Vyzvednutí starobního důchodu nemohoucího bratra

Odpověď na dotaz ze dne 13. 10. 2014 zobrazit původní dotaz

Bratr má dům,žije sám nemá manželku,má maminku 86 let a sestru.Nyní leží na ARU A DŮCHOD KTERÝ POBÍRÁ NECHTĚJÍ NA POŠTĚ NIKOMU VYDAT.Jde to nějak zařídit aby mu byl poslán do nemocnice?

Jarmila
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Obracíte se na nás s dotazem týkajícím se výplaty důchodové dávky Vašemu bratrovi, který je hospitalizovaný v nemocnici na ARU, a nemůže si tudíž svůj důchod na poště vyzvednout. Ptáte se, zda existuje možnost nechat zasílat peněžitou dávku bratrovi do nemocnice.

Dobrý den, paní Jarmilo,

v prvním kroku bych doporučila obrátit se na sociální pracovnici přímo v konkrétní nemocnici a požádat ji, aby Vám v této věci byla nápomocná a vyřídila formality potřebné k tomu, aby se důchodová dávka vždy včas dostala do bratrových rukou.

Pokud by se tato cesta ukázala jako neschůdná, můžete sami na poště příslušné místu bratrova bydliště požádat o takzvanou „dosílku“. Je pravděpodobné, že k tomu budete potřebovat plnou moc podepsanou bratrem. Přesto doporučuji se předem na poště informovat a požádat o individuální přístup v tomto případě, kdy není jednoduché ze zdravotních důvodů plnou moc opatřit.

Pokud se předpokládá, že bratrova hospitalizace bude spíše dlouhodobá, je možné situaci řešit ustanovením „zvláštního příjemce“ dávky důchodového pojištění (dle zákona 582/ 1991 Sb. o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, §10 a §118).

Toto se činí v případech, kdy oprávněný příjemce není schopen vzhledem k nepříznivému zdravotnímu stavu přebírat svůj důchod nebo není schopen se podepsat. V případě, že oprávněný ze zdravotních důvodů nemůže žádost podat sám, podá ji osoba, která se chce stát zvláštním příjemcem důchodu oprávněného. Na základě lékařské zprávy lze o ustanovení zvláštního příjemce požádat na příslušném úřadě (odboru sociálních věcí) v místě trvalého bydliště Vašeho bratra.

Potřebujete:

  • Váš občanský průkaz;

  • občanský průkaz Vašeho bratra;

  • potvrzení lékaře, že si Váš bratr není schopen osobně přebírat na poště svůj důchod, podepsat se či rozhodovat o tom, kdo by se měl stát zvláštním příjemcem jeho důchodu;

  • výměr důchodu;

  • vyplněnou žádost o ustanovení zvláštního příjemce (formuláře jsou k vyzvednutí na příslušném úřadě).

Po podání žádosti zpravidla následuje sociální šetření. Šetří se, zda se žadatel o příjemce stará, dochází za ním apod.

Sociální odbor má na vyřízení žádosti lhůtu 30 dnů. Poté zašle žadateli vyjádření. V případě kladného vyjádření je dále zasílá na Českou správu sociálního zabezpečení, která následně změní příjemce důchodu.

Pro bližší a informace prosím kontaktujte příslušný úřad v místě bratrova bydliště nebo Call centrum ČSSZ na tel.: 257 062 860 (pondělí a středa: 8.00 — 17.00; úterý a čtvrtek: 8.00 — 15.30, pátek: 8.00 — 14.00).

Přeji vše dobré i uspokojivé jednání na úřadech.

Lucie Přádová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lucie Přádová

Mgr. Lucie Přádová

sociální pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz