Boj s nádorovým onemocněním mozku

Odpověď na dotaz ze dne 20. 2. 2014 zobrazit původní dotaz

dobry den, chtěl jsem se zeptat co muzu ocekat ze se bude dit s mym manželem. Před 3 lety ho diagnostikovali s anaplastickym astrocytomem, prodelal dve operace hlavy a bral kortikoidy a prasky na epilepsii. Hodne ztloustnul a zase zhubl, nakonec zacal i pracovat a dařilo se mu dobře. Ted v listopadu mu na magneticke rezonanci nasli něco co jim pripadalo jako recidiva ale nevedeli presne a tak jsme cekali na casnou mag. rezonanci do února...ale tyden před kontrolou byl na tom manzel tak spatne ze musel do nemocnice, stal se z nej lezak, nekomunikoval,m neudrzel moc, nepil a nejedl, byl dezorientovany. V nemocnici mu nasadili kortikoidy a hodne se zlepsil, sel na kontrolu na magnet a tam zjistili ze se nador rapidne zvetsil,uz je tak velky ze se neda operovat a radioterapii uz mel. Zbyva tedy jen chemoterapie na kterou manzel nakonec pristoupil a ode dneska bere temozolomide 140mg 2x denne. Moje otázka tedy zni, co muzu ocekavat, jak se manzel bude citit...co muzu ocekat v pristich mesicich...snad je to alespoň trochu srozumitelne...dekuji!!!

veronika

Váš manžel již delší dobu bojuje s nádorovým onemocněním mozku. Po první operaci se vrátil do práce, ale v listopadu minulého roku se bohužel při vyšetření našlo neoperovatelné ložisko, pravděpodobně recidiva. Manžel dostal chemoterapii a Vy se ptáte, co Vás a manžela čeká.

Vážená Veroniko,

obecně jsou bohužel nádorová onemocnění mozku často nevyléčitelná. Dostupnou léčbou se daří omezovat projevy nádoru — epilepsii, ochrnutí, bolesti hlavy — a brzdit jeho šíření. Velmi často však dochází k recidivám, tedy znovuobjevení původního nádoru. Lék, který manžel dostal, je určen právě k léčbě takzvané druhé linie, kdy prvotní léčba selhala. Cílem není vyléčení nádorového onemocnění, ale zpomalení jeho postupu, tedy prodloužení života nemocného. Lze předpokládat, že to, co manžel zažíval dosud, se nebude příliš měnit od toho, co jej i Vás čeká. Někdy se skutečně může vrátit epilepsie, někdy se mohou objevit poruchy hybnosti končetin (jako při mrtvici), zvracení nebo bolesti hlavy. Některé z těchto příznaků jsou způsobeny prorůstáním nádoru do jiných mozkových struktur, jiné jsou způsobeny otokem okolní tkáně mozku. Tento otok bývá často dobře ovlivnitelný právě kortikoidy. Kromě toho existuje celá škála léků, které nemocným mohou přinést úlevu. Léky proti epilepsii, proti nevolnosti a zvracení, proti bolestem atd.

Pokud nemoc dále pokročí, obvykle nemocní ulehnou, zeslábnou, sníží příjem jídla i tekutin, postupně více a více spí, je čím dále obtížnější s nimi navázat kontakt a v klidu zemřou. Asi 15 — 20% nemocných může mít špatně zvladatené příznaky a vyžadovat akutní péči.

Doporučovala bych Vám obrátit se na specialistu z oboru paliativní medicíny, jehož hlavním cílem je kvalita života pacientů s život ohrožující nemocí. Ten pak vede léčbu přiznaků a snaží se je držet pod kontrolou tak, aby čas, který nemocný má před sebou, byl co nejméně zatěžován projevy jeho nemoci. Protože ale ambulancí paliativních specialistů je zatím velmi málo, můžete o pomoc požádat i lékaře z hospice (lůžkový nebo mobilní), kteří jsou často právě v tomto oboru vzděláni.

Je moc dobře, že se snažíte dopředu se připravit na to, co Vás možná čeká. Vždy je lépe být připraven na horší variantu, ale zároveň doufat, že nenastane. Přeji Vám i Vašemu manželovi, aby společná cesta, kterou máte před sebou, byla co možná nejklidnější, plná pochopení a naděje.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz