Zemřela mi dcera. Exmanžel nabídl peníze pro dvě pozůstalé děti, jimž dluží na výživném. Mohu peníze přijmout?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 2. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,zemřela mi dcera velice mladá ve veku 26 let.čeká nás jednání s notářem.mám ještě dvě děti.ozval se mi byvalý manžel a nabídl mi pomoc ve formě financí.ale problém je v tom že vůbec neplatil výživné.má právo na dědictví i když dluží dětem výživné za osmnáct let.mohu od něj příjmout peníze.....

Jarka Jánská
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den,

dovolte mi prosím vyslovit Vám upřímnou soustrast se ztrátou Vaší dcery.

Podle občanského zákoníku je z dědického práva vyloučena osoba, která se dopustila činu povahy úmyslného trestného činu proti osobě, po které má dědit. Takovým činem může být i zanedbání povinné výživy. Trestní zákoník trestný čin zanedbání povinné výživy definuje jako neplnění zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jinou osobu po dobu delší než čtyři měsíce nebo vyhýbání se plnění zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jinou osobu po dobu delší než čtyři měsíce.

Je důležité upozornit, že vyživovací povinnost rodičů k dětem není omezena věkovou hranicí 18 let. Vyživovací povinnost trvá do té doby, než jsou děti schopny se samy živit, tj. samostatně uspokojovat všechny své potřeby. Schopnost samostatné obživy dítě získává zpravidla až po absolvování studií v okamžiku, kdy najde odpovídající pracovní uplatnění.

Pro závěr o tom, že některá osoba je z dědění vyloučena přitom není rozhodující, jestli byla za trestný čin odsouzena nebo nikoliv. Pokud odsouzena byla, je soud v řízení o dědictví rozhodnutím trestního soudu vázán. Pokud odsouzena nebyla, ale informace o tom, že se takového činu dopustila, je notáři sdělena např. jiným dědicem, pak je notář povinen zjišťovat rozhodné skutečnosti a opatřit si důkazy, aby ověřil, zda tato osoba bude nebo nebude oprávněna dědit. Lze tedy doporučit situaci řešit přímo s notářem, tj. při projednání dědictví uvést veškeré relevantní informace o neplnění vyživovací povinnosti ze strany Vašeho bývalého manžela.

S otázkou, zda přijmout od Vašeho bývalého manžela peníze, Vám bohužel nemůžu poradit. Záleží jen na Vás, jestli od něj peníze chcete nebo nechcete přijmout. Na projednání dědictví by přijetí peněz nemělo mít jakýkoli vliv.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz