Jak postupovat, když nemocnice nechce nemocného propustit bez zajištění odborné péče domů?
Dobrý den, paní Vendulo,
ptáte se nás, jak postupovat v situaci, kdy se chcete v domácím prostředí postarat o svého blízkého, jehož onemocnění již není léčitelné a prognóza je lékaři odhadována na dny. Nemocnice Vás ve Vašem rozhodnutí nepodporuje, nedoporučuje již převoz a nesouhlasí ani s tím, abyste jako laici podávali nemocnému léky injekční formou, byť se nejedná o nitrožilní aplikaci. Z nemocnice nechtějí Vašeho blízkého pustit, protože nemáte zajištěnu odpovídající hospicovou službu, která by potřebnou zdravotní péči v domácnosti zajišťovala. Píšete také, že spolupráce s hospicem, který jste využili před půl rokem, v tuto chvíli není možná z důvodu jejich interního pravidla, které neumožňuje opětovné přijetí do péče dříve než za rok. Druhý hospic ve Vaší blízkosti poskytuje péči jen distanční telefonickou formou a další již ve Vašem kraji není.
Mrzí mě, že jste se ocitli v této nelehké situaci a že jste se v nemocnici setkali s nepochopením ohledně přání umožnit Vaší blízké osobě zemřít doma, v prostředí, kde se cítí dobře a v kruhu své rodiny.
Také pravidlo domácího hospice, které zakazuje opětovné přijetí pacienta do péče dříve než s ročním odstupem, je v rámci paliativní péče velmi nestandardní a nelogické. Přemýšlím o tom, kdo Vám jej sdělil a jestli je zdroj této informace opravdu důvěryhodný. Napadá mě, zda by přeci jen nestálo za to spojit se přímo s vedením dotyčného hospice a ověřit si, platí-li toto pravidlo bez výjimky a vztahuje-li se opravdu na kohokoli, aniž by se zvažovaly okolnosti daného případu. Vyloučili byste tak variantu, že došlo k nedorozumění či nějaké dezinterpretaci při rozhodování o Vaší současné žádosti o péči.
V případě, že by Vám opravdu domácí hospic nemohl pomoci, existuje ještě možnost využít zdravotnickou domácí péči, kterou může předepsat ošetřující lékař v nemocnici při propuštění, ale také praktický lékař nemocného, kdykoli k ní existuje správná indikace. Tato péče je pak hrazena ze zdravotního pojištění a poskytují ji Agentury domácí péče, kterých bývá v daném kraji vždy několik. Některé z nich jsou přímo specializované na péči o terminální pacienty a můžete je najít např. v adresáři služeb na webovém portále www.umirani.cz. Tato specializace však není vždy nutná, standardní zdravotnické úkony (jako je například injekční forma podávání léčiv do podkoží) mohou být někdy k zajištění péče o terminálně nemocného pacienta v domácím prostředí dostačující, obzvláště v případě, má-li pacient zkušeného a spolupracujícího praktického lékaře, který je ochotný předepisovat i potřebné léky k léčbě bolesti.
Velmi potom záleží také na zkušenostech, možnostech i odvaze pečujících, zda se i bez podpory specializované paliativní péče rozhodnout vzít na sebe veškerou tíhu domácí péče, včetně psychické zátěže, kterou může představovat. Vy jste o Vašeho blízkého již několik měsíců doma pečovali, není to tedy pro Vás nová situace a jste již v určitém ohledu zkušení a znalí. Píšete však, že zdravotní stav nemocného se při poslední hospitalizaci výrazně zhoršil a pravděpodobně se tedy také zvýšily nároky na péči o něj a vyskytly se nové potíže, které budete muset doma zvládat.
Neznamená to, že byste měli od svého plánu a přání upustit. Pouze bych Vás chtěla podpořit v tom, abyste situaci nepodcenili a pokusili se opatřit si všechny dostupné informace z nemocnice o tom, co vše bude potřeba v domácím prostředí zajistit, za jakých podmínek je to možné a jestli Vám v tom nějaká konkrétní agentura domácí péče ve Vašem okolí bude umět pomoci. Dobré by bylo se také dopředu dohodnout s praktickým lékařem a zjistit, co bude ochoten pro Vás dělat.
Pokud jste se setkali v nemocnici s neochotou na straně lékaře, pokuste se spojit s jeho nadřízeným či přímo primářem oddělení, požádejte ho o schůzku a celou situaci svého blízkého s ním proberte. Mluvte s ním také o možné podpoře agentury domácí péče. Můžete se také informovat, zda v nemocnici nepůsobí paliativní tým, který by Vám mohl pomoci se v celé situaci lépe zorientovat.
V případě, že by Vám nemocnice odmítala vyjít vstříc a s propuštěním nemocného do domácího prostředí by lékaři za žádných okolností nesouhlasili, Váš blízký má vždy možnost podepsat revers, tedy písemné prohlášení o tom, že s poskytováním zdravotní služby nesouhlasí a odejít do domácího ošetřování na vlastní zodpovědnost. Pokud by toho již nebyl schopen, pak můžete zkusit požádat lékaře, zda byste mohli být u svého blízkého i mimo návštěvní dobu.
Nabízí se zde také možnost umístit Vašeho blízkého v nejbližším lůžkovém hospici, kde jsou podmínky i prostředí mnohem lépe uzpůsobeny péči v závěru života. Příbuzní mají možnost docházet na návštěvy obvykle neomezeně a většinou zde mohou také přespávat.
Průvodcem péčí o nevyléčitelně nemocného v domácím prostředí Vám může být již zmíněný informační portál Cesty domů: www.umirani.cz, kde naleznete spoustu praktických informací, rad i slova podpory.
Přeji, ať se co nejdříve podaří situaci uspokojivě vyřešit.
Přeji, ať se Vám splní přání být svému milovanému člověku nablízku a on může své poslední dny strávit důstojně, až už doma či v lůžkovém zařízení,
Lucie Přádová