Koho všeho ještě informovat o úmrtí partnera a jak to bude s jeho bytem, bude zde moci nadále bydlet a jak to bude s placením služeb?

Dobrý den, před týdnem a půl zemřel můj partner, se kterým jsme spolu bydleli společně v jeho bytě (neoficiálně 5,5 roku, společné trvalé bydliště zde máme cca 2 roky). Všechny poplatky za elektřinu, plyn, vodu, internet, fond oprav, ... hradil přítel ze svého účtu, ke kterému nemám přístup. Jeho úmrtí jsem již nahlásila na matrice, u jeho telefonního operátora, v bankách, odevzdala jsem jeho doklady. Nevím teď ale jak postupovat ohledně dalších věcí - kde všude je ještě potřeba jeho úmrtí nahlásit a jak to bude dál s mým bydlením. Mohu nadále zůstat v bytě přítele? a jak je to s placením spotřeby a služeb, které s tímto bydlením souvisejí? Moc děkuji za radu.

Shrnutí dotazu

Nejdříve mi dovolte, abych Vám vyjádřil svou upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho partnera. Smrt osoby blízké může přinést - a často i přináší - dramatické změny do osobní a majetkové situace pozůstalých. Nejinak tomu může být i u Vás. Z Vašeho dotazu je patrné, že byste ráda věděla, koho všeho ještě informovat o úmrtí partnera a jak to vlastně bude s bytem po Vašem partnerovi. Zda budete moci nadále v bytě bydlet a případně jak to bude s placením služeb k bytu.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, paní Eliško,

Váš dotaz postrádá konkrétnější informace, proto i moje odpověď bude v obecnější rovině. Co se týká odevzdání dokladů (nevím, které jste již odevzdala), tak například: řidičský průkaz odevzdáváte na dopravní inspektorát, průkaz pojištěnce ZP na příslušnou zdravotní pojišťovnu, cestovní pas na oddělení pasů a vojenskou knížku na vojenskou správu. V rámci dědického řízení pak soudní komisař sám kontaktuje jednoho z dědiců (většinou osobu, která se postarala o pohřeb zůstavitele) a sdělí mu, co všechno bude třeba pro vyřízení pozůstalosti učinit. K orientaci, jak řešit mnoho neodkladných úředních záležitostí ve věcech pohřbu, přepisu smluv, dědictví apod., můžete využít i naše stránky.

Co s platbami za byt (elektřina, plyn, voda, internet, fond oprav apod.) a jak to bude s dalším bydlením v bytě přítele, resp. s dalším užíváním bytu? Do doby vyřízení dědického řízení nevidím důvod, proč byste nemohla byt nadále užívat. Náklady nebo část nákladů za užívání bytu byste však hradit měla. Proto se domluvte s vedením družstva, jakým způsobem a jaké náklady budou po Vás vyžadovat. Zda se bude dědění týkat i Vás, to se dozvíte u notáře, soudního komisaře, který bude/má dědické řízení na starosti. Kdo se jím stane/stal, se dozvíte na matrice. Vzhledem k tomu, že jste nebyli s přítelem sezdaní, bude záležet na tom, zda Váš přítel měl či neměl děti. Děti dědí v první dědické třídě společně s pozůstalým manželem. Pokud Váš přítel děti neměl, a to ani z předchozích vztahů, či nezanechal závěť, nastupuje v rámci dědického řízení tzv. druhá dědická třída. Pokud nakonec dědit nebudete, ten z dědiců, kdo byt získá, rozhodne, jak s bytem naloží. Například zda s Vámi uzavře nájemní smlouvu, nebo zda budete muset byt opustit, neboť k němu nebudete mít žádný právní titul. Toto se tedy dozvíte časem. Další informace o průběhu dědického řízení najdete na našich stránkách.

Přeji Vám, abyste v této pro Vás těžké době vše nakonec v klidu zvládla.

Zdraví Vás Oldřich Hanibal

Provoz poradny je financován z grantů a darů

Od roku 2005 jsme odpověděli na více než 5 250 dotazů. Pomáhejte s námi.

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života. ©Cesta domů, 2026. Obsah webu je chráněn autorským právem. Bez předchozího souhlasu není možné texty, fotografie ani další obsah dále šířit či komerčně využívat.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843