Zemřelý příbuzný několik let nežil s manželkou a dětmi ve společné domácnosti, ale se svými rodiči. Jak se bude řešit pozůstalost v takovém případě?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 9. 2006 zobrazit původní dotaz

Prosím o informaci, zemřel blízký příbuzný, měl manželku a děti, ale nežili čtyři roky ve společné domácnosti, nebyli rozvedení. Žil s rodiči, jak se bude řešit pozústalost v tomto případě? Jaká práva mají rodiče? Chtěli by se zúčastnit pozústalostího řízení.
Děkuji.

Dana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážení,

v odpověď na Váš dotaz ze dne 11.9.2006, ohledně dědických práv rodičů, uvádím následující.

Vzhledem k tomu, že Váš příbuzný byl ženatý, s manželkou nebyli rozvedeni (ačkoli nežili ve společné domácnosti), bude třeba nejprve vypořádat společné jmění manželů. Pravidla pro vypořádání společného jmění manželů jsou poměrně složitá, zjednodušeně lze říci, že manželce Vašeho příbuzného připadne ½ majetku, který náležel do společného jmění manželů. Druhá ½ a další majetek, který měl Váš příbuzný ve výlučném vlastnictví, připadne do pozůstalosti.

Z Vámi podaných informací bohužel neplyne, zda Váš příbuzný zemřel bez zanechání závěti, či zda závět sepsal.

Pokud Váš příbuzný závěť nezanechal, proběhne vypořádání  dědictví dle zákonné úpravy, a to tak, že dědit budou v tzv. první  skupině manželka a děti Vašeho příbuzného, každý rovným dílem. Skutečnost, že zůstavitel nežil s manželkou ve společné domácnosti, v tomto případě bohužel nemá žádný vliv. Rodiče Vašeho příbuzného, pokud vypravovali pohřeb, mají vůči dědicům nárok na proplacení přiměřených nákladů spojených s pohřbem.

Pokud Váš příbuzný závěť zanechal, bude postupováno podle závěti, ovšem s tím, že jeho děti mají postavení neopomenutelnýcch dědiců a musí jim připadnout ½ jejich zákonného podílu — pokud jsou zletilí, celý zákonný podíl — pokud jsou nezletilí. Pokud by závěť tomuto odporovala, byla by této části neplatná. Pokud by Váš příbuzný v závěti odkázal majetek rodičům, budou mít postavení dědiců a budou se účastnit dědického řízení.

S pozdravem
*Mgr. Hana Krákorová *
Advokátní kancelář Korbař, Pokorný a spol.

Dotaz zodpovídá

AK Korbař a spol.

advokátní kancelář

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz