Zaplacení pohřbu

Odpověď na dotaz ze dne 19. 6. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, minulý týden mi policie oznámila,že zemřel můj otec,kterého jsem nikdy nepoznala a mám ho pouze zapsaného v rodném listě. Zemřel jako bezdomovec, tudíž zcela bez majetku. Zajímalo by mě, zda jsem povinna vypravit a zaplatit pohřeb, když se zcela vzdám dědictví a jaký je další postup v případě, že se k tělu nikdo jiný nepřihlásí. Podle registru jsem jeho jediná přímá příbuzná, i když pouze formální. Děkuji za odpověď
Černovská

Černovská
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Černovská,

dotaz, se kterým se na nás obracíte, se pokusím zodpovědět na základě svých znalostí a zkušeností z hospicové praxe, ale předesílám, že nemám právnické vzdělání. Pokud byste se chtěla dozvědět další podrobnosti či si ujasnit některé skutečnosti, můžete se obrátit na internetovou poradnu www.pohreb.cz, kde dotazy podobné Vašemu zodpoví přímo právník, který se touto problematikou profesně zabývá.

To, co se děje s tělem bezprostředně po úmrtí a dále, upravuje zákon č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů a vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 19/1988 Sb., o postupu při úmrtí a pohřebnictví.

Zákon o pohřebnictví, § 5 stanoví, že nesjedná-li ve lhůtě 96 hodin od oznámení úmrtí žádná osoba pohřbení nebo nebyla-li zjištěna totožnost mrtvého do 1 týdne od zjištění úmrtí a žádné zdravotnické zařízení v souladu s podmínkami stanovenými zvláštním právním předpisem neprojevilo zájem o využití lidských pozůstatků pro potřeby lékařské vědy a výzkumu nebo k výukovým účelům, je povinna zajistit pohřbení obec, na jejímž území k úmrtí došlo nebo kde byly lidské pozůstatky nalezeny. Obec má právo na úhradu účelně vynaložených nákladů na pohřbení vůči dědicům zemřelého, a není-li dědiců, vůči státu.

Pokud byste se tedy rozhodla dědictví odmítnout a pohřbení Vašeho otce by zajistila obec, nebudete mít ani povinnost hradit náklady s pohřbem spojené.

Občanský zákoník (Zákon č. 40/1964 Sb.) upravuje podmínky dědění, odmítnutím dědictví se konkrétně zabývají paragrafy 463468, kde se stanovuje, že:

-  Dědic může dědictví odmítnout. Odmítnutí se musí stát ústním prohlášením u soudu nebo písemným prohlášením jemu zaslaným.

-  Prohlášení o odmítnutí dědictví může dědic učinit jen do jednoho měsíce ode dne, kdy byl soudem o právu dědictví odmítnout a o následcích odmítnutí vyrozuměn. Z důležitých důvodů může soud tuto lhůtu prodloužit.

Přechodem dluhů v souvislosti s dědictvím se zabývá § 470 Občanského zákoníku, který určuje, že:

-  Dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí.

-  Je-li více dědiců, odpovídají za náklady zůstavitelova pohřbu a za dluhy podle poměru toho, co z dědictví nabyli, k celému dědictví.

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud Váš otec neměl žádný majetek a zemřel jako bezdomovec, ani v případě, že dědictví neodmítnete (nepodniknete tento formální krok) nejste povinna hradit náklady na pohřeb ze svých vlastních prostředků.

Přeji, ať se Vám podaří věc vyřešit bez komplikací a nepříjemností.

Lucie Přádová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lucie Přádová

Mgr. Lucie Přádová

sociální pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz