Zemřela nám matka, nevlastnímu otci nevěříme. Jak můžeme se sestrou ze zahraničí zajistit, že nás nevyloučí z dědického řízení?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 9. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, podobnou otázku jsem zde již našel ale zkusím ji trošku rozvinout. Zemřela mě a moji sestře máma. Oba pracujeme v zahraničí (Anglie,Island) a nevíme jak postupovat s dědickým řízením. Její manžel (nevlastní otec) je člověk, kterému já nevěřím ani slovo protože, je to velký podnikatel, který vše co nabyl za manželství, nechal napsat všude jinde než na sebe, nebo svoji ženu (moji mámu) a věci na kerých vydělává nejsou úplně v pořádku (nevím jak jinak to nazvat). No a teď k dotazu. Snaží se mě a sestru nenápadně vyškrtnout z dědického řízení. Máma moc majetku neměla, neměla byt, dům, nemovitosti, auto ani jiné cenné věci. Za to si ale platila více jak 10 let životní pojištění. Myslím si, že její manžel nás chce vyškrtnout právě z toho důvodu, že ví, že nemůžeme teď přiletět do ČR na dědické řízení, ale taky proto aby peníze vyplacené z pojistky připadly pouze jemu. Dává nám svoje slovo, že se vše rozdělí atd... v tom mu já nevěřím a nechci se dědického práva zřeknout. Dá se dědické právo pozdržet třeba 3 měsíce, popřípadě vztahuje se do dědického práva i životní pojistka a jak já se z Islandu dostanu ke komunikaci s matrikou nebo někým kdo tohle má nastarosti? S nevlastním otcem nevycházíme vůbec dobře.

Děkuji předem za odpověď

Maixner

Tomáš

Dobrý den,

dědické řízení vede z pověření soudu vždy notář, se kterým můžete přímo komunikovat a vše potřebné k průběhu řízení od něj zjistit. Notář si na začátku v rámci tzv. předběžného šetření pozve zpravidla vypravitele pohřbu, aby si zjistil základní informace o majetkových poměrech Vaší matky, o okruhu možných dědiců apod. Pokud tímto vypravitelem byl manžel Vaší matky, bude na jednání s notářem pozván nejprve on. Teprve následně na samotné jednání budou předvolání všichni potenciální dědici. To, že jste možnými dědici, si notář zjistí z evidence obyvatel. Nic ale nebrání tomu, abyste se s notářem z vlastní iniciativy spojili a zjistili si, v jaké fázi řízení je apod.

Manžel Vaší matky za Vás a Vaší sestru nic rozhodnout nemůže, pokud mu k tomu neudělíte plnou moc. Není tedy možné, aby za Vás odmítl dědictví nebo se zřekl dědictví ve svůj prospěch. Rozumím nicméně, že chcete mít jistotu, že vše proběhne v pořádku. Proto bych doporučovala kontaktovat advokáta, který by Vás v řízení zastoupil a vše potřebné pro Vás obstaral. Seznam všech advokátů najdete na stránkách České advokátní komory.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz