Jak zajistit paliativní péči?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 2. 2011 zobrazit původní dotaz

Můj otec (82 let), je stále relativně zdravý , vzhledem k věku a v dobré psychické kondici. Rád by si dopředu zajistil, aby v případě, že nějak vážně onemocní byl léčen jen úlevovou medicínou a nepodnikaly se nějaké drastičtější kroky léčby a oživování. Zajímá se se o to jaké kroky musí dnes pro toto učinit. Děkuji za odpověď

Tomáš Pištěk

Píšete o obavách Vašeho 82-letého otce z příliš “drastických” léčebných postupů v případě vážného onemocnění a ptáte se, jaké kroky by měl podniknout, aby mu byla poskytnuta v takovém případě pouze paliativní, úlevná péče.

Vážený pane Pištěku,

v České republice bohužel neexistuje zatím žádný právní rámec, který by takové rozhodnutí nemocného upravoval. Lékař může být stíhán za neposkytnutí první pomoci i tam, kde je takové vyjádření nemocného známé. Na druhou stranu lékaři většinou respektují přání nemocného, a pokud je to možné, snaží se vždy o domluvu. Pokud z jakéhokoli důvodu domluva není možná, samozřejmě lze brát v úvahu při rozhodování o rozsahu péče názor příbuzných.

I tak má význam, aby Váš otec s pomocí právníka sepsal dokument ve kterém jasně vyjádří své rozhodnutí, přání. Takový dokument by měl být podepsán svědky. Bylo by dobře, aby o tomto rohodnutí informoval také svého praktického lékaře. I tak bohužel nemusí lékaři takový dokument respektovat, především tehdy, když se domnívají, že vyhlídky do budoucna jsou příznivé. I když jak jsem již psala výše, lékaři většinou nemocnému vyhoví, tím spíše, když bude mít řádně sepsanou vůli ohledně užití život zachraňujících a život prodlužujích postupů.

Zde na portále se tomuto tématu věnuje článek MUDr. L. Kabelky a Mgr. J. Prokopa — Advanced directives .

S pozdravem, MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz