Maminka má rakovinu, je po těžké mrtvici, od dubna pečuji, nemáme finance. Jak dlouho trvá vyřídit příspěvek na péči?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 8. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobry den,chtěla by jsem Vas požádat o radu.Jsem od dubna s maminkou doma je po tezke mrtvicve ochrnuta a nemluvici. a ma rakovinu v poslednim stadiu..Zadala jsem jiz v dubnu o prispevek na peci,navštívila nas soc.pracovnice i obvodní lékař vse probehlo jak ma ale do dnes neprislo žádné vyjadreni .Ziji s maminkou v podnajmu a nemame žádné finanční prostredky..Chtela by jsem.se zeptat jak dlouho trva vyřízení. Dekuji s pozdravem hezkeho dne Jana

Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že se staráte o nemocnou maminku, požádala jste proto pro ni o příspěvek na péči. Žádost jste podaly v dubnu a zatím nemáte žádné vyjádření a jste v tíživé finanční situaci. Zajímá Vás, jak dlouho trvá vyřízení.

Dobrý den,

starat se o maminku, která potřebuje hodně péče, a zároveň být v tíživé finanční situaci je jistě hodně náročné. Rozumím, že byste potřebovala vědět, jak řízení ohledně příspěvku na péči dopadne. Navštívila Vás sociální pracovnice (proběhlo tedy patrně potřebné sociální šetření), proběhla i návštěva praktického lékaře, který patrně předal své zhodnocení zdravotního stavu maminky posudkovému lékaři. Je dobře, že tyto části procesu už máte za sebou.

Lhůta pro vydání rozhodnutí o příspěvku na péči činí 60 dnů (pro úřad práce, který rozhoduje o dávce) + 45 dnů (pro okresní správu sociálního zabezpečení, která posuzuje zdravotní stav žadatele). Pokud posudkový lékař okresní správy sociálního zabezpečení nemůže ze závažných důvodů dodržet lhůtu 45 dnů, sdělí tyto důvody úřadu práce a lhůta pro vydání posudku se automaticky prodlužuje o dalších 30 dnů (na 75 dnů). Celkem by tedy délka řízení měla být standardně 105 dní. Řízení také může být přerušeno, např. v případě, když posudkový lékař žádá doplnění dalších zdravotních záznamů. Dobrou zprávou je, že pokud bude mamince příspěvek na péči přiznán, dostane ho vyplacen zpětně ode dne, kdy proběhlo sociální šetření.

Pokud máte pocit, že vyřizování trvá příliš dlouho, můžete se obrátit na úřad práce, kde jste žádost podávaly a požádat o vysvětlení. Pokud by Vám nepodali vysvětlení nebo nezjednali nápravu, můžete se obrátit na Veřejného ochránce práv.

Pokud nemáte žádné finanční prostředky, můžete se obrátit také na úřad práce a probrat, zda byste měly nárok na některou z dávek v rámci pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc).
Píšete také, že maminka má rakovinu v posledním stadiu. Pokud byste potřebovaly zdravotnickou pomoc a podporu v náročné situaci, můžete se obrátit na domácí hospic, pokud ve vašem okolí působí. Pomoci mohou také zdravotní sestry z agentury domácí péče. Tuto službu Vám může zajistit praktický lékař maminky.

Držím moc palce v náročné situaci.

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz