Zůstane mi nárok na sirotčí dúchod, pokud přejdu na dálkovou formu studia SŠ?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 11. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobry den, chtela bych se zeptat. v sousasne dobe studuji na Stredni Skole/ denni formy a pobiram sirodci duchod. Chtela bych se tedy zeptat zda bych o sirodci duchod neprisla kdybych presla na dalkovou formu studia?

Jitka Luksova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Ptáte se nás, zda nepřijdete o sirotčí důchod, když přejdete v rámci studia na střední škole z denní formy na dálkovou/kombinovanou.

Dobrý den, slečno Luksová,

abyste měla nárok na sirotčí důchod, musíte splňovat tyto podmínky:

1)      Máte status nezaopatřeného dítěte — za nezaopatřené dítě jste totiž ze zákona považována tehdy, pokud se soustavně připravujete na budoucí povolání (§21 odst.1 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění), což děláte.

2)      Je Vám méně než 26 let.

3)      Neúčastníte se úhrad sociálního pojištění, více viz níže.

Vzhledem k tomu, že studujete střední školu kombinovanou/dálkovou formou, tak byste o sirotčí důchod přišla v případě, kdybyste začala pracovat a být účastna na sociálním pojištění.

Na dohodu o provedení práce, která je limitována 300 hod./rok (s limitem 10 000 Kč/měsíc), můžete pracovat a sirotčí důchod Vám bude zachován, protože u DPP není odváděno sociální pojištění, odvádí se pouze daň formou srážky.

Na dohodu o pracovní činnosti pracovat nemůžete, pokud si chcete sirotčí důchod zachovat, a to ani na zkrácený úvazek, protože zaměstnanecký poměr zakládá účast na sociálním pojištění.

U živnostenského listu je situace složitější. Můžete pracovat na živnostenský list jako OSVČ, ale nesmíte odvádět sociální pojištění.

Zda budete povinna odvádět sociální pojištění, je dáno výší výdělku na živnostenský list. Tato výše je každoročně nově stanovována, můžete si ji dohledat ve vyhláškách zákona O pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti č. 589/1992 Sb., nebo si ji zjistit telefonátem na okresní správu sociálního zabezpečení. Limit je 62 261 Kč jako celoroční výdělek pro rok 2014.

V případě, že Váš výdělek bude nižší než tento vyhláškou daný finanční limit, není založena povinnost odvádět sociální pojištění, to znamená, že vytrváte-li ve studiu kombinovanou/dálkovou formou a nepřesáhnete 26 let, sirotčí důchod Vám bude i nadále vyplácen.

Pokud finanční limit přesáhnete, musíte odvést sociální pojištění a pozbudete nároku na sirotčí důchod.

Pro další podrobné otázky ohledně výplaty sirotčího důchodu doporučuji kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení, která Vám sirotčí důchod vyplácí. Na stránkách www.cssz.cz najdete otvírací dobu Call centra. Sdělíte-li pracovnicím Vaše rodné číslo, můžete se bavit zcela konkrétně.

S přáním všeho dobrého

Lucie Přádová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lucie Přádová

Mgr. Lucie Přádová

sociální pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz