoustu, nechce umřít a žije v představě že za chvíli bude všechno úplně v pořádku a jako dřív. Snažím se jí pomáhat jak to jen jde. Bydlí u nás. Ale vůbec nevím jak se mám chovat. A hlavně co mám čekat a proč najednou lékaři říkají že společný čas už nebude tak dlouhý. Mám pocit že se to na mě sype a vůbec nevím jak se k tomu postavit. Mám strach že ji nedokážu být takovou oporou a taky cítím jen bezmoc že nemůžu nic dělat... Moc vás prosím o pomoc aspoň formou nějaké rady... Mockrát vám předem děkuji a přeji hezký den

Anna

Staráte se o maminku, která se se léči s rakovinou prsu a její stav se zhoršuje, zároveň píšete, že ale nevíte, jak se k mamince chovat a jak s ní o nemoci mluvit.

Dobrý den, paní Anno,

děkujeme Vám za důvěru ve Vaší nelehké situaci. Chápu, že je tato situace pro Vás velmi stresující a vyčerpávající. Píšete o pocitech bezmoci a nejistoty. Ráda bych Vás ale podpořila: to, že se o maminku staráte, že bydlí u Vás, že o její nemoci a o tom, jak ji podporovat a pomoci přemýšlíte, a hledáte odpovědi na otázky, je známkou Vaší veliké síly a neocenitelným darem mamince. Pocit bezmoci při setkání s nevyléčitelným onemocněním u blízkého člověka je pochopitelný, ale teď je potřeba zaměřit se na praktické a přítomné věci. Vy nejste bezmocná, Vy můžete Vaší mamince pomoci v čase, který ji zbývá a který, ať už bude jakkoliv dlouhý, je pro vás obě velmi důležitý. Je samozřejmé, že Vás bude občas potkávat smutek, slabost, slzy a strach, ale Vy, pokud se rozhodnete s ní být, tak Vaše blízkost jí bude dostatečnou oporou. Nebojte se, pro své blízké dokážeme neuvěřitelné věci a věřím, že to zvládnete. Nemusíte být pořád ani veselá, ani s úsměvem, ani s nezdolným optimismem, nejdůležitější je, pokud budete s ní.

Za jednu z důležitých věcí, které je potřeba vyřešit, bych považovala rozhovor o maminčině nemoci a léčbě, která již nádor nevyléčí, ale nemoc bude jen “brzdit” a postupně pravděpodobně přestane fungovat úplně. Tento důležitý rozhovor by s maminkou měl vést lékař, který ji léčí (onkolog?, internista?, praktický lékař?). Vy u tohoto rozhovoru, pokud si to maminka bude přát, můžete být přítomna a společně o tom s lékařem mluvit. Po takovém rozhovoru pak můžete doma navázat na to, co lékař mamince řekl, a co to znamená. Vždy doporučujeme s nemocným člověkem mluvit citlivě, ale bez lží a frází (“to bude dobré” a podobně). Z našich zkušeností nemocný s nevyléčitelnou chorobou velmi dobře cítí, že mu síly docházejí a pokud mu okolí, i přes jasné známky postupující nemoci tvrdí opak, cítí se pak nemocný člověk osamocený a zmatený. Naopak láskyplná podpora (“budu Ti nablízku, kdykoliv budeš potřebovat”) je pro něj mnohdy mnohem důležitější.

Pokud se bude stav maminky zhoršovat a bude pro Vás péče náročná, neváhejte požádat o profesionální pomoc — je u Vás dostupná domácí hospicová péče? Terénní zdravotní služby? Zeptejte se Vašeho praktického lékaře na možnosti péče i možnosti finančního příspěvku při péči o maminku. Existují také sociální poradny, kde Vám mohou poradit, jak si pomoc o blízkého člověka usnadnit. Pokud potřebujete podporu, nebojte se o ni požádat, nemusíte vše zvládnout sama, je to opravdu velmi náročné a stresující období, ale s pomocí lze vše zvládnout. Jednou z dalších variant při péči o maminku může být výhledově i pobyt v lůžkovém hospici. Na těchto stránkách najdete spoustu užitečných informací a zvažte, která z variant bude pro Vás i pro Vaši maminku nejlepší.

Přeji Vám mnoho sil a naděje i do těchto nelehkých dnů, Vaše blízkost a podpora je pro maminku jedinečným darem a největší pomocí.

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz