Koho všeho ještě informovat o úmrtí partnera a jak to bude s jeho bytem, bude zde moci nadále bydlet a jak to bude s placením služeb?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 6. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
před týdnem a půl zemřel můj partner, se kterým jsme spolu bydleli společně v jeho bytě (neoficiálně 5,5 roku, společné trvalé bydliště zde máme cca 2 roky). Všechny poplatky za elektřinu, plyn, vodu, internet, fond oprav, ... hradil přítel ze svého účtu, ke kterému nemám přístup.
Jeho úmrtí jsem již nahlásila na matrice, u jeho telefonního operátora, v bankách, odevzdala jsem jeho doklady. Nevím teď ale jak postupovat ohledně dalších věcí - kde všude je ještě potřeba jeho úmrtí nahlásit a jak to bude dál s mým bydlením. Mohu nadále zůstat v bytě přítele? a jak je to s placením spotřeby a služeb, které s tímto bydlením souvisejí?

Moc děkuji za radu.

Eliška

Nejdříve mi dovolte, abych Vám vyjádřil svou upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho partnera. Smrt osoby blízké může přinést — a často i přináší — dramatické změny do osobní a majetkové situace pozůstalých. Nejinak tomu může být i u Vás. Z Vašeho dotazu je patrné, že byste ráda věděla, koho všeho ještě informovat o úmrtí partnera a jak to vlastně bude s bytem po Vašem partnerovi. Zda budete moci nadále v bytě bydlet a případně jak to bude s placením služeb k bytu.

Dobrý den, paní Eliško,

Váš dotaz postrádá konkrétnější informace, proto i moje odpověď bude v obecnější rovině. Co se týká odevzdání dokladů (nevím, které jste již odevzdala), tak například: řidičský průkaz odevzdáváte na dopravní inspektorát, průkaz pojištěnce ZP na příslušnou zdravotní pojišťovnu, cestovní pas na oddělení pasů a vojenskou knížku na vojenskou správu. V rámci dědického řízení pak soudní komisař sám kontaktuje jednoho z dědiců (většinou osobu, která se postarala o pohřeb zůstavitele) a sdělí mu, co všechno bude třeba pro vyřízení pozůstalosti učinit. K orientaci, jak řešit mnoho neodkladných úředních záležitostí ve věcech pohřbu, přepisu smluv, dědictví apod., můžete využít i naše stránky.

Co s platbami za byt (elektřina, plyn, voda, internet, fond oprav apod.) a jak to bude s dalším bydlením v bytě přítele, resp. s dalším užíváním bytu? Do doby vyřízení dědického řízení nevidím důvod, proč byste nemohla byt nadále užívat. Náklady nebo část nákladů za užívání bytu byste však hradit měla. Proto se domluvte s vedením družstva, jakým způsobem a jaké náklady budou po Vás vyžadovat. Zda se bude dědění týkat i Vás, to se dozvíte u notáře, soudního komisaře, který bude/má dědické řízení na starosti. Kdo se jím stane/stal, se dozvíte na matrice. Vzhledem k tomu, že jste nebyli s přítelem sezdaní, bude záležet na tom, zda Váš přítel měl či neměl děti. Děti dědí v první dědické třídě společně s pozůstalým manželem. Pokud Váš přítel děti neměl, a to ani z předchozích vztahů, či nezanechal závěť, nastupuje v rámci dědického řízení tzv. druhá dědická třída. Pokud nakonec dědit nebudete, ten z dědiců, kdo byt získá, rozhodne, jak s bytem naloží. Například zda s Vámi uzavře nájemní smlouvu, nebo zda budete muset byt opustit, neboť k němu nebudete mít žádný právní titul. Toto se tedy dozvíte časem. Další informace o průběhu dědického řízení najdete na našich stránkách.

Přeji Vám, abyste v této pro Vás těžké době vše nakonec v klidu zvládla.

Zdraví Vás Oldřich Hanibal

Dotaz zodpovídá

Oldřich Hanibal, DiS.

Oldřich Hanibal, DiS.

sociální pracovník, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz