Záchranáři otce 25 minut resuscitovali, je 15 dní v umělém spánku, prý nefunguje mozek. Vzbudí se?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 12. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobry den,prosim vas pred 15.ti dny se stalo otci to ze nemohl dychat ,vzbudil mamku ,zacal se potit,klepat a spadl na postel,zachranari ho po 25min.nahodili,ted uz je 15dni v umelem spanku ,sam nedycha a srdce mu jde na 30% tyden uz mu nedavaji prasky na spani a porad nic vubec na nic nereaguje jen poraad spi.Ma pry uplne nefunkcni mozek ,prosim vas je sance ze se jeste vzbudi? 14dni pred tim byl na operaci ,ma ucpavni cev ,menili mu koleno muze to byt k te operaci? Moc dekuji za odpoved

Veronika

Váš tatínek prodělal srdeční zástavu, byl resuscitován a nyní je udržován v umělém spánku. Lékaři vám říkají, že jeho mozek nefunguje. Ptáte se, zda je šance, že se probudí.

Vážená Veroniko,

odpověď bude obecná, vašeho tatínka neznám, nevím kolik mu je let, jaké jiné nemoci má, zda užíval nějaké léky a jaký byl jeho celkový funkční stav. Pokud tomu dobře rozumím, tak 14 dní před příhodou prodělal náhradu kolenního kloubu. To jistě mohlo s následnou příhodou souviset — pocit nedostatku vzduchu a pak zástava životních funkcí v souvislosti s ortopedickým výkonem svědčí velmi pravděpodobně pro velkou plicní embolii. Během operačního období, během doby, kdy je nemocný upoután na lůžko, a také ve spojitosti s dalšími rizikovými faktory (poruchy krevní srážlivosti, onemocnění srdce, ledvin, některé léky a pod.), se vytvoří v žilním systému dolní části těla krevní sraženina. Ta se posléze uvolní a ucpe plicní tepnu. V závislosti na velikosti sraženiny může jít o nevýznamnou událost nebo o příčinu úmrtí.

Váš tatínek je již několik dní bez léků na spaní a přesto se neprobouzí, lékaři hovoří o nefunkčním mozku. Bohužel je možné, že ani rychle přivolaná pomoc a obnovená srdeční činnost nedokázaly zabránit poškození mozku nedostatkem kyslíku. Mozek je extrémně citlivý a stačí pár minut k tomu, aby došlo k nevratné poruše jeho funkcí. Otázka bohužel nezní, zda se probudí, ale spíše pokud se probudí, tak jak, resp. do čeho? Část nemocných zůstane trvale ve stavu podobném různě hlubokému spánku, další část pacientů se probudí sice do vědomí, ale s různě vážně poškozenými funkcemi mozku. Někteří tito pacienti jsou pak až do konce života plně závislí na přístrojích, není možné s nimi navázat žádný smysluplný kontakt, bez pomoci druhých by zemřeli. Část pacientů se může probrat jen s malými následky — např. výpadky paměti, ztráta zručnosti a podobně. Vaší otázce rozumím, ale neumím na ni blíže odpovědět. Rozhodně ji položte ošetřujícím lékařům. Vzhledem k délce trvání se obávám, že následky budou spíše vážnější. Pokud situaci vidí podobně i ošetřující lékaři, bylo by určitě dobře s ostatními členy rodiny probrat, co by si vlastně sám tatínek v takové chvíli přál. Může totiž nastat situace, kdy dojde k další komplikaci zdravotního stavu, jako např. těžký zápal plic, selhání jiného orgánu, a vy jako tatínkovi zástupci můžete spolurozhodovat o tom, jak má další péče vypadat. Zda má být agresivní se snahou zachovat život za každou cenu a v jakékoliv kvalitě nebo zda léčbu zaměřit spíše na to, aby tatínek zbytečně netrpěl, případně agresivní léčbu zkusit na pár dnů a pokud nezabere, zaměřit se na intenzivní léčbu průvodních symptomů.

Jste v nelehké situaci a jistě sdílení s ostatními členy rodiny a snaha podívat se na vše očima tatínka tak, jak jej znáte, může pomoci.

Přeji vám odvahu i hodně sil,

s pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz