Zhoubný nádor jícnu - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 9. 2007 zobrazit původní dotaz

Mému otci, 76 let, byl diagnostikován ca. před 8 měsíci pokročilý ZN jícnu. Označen za neoperabilní (zřejmě i vzhledem k věku). Zaveden stent, přijímá tekutou stravu, silný úbytek tělesné hmotnosti. Neprovedena ani radio- ani chemoterapie. Propuštěn do domácího opatrování.
Otázka 1: jaká bývá doba přežití u tohoto typu ZN ?
Otázka 2: opravdu bylo vhodné zamítnout jakoukoliv léčbu?
Otázka 3: vydrží stent až do konce, nebo se i tak časem uzavře cesta od úst k žaludku?
Otázka 4: postačí v terminálním stadiu transdermální anodyna nebo je přeci jen lepší inj. podání morfia? Obávám se, že lékaři pro administrativní potíže v těchto případech anodyny šetří...
Děkuji.

Petr

Otci, 76 let, byl diagnostikován pokročilý zhoubný nádor jícnu, byl označen za neoperabilní, zaveden stent, přijímá tekutou stravu, hubne. Byl propuštěn do domácího opatrování. Jaká bude nemoc postupovat ? Jak se o něj máme starat?

Vážený pane Petře,

zhoubný nádor jícnu, který je pro svou pokročilost inoperabilní, je onemocnění závažné. To, že je onemocnění označené za “inoperabilní”, může mít v zásadě dvojí příčinu. Buď je nádor tak pokročilý, že prorůstá do okolních orgánů (mezihrudí, průdušnice, průdušky, aorta atd.) a technicky není možné jej zcela ” vyříznout”, protože by člověk takovou operaci nepřežil, nebo jsou již v okamžiku diagnózy přítomné metastázy (např. v plících nebo játrech) a ty pacienta z hlediska prognózy limitují více než původní nádor v jícnu, a pro pacienta je tedy nepřiměřeně zatěžující, aby podstoupil velmi náročnou operaci, když stejně tato léčba nádor z těla nemůže odstranit. Je-li je nádor inoperabilní, používá se někdy radioterapie, někdy chemoterapie, u mladších pacientů někdy kombinovaná chemoradioterapie.

Všechny tyto léčbené postupy jsou velmi zatěžující a nemohou pacienta vyléčit. Lékaři tedy bedlivě zvažují, jestli není — s ohledem na poměrně malý zisk — zátěž a rizika plynoucí z léčby příliš velká (to vstupuje do hry především u lidí starších a u těch, kteří mají různé jiné nemoci, např. nemocné srdce, plíce atd.).

Zavedení stentu pro udržení průchodnosti jícnu je v této situaci velmi dobrým opatřením. V případě, že se stent ucpe, je možné jej někdy zavést znovu, někdy se k obnovení průchodnosti jícnu používají i jiné metody (např. laser). Odhadnout prognózu délky přežití u Vašeho tatínka je s ohledem na množství informací, které se z Vaší otázky dozvídám, velmi obtížné.

Je velmi pravděpodobné, že se čas života, který mu zbývá, počítá na měsíce, a nikoliv na roky.

Nádory jícnu bývají někdy spojeny s velkou bolestí. Léky na bolest opioidího typu (anodyna) je obvykle mohou zmírnit na dobře snesitelnou míru. Transdermální formy (např. Durogesic, Transtec, Matrifen atd.) je moderní účinný způsob podání léčby. Jde o to nastavit vhodnou (= dostatečně vysokou) dávku.

U velké části nemocných je možno náplasti podávat až do samého závěru života. Někdy je přechod na injekční morfin nutný, pokud pacient netoleruje náplasti (dělá mu to vyrážky) a pokud není schopen polykat tabletové formy analgetik. Injekční morfin není “silnější” než náplasti, je ale asi 20-30x levnější než tyto náplasti.

Pacienti s nádory jícnu mají obvykle problém s hubnutím. Pacienti většinou nepociťují hlad, často mají k jídlu přímo odpor. Nejedná se tedy o to, že bychom nemocného nechali “zemřít hlady”. Částečně lze rychlému hubnutí předejít vhodným využíváním vysokoenergetických nutričních doplňků typu Nutridrink, Nutrilac nebo Nutrison.

Hubnutí je ale často zapříčiněno nejen tím, že pacient málo jí, ale též metabolickými změnami, ke kterým v těle dochází (tzv. primární nádorová kachexie). To znamená, že tělo již větší množství živin a energie není schopno využít. To je také důvod, proč v těchto situacích obvykle nepomáhají kapačky a nitrožilní výživa.

S pozdravem

MUDr. Regina Slámová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Regina Slámová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz