Vigilní koma - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 6. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
moje švagrová měla začátkem prosince 2010 zřejmě astmatický záchvat a předávkovala se sprejem na astma.Od té doba je podle lékařů ve vigilním koma.Nějakou dobu byla v nemocnici v Břeclavě,tam nám primář oddělení řekl že už se nikdy neprobere,že už si s ní "ahoj" nikdy neřekneme.Nyní je zhruba 3.měsíce v domácí péči a za tu dobu podle nás udělala velký pokrok.Dříve přijímala potravu jen sondou přímo do žaludku,nyní se bez problému minimálně 2x denně nají,kouše bez problénů,napije se z hrníčku(ten ji musíme přidržovat a samozřejmě ji krmíme),začala sama od sebe opakovat slova,a teď když dojdeme na návštěvu řekne naše jméno aniž by jsme jí ho předem řekli.Když sedí dlouho v křesle, řekne si "postel",když se jí zpívá doplňuje slova z písničky atd.Jinak u ní stále přetrvává ztuhnutí všech čtyř končetin(v křeči)stále se leká při dotyku nebo bouchnutí.Když se jí řekne aby pohla rukou nebo nohou tak na to nereaguje.Ale když se jí zaptáte jestli chce napit,čokoládu,pusu atd. řekne ano nebo jen hm nebo naopak ne nebo nee.Je jí přes čtyřicet a víme že čas je proti nám,ale nikdo nám pořádně nedokáže říc jestli je v plném vigilním komatu.Dá se nějak určit že se člověk z komatu probírá?

Monika

Moje švagrová je ve vigilním komatu. V domácím prostředí začíná jíst a částečně komunikovat. Jak se pozná, že se z komatu probírá?

Vážená paní Moniko,

stav, který popisujete, se dá označit za klasický případ vývoje řady nemocných v komatu. Nejdříve nulová reakce, posléze postupné zlepšení kontaktu s okolím, ale pacient zůstává fyzicky s těžkým postižením, vědomí kolísá, a není tedy konstantní. Ani reakce na podněty z okolí nejsou stejné. Pacient je velmi unavený, záhy v řádu minut až desítek minut přestává být schopen reakce, když například zvládne krátce posazení do speciálního křesla, pak poměrně rychle “ztuhne”, nereaguje, někdy i v deseti minutách musí být přesunut zpět do lůžka. Je to velmi individuální, jak tito nemocní reagují, ale co je bohužel spojuje, je to, že tento stav většinou již nemá potenciál se dále výrazněji zlepšovat. A pokud se nejedná o úraz, ale o ischémii (nedokrvení) mozku, je prognóza možného zlepšení ještě horší.

Pro Vás to znamená hledat způsoby stimulace, i formou konceptu bazální stimulace, trpělivě opakovat doteky rukama, pohlazení po temeni hlavy, ramenou, hovořit o známých věcech a například zkoušet starší fotografie, vše přizpůsobovat nemocnému. Velmi důležitá je výživa, Váš blízký potřebuje nutně cca 25-27 kcal/kg váhy v dobře definované stravě s dostatkem bílkovin, k tomu minimálně pasivní rehabilitaci. Na druhé straně jak infekce, tak selhání funkce střeva, dechové , srdeční či ledvinné obtíže mohou uvedený stav velmi zásadně zkomplikovat. Bohužel i když bude průběh klidný, nekomplikovaný, je velké riziko, že již k zlepšení stavu nedojde. I zde je Vaše role  těžká, ale nezbytná. Komunikovat se zdravotníky a podporovat je v tom, že věříte jejich práci a chcete spolupracovat. Taková atmosféra je důležitá pro všechny 3 zúčastněné strany.

Přeji Vám dostatek sil,

v úctě Ladislav Kabelka

Dotaz zodpovídá

MUDr. Ladislav Kabelka, PhD.

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz