Známý si přeje doprovodit svou manželku do hospice, ale ze zdravotních důvodů nemůže řídit. Jak mají postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 1. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den
Mám známou, která má onkologické onemocnění a už se nedá léčit . Teď je na hematologické a být převezena do hospicu. U převozu má být někdo z rodiny… děti nemají a její manžel se už necítí řídit auto a také na tom zdravotně i pohybově není dobře. Ctel by být u doprovodu své manželky do hospicu . Má otázka zní zda by bylo možné dopravit manžela s nemocnou manželkou do hospicu a následně dopravit ho zpět domu ? Doufám že je to alespoň trochu srozumitelně napsané .Děkuji za odpověď

Kateřina
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vaše známá s onkologickým onemocněním má být převezena do hospice, ideálně s doprovodem někoho z blízkých. Její manžel si přeje být jí v takové chvíli nablízku, ale má zdravotní a pohybové omezení, která mu znemožňují manželku odvézt jejich vozem. Ptáte se, zda je nějaká možnost známou dopravit i s manželem do hospice a poté ho odvézt zpět domů.

Dobrý den, paní Kateřino,

hledáte pomoc pro svou známou a její rodinu v náročné životní situaci. Je dobře, že mají v těchto chvílích ve Vás oporu.

Vaše známá může požádat svého ošetřujícího nebo praktického lékaře o vypsání žádanky na převoz dopravní zdravotní službou do lůžkového zařízení. Převoz by pak byl hrazen zdravotní pojišťovnou. Vašemu dotazu rozumím tak, že se ptáte, zda je nějaká možnost, že by manžel známé jel ve stejném voze, jako ona. Tuto možnost dopravní zdravotní služby předepsané lékařem nenabízí, jelikož je to doprava vypsaná pro konkrétního pacienta.

Varianta, jak převoz zajistit pro oba v jednom voze, je objednat a zaplatit si soukromou sanitní službu. Tady by bylo možné domluvit následně i návrat manžela zpět domů. Tato služba je hrazená, ceník přepravy si stanovují jednotlivé organizace. Z Vašeho dotazu mi není zřejmé, kde známí bydlí. Například v Praze provozují městské části bezbariérovou přepravu pro osoby se zdravotním znevýhodněním. Je možné, že takovou službu poskytují po celé republice městské či obecní úřady. Jedná se také o hrazenou službu.

Pokud by nebyla nutná přítomnost manžela ve voze s paní, vždy je možné objednat si taxi službu a doprovodit tak alespoň sanitní vůz k hospici. A stejně tak se vrátit zase domů.

S pozdravem za poradnu

Eliška Hronešová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Eliška Hronešová

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny, zaštiťuje perinatální poradenství

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz