Zemřel mi přítel, ráda bych zařídila pohřeb, ale trápí mne nedostatek financí. Kdo nám může pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 4. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobry den,zemrel mi pritel,mame pomalu uz vyrizovat veci kolem pohrebu,ale bohuzel nejsou na to finance,a z jeho rodiny taky ne,premysleli jsme ze ho dame spalit ale chteli by sme aspon maly hrobecek se jmenem atd,ale je tp dost drahe,kdo nam v tom muze pomoct? Sem slysela ze kde ma zesnuly trvale bydliste,tak meststky urad by pomoct mel,fakt nevim

Michala

Dobrý den, Michaelo,

píšete, že Vám zemřel přítel, ráda byste zařídila pohřeb, ale nemáte na to finanční prostředky Vy ani jeho rodina. Ptáte se, zda Vám s tím může někdo pomoci.

Přijměte prosím vyjádření upřímné soustrasti s úmrtím Vašeho přítele. Je mi líto, že procházíte těžkým obdobím a čelíte komplikacím kvůli finančnímu zajištění pohřbu.

Bohužel o možnosti získat finanční prostředky na vypravení pohřbu a zaplacení hrobu nebo náhrobku nevím.

V dotaze zmiňujete městský úřad a ptáte se, zda nemůže být tím, kdo Vám v nelehké situaci pomůže. Obecní/ městský úřad, na jehož území k úmrtí došlo, má skutečně ze zákona povinost vypravit tzv. “sociální pohřeb” v případě, že blízcí zemřelého do 96 hodin od úmrtí pohřbení nesjednají. Nicméně se předpokládá, že obec sociální pohřeb zajistí pouze, pokud nenajde jiného vhodného vypravitele pohřbu, tedy někoho z blízkých zemřelého. Pokud se pozůstalí zjednání pohřbu neujmou, je obec povinná zajistit pohřbení slušným způsobem podle místních zvyklostí a musí postupovat tak, aby nevznikaly zbytečné náklady. K uložení ostatků dojde na veřejném pohřebišti, kde by měla být umístěna hrobová deska se jménem zemřelého a daty jeho narození a úmrtí. Jakou podobu deska má, záleží na obci a jejích zvyklostech. Zpravidla to bývá štítek na kamenné nebo dřevěné podložce. Náklady sociálního pohřbu se hradí z pozůtalosti a stanou se součástí dědického řízení. Pokud pozůstalost zemřelého na pokrytí nákladů nestačí, hradí ji stát. V praxi to znamená, že v případě sociálního pohřbu pozůstalí nemohou ovlivnit jakým způsobem pohřeb proběhne a kam budou ostatky uloženy. Lze však s úřadem komunikovat, informovat se o tom, jakou podobu bude mít pohřeb i místo uložení ostatků zemřelého.

Píšete také, že uvažujete o zpopelnění, které by, pokud tomu dobře rozumím, bylo ve Vašich finančních možnostech. Rádi byste ale zajistili alespoň jednoduché vzpomínkové místo se jménem Vašeho přítele, které však je již příliš nákladné. Možná byste mohli zvážit nějakou osobní formu vzpomínkového místa. Popel lze například rozptýlit na místě, které měl Váš přítel rád nebo na pozemku, pokud nějaký máte. Je možné zasadit strom jako vzpomínku na zemřelého. Je možné umístit na místě, které je nějak spojeno s životem zemřelého, kámen se štítkem, dřevěnou desku s vyrytým jménem. Je jistě i řada dalších možností např. virtuální hřbitov na evzpomínky.cz apod. Pokud je pro Vás milá komunikace s rodinou Vašeho přítele, můžete si s nimi o tom popovídat, zamyslet se nad různými návrhy. Můžete mluvit o tom, jak by si vzpomínkové místo představoval Váš přítel. Je možné, že přijdete na řešení, které vám všem umožní vzpomínat na Vašeho přítele s klidem a dobrým pocitem.

Přeji hodně sil a doufám, že naleznete dobré řešení.

S pozdravem

Petra Černá

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Černá

Mgr. Petra Černá

poradenská pracovnice a vedoucí poradny, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz