Zemřel nám otec a máme nevlastní sestru se kterou jsme se otec ani my nikdy neviděli. Má nevlastní sestra nárok na část dědictví?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 2. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, rada bych Vás požádala o radu, zemřel nám otec a vzhledem k tomu, že neměl žádný majetek jak to bude s dědictvím? Byt je také napsaný na maminku. Se sestrou vše necháváme mamince ale bohužel víme že máme ještě jednu sestru, je možné že by chtěla část bytu i když otce ani nás nikdy neviděla a byt je napsán na matku? Děkuji velice Kamila

Kamila

Váš otec zemřel, neměl žádný majetek, byt je napsaný na maminku. Máte nevlastní sestru, kterou jste ani vy ani otec nevídali. Ptáte se, jak to bude s dědictvím.

Dobrý den,

pokud notář zjistí, že zůstavitel (Váš otec) po sobě nezanechal žádný majetek, řízení o pozůstalosti zastaví. Pokud přeci jen nějaký majetek nepatrné hodnoty existoval, náleží vypraviteli pohřbu – ten má právo majetek odmítnout. Pokud neexistoval žádný majetek, pak samozřejmě nic nenáleží ani vypraviteli pohřbu. Je nutno upozornit, že vypravitel pohřbu není dědicem, to mimo jiné znamená, že na něj nepřechází ani případné dluhy zůstavitele.

Na zodpovězení otázky týkající se bytu Vaší maminky bohužel nemám dostatek informací. Obecně platí, že od momentu uzavření manželství automaticky vzniká tzv. společní jmění manželů („SJM“), které se vztahuje na téměř veškerý majetek nabytý od této chvíle. Pokud Vaše maminka koupila byt z peněz uspořených před manželstvím nebo se např. jednalo o byt, který zdědila/pořídila z finančních prostředků získaných jako dědictví, pak by byt by do společného jmění manželů vůbec nespadal. Darování mezi manžely, pokud mají SJM, ve své podstatě nelze, pokud nemají uzavřenou smlouvu o změně zákonného manželského majetkového režimu. Roli nehraje ani to, zda je byt v katastru napsán na jednoho či oba manžele.

Pokud je byt v SJM, pak v dědickém řízení nejprve dojde k rozdělení tohoto společného jmění. A to na část Vaší maminky a Vašeho tatínka. Do pozůstalosti a do případného dědického řízení se následně zahrne část, která připadala Vašemu tatínkovi. V takovém případě by nedošlo k zastavení řízení, dědictví by se řádně projednalo a majetek přerozdělil rovným dílem mezi manželku a přímé potomky otce. V tomto případě by dědila také Vaše sestra. I ta je dědicem první dědické třídy, byť s vámi ani s tatínkem nevídala.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz