Dceři zemřel otec. Pohřeb vypravila jeho sestra. Může od ní dcera získat urnu?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 3. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mé dceři zemřel otec se kterým jsme nebydleli a nebyla jsem za něj vdaná. Jsou to téměř čtyři měsíce a mojí nezletilou dceru nekontaktoval ještě notář. Vyhotovitele pohřbu je setra zemřelého tudiž teta mé dcery. Která s námi od smrti nekomunikuje. Poslali jsme spoustu SMS. Zvonili na zvonek u jejího bytu i když byla doma neotevřela. Chtěli jsme urnu s ostatky otce. Nabízela jsem řešení v SMS zprávach, kdy jsem jí chtěla pohřeb zaplatit pokud by dceři vydala urnu, ale nereaguje. Dcera je jediný dědic. Co můžeme dělat aby nám urnu vydala. Musíme čekat až do konce dědického řízení? Ani nevím jestli dceru jako dědice uvedla. Dcera i já jsme byly zdrcené smrti otce natolik, že jsme nebyly schopné vyřídit pohřeb proto se toho ujala teta-sestra. Nicméně teď by jsme ho rádi pohřbili. Můžeme podat trestní oznámení? Rozhodně otec dcerky nebyl nemajetný aby se jednalo o zanedbatelnou částku připadající vypraviteli pohřbu ba naopak. Děkuji za odpověď a radu.

Zoufalá mamča

Píšete, že Vaší dceři zemřel otec. Vypravitelem pohřbu byla jeho sestra. Vy byste chtěli urnu uložit do hrobu. Urnu se Vám ale nedaří od vypravitelky pohřbu získat. Ptáte se, jak postupovat. Zjišťujete, zda na ni můžete podat trestní oznámení.

Dobrý den,

trestní oznámení v této situaci není na místě. Dědické řízení a vydání urny s ostatky jsou v tuto chvíli oddělenými záležitostmi, dovolím si proto rozdělit odpověď do dvou částí.

Co se týče dědického řízení, je vhodné nejprve zjistit, zda dědické řízení již probíhá, nebo proběhlo, a zda je Vaše dcera uvedena jako dědic. Dědické řízení vede notář, kterého jmenuje okresní soud (v Praze obvodní soud, v Brně městský soud) podle místa, kde měl zemřelý trvalý pobyt. Pokud nevíte, který konkrétní notář dědické řízení vede, kontaktujte soud podle místa trvalého pobytu zemřelého a zeptejte se, který notář je vedením řízení pověřen. Stejně tak můžete požádat o nahlédnutí do soudního spisu, pokud nějakým způsobem (např. rodným listem) prokážete, že Vaše dcera je potomkem zemřelého. Poté kontaktujte příslušného notáře. Jestliže zjistíte, že dědické řízení již proběhlo, aniž by Vaše dcera byla zohledněna jako dědic, můžete podat k soudu žalobu, ve kterém se můžete domáhat práva dcery k dědictví.

Pro více informací odkazuji na článek o dědictví a dědickém řízení.

Co se týče vydání urny s ostatky, zde není třeba čekat na výsledek dědického řízení. Pokud nebyla urna umístěna na veřejné pohřebiště, pak má na její vydání v první řadě právo osoba, kterou zemřelý sám určil. Pokud takové přání není známo, pak mají na vydání urny právo postupně manželka zemřelého, jeho děti, rodič nebo dědic.

Pokud zemřelý neurčil před smrtí osobu, které mají být ostatky vydány, má Vaše dcera teoreticky právo na vydání ostatků. Pokud byla urna již pohřbena, pak má dcera také právo na to znát místo pohřbení a na přístup k tomuto místu. Pokud dceři nebudou ostatky vydány nebo jí nebude umožněn přístup k ostatkům, můžete se jejího práva domáhat žalobou k soudu.

Vzhledem k tomu, že se může jednat o poměrně  složitý postup, doporučovala bych další kroky konzultovat s advokátem.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz