Zvýšená hodnota onkomarkeru - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 7. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

už dva roky trpím bolestmi v pravé časti břicha. Interna a biochemie byly negativní, taktéž ostatní komplexní vyšetření - s výjimkou onkomarkeru ca 19.9, který byl 110, přitom norma má být mezi 20-35. Za týden klesl marker na 75, za měsíc se dostal těsně nad normu. CT i MR jsou negativní, břicho mě bolí dál. Jiná vyšetření se nedělala. Mám se obávat?Mám pozitivní rodinnou anamnezu pokud jde o ca trávicí soustavy. Je mi třicet dva, nekouřím ani nepiji, ovšem léta jsem měla špatné stravování - tím to ale stěží může být?Vysadila jsem nyní cukr a mouku, může třeba tato změna způsobit pokles a vést k falešné negativitě, ačkoliv nádor již mám?
Od té doby, co mi to zjistili, chodím k psychiatrovi, prosím o pomoc, jiní lékaři mi nedávají žádné informace.

Lenka

Píšete nám, že již delší dobu trpíte bolestmi břicha a zjistili Vám zvýšenou hodnotu onkomarkeru Ca 19.9, a ptáte se, zda se obávat nádoru.

Dobrý den, Lenko,

tzv. onkomarkery, včetně u Vás vyšetřovaného Ca 19.9, nejsou diagnostickou metodou, která by v těle jasně odhalila přítomnost nádoru. Je to vyšetření, které se ve většině  případů používá k hodnocení léčby a průběhu onemocnění poté, co je jinou metodou nějaký nádor zjištěn. Podle druhu nádoru se pak pomocí vzestupu nebo poklesu onkomarkerů hodnotí, jak nádor na léčbu reaguje a zda nedochází k jeho šíření.

Vyšší hodnota onkomarkerů ale může být přechodně i u lidí, kteří žádný nádor v těle nemají, zvyšují se například u některých zánětů apod. Rozhodně tedy mírné a navíc přechodné zvýšení jedné hodnoty neznamená, že máte nádor, a ani změna stravy nemá vliv na jeho hodnotu.

Pokud Vás ale i nadále trápí bolesti břicha a provedená vyšetření (píšete o CT a MR) nic neodhalila, je třeba pátrat po příčině Vašich obtíží, která zdaleka nemusí být tak závažná, jak se obáváte. Příčiny obtíží mohou být velmi různé – od vleklých zánětů, srůstů po operacích až po například potíže s páteří. Vhodné by bylo i opakované gynekologické vyšetření, dále například rehabilitace (fyzioterapie) a eventuelně vyšetření na určitá infekční onemocněné (Chlamydie apod.), to vše by ale měl zvážit Váš praktický lékař, ke kterému chodíte a který Vás zná lépe. Krajním řešením může být i laparoskopie (v celkové anestezii chirurg „nahlédne“ kamerou do dutiny břišní).

Pokud máte pozitivní rodinou anamnézu (tedy někdo z rodiny trpěl nádorovým onemocněním střeva), rozhodně to neznamená, že i Vy onemocníte, přesto se doporučuje docházet  na pravidelná preventivní vyšetření. Většinou se provádí jednoduchý test ze stolice k vyloučení okultního krvácení (mikroskopické krvácení, které není vidět okem) a endoskopické vyšetření střeva (kolonoskopie, sigmoideoskopie), záleží na věku, obtížích, míře rizika  apod… To vše by měl opět zvážit Váš praktický lékař.

Přeji mnoho štěstí a brzkou úlevu od bolesti

S pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz