Vnímá člověk v komatu své okolí?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 12. 2010 zobrazit původní dotaz

Mam zatim jem dotaz jak je mozne ze tatinek v umělěm spanku v kritickém stavu po operaci baypasu a nezvladnuti dychani selhavani ziv.důlezitych organu...,stav kriticky byl oznamen...mne drzel za ruku a reagoval na slova..tatinku kam deš bojuj a zustan....hned rano byl odpojem od ventilace a postupne probouzen nechtelo se mi jako jediny jit za tatinkem po oznameni lekaru na JIP...ale neco mne hnalo jít...a mluvit na nej a nedopustit konec....Ma nemocne srdicko a dnes je jiz 1 den v lázních....děkuji

Ilona Vegnerova

Vaší otázce rozumím tak, proč a jestli člověk s výrazně změněným vědomím (kvantitativně, např. koma) může vnímat své okolí.

Dobrý den, paní Vegnerová.

ANO, může. Jeho svět — něco o tom víme ze zkušeností těch, co tento stav prožili — je sice jiný než ten náš, vnímá pocity “příjemné, nepříjemné”, možná v tomto kontextu i vnímá bolest, může jako příjemné vnímat hlasy a třeba i dotek svých blízkých. To je také důvod, proč ošetřovatelství přináší dnes těmto nemocným koncept tzv. bazální stimulace, který se snaží respektovat vnímání takového pacienta a přizpůsobit se “jeho tempu” a “možnostem” vnímání. Přeji Vám sílu a energii tuto nelehkou situaci zvládnout.

V úctě

L. Kabelka

Dotaz zodpovídá

MUDr. Ladislav Kabelka, PhD.

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz