Zemřel mi tatínek, o něhož jsem deset let pečovala, po manželovi mám vdovský důchod. Je toho na mě moc, co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 10. 2017 zobrazit původní dotaz

dobry den pecovala jsem o sveho otce 10let pred10dny zemrel pobiral prispevek na peci z ktereho me platil aby nemusel do ldn uplna zavislost nyni jsem na UP chteji dolozit prijem kdo mi ho tet da apobirala jsem duchod po manzelovi ktery zemrel pri operaci srdecni chlope mam narok na vdovsky duchod dal nebo mi skoncil s tim ze otec uz nezije 2 umrti za 2 roky je toho na me moc nevim co mam dela kazdy me posila jinam nikdo nevi co dal dekuji za pomoc

DANA KUSTKOVA
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Kustková,

předně mi dovolte vyjádřit soustrast ze ztrátou Vašeho otce. Píšete, že jste ztratila dvě blízké osoby během dvou let a je toho na Vás moc. Rozumím tomu, že taková ztráta je velkou zkouškou a jsem ráda, že jste se obrátila na naší poradnu, Vaše dotazy se pokusím zodpovědět.

Ptáte se na dokládání příjmu na úřadu práce. Z Vašeho dotazu mi není zřejmé, za jaké období potřebuje úřad doložit příjem. Pokud byste dokládala za období péče, doložíte rozhodnutím o přiznání příspěvku na péči. Vdovský důchod doložíte rozhodnutím České správy sociálního zabezpečení o výplatě vdovského důchodu.

Druhá část Vašeho dotazu se týká výplaty vdovského důchodu po skončení péče. Výplata vdovského důchodu po uplynutí jednoho roku je možná jen ze zákonných důvodů a po smrti otce Vám bude bohužel zastavena, pokud současně nebudete splňovat některou z těchto podmínek.

  • péče o nezaopatřené dítě (mladší 26 let)
  • péče o dítě, které zároveň pobírá příspěvek na péči II. nebo vyššího stupně
  • péče o rodiče, nebo rodiče zemřelého manžela ve společné domácnosti, který pobírá příspěvek na péči II, III nebo IV. stupně Invalidita III. stupně
  • dosažení věku alespoň o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození, nebo důchodového věku.

Zmínila jste, že je toho na Vás moc. Nedivím se tomu. V situaci, kdy člověk prožívá ztrátu, je velmi těžké zároveň vyřizovat věci na úřadech. Proto bych Vás ráda podpořila v tom, abyste nezůstávala na všechno sama. Máte ve svém okolí někoho, kdo Vám může pomoci? Pokud budete chtít, můžete se obrátit například na některou občanskou poradnu, poskytují pomoc osobně a zdarma. V odkazu můžete najít kontakt na poradnu, kterou máte nejblíže.

S přáním klidných dnů

Jitka Řeháčková

Dotaz zodpovídá

Jitka Řeháčková

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz