Existují nějaké metody, kterýmu může pacient ve vigilním komatu nabýt vědomí?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 11. 2008 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, je to už 14 dnů, co můj otec (59 let) po srdeční příhodě (infarkt, srdeční arytmie?) upadl do vigilního komatu. Od lékařů jsme se dozvěděli, že zřejmě nebyl dostatečně okysličen mozek a došlo k jeho poškození, které nelze léčit. Chtěla bych vědět zda existují nějaké metody, aby opět nabyl vědomí? Slyšeli jsme, že existují určítá pracoviště (Ostrava fakultní nemocnice), která se zabývají regenarací mozkových buněk. Na oficialních internetových stránkach Fakultní nemocnice Ostarva jsme se nedozvěděli žádné konkrétní informace. Kdyby jste mohli nějak pomoci nebo poradit, byli bychom velmi rádi. Děkuji Lenka Hendrychová.

Lenka Hendrychová

Ptáte se na metody, kterýmu může pacient ve vigilním komatu nabýt vědomí.

Vážená paní Hendrychová,

zástava oběhu při srdečním infarktu nebo arytmii mohou vést k poškození mozku nedostatkem kyslíku. Toto poškození někdy může dosáhnout až hloubky bezvědomí nebo tzv. vigilního kómatu. Čtrnáct dní po oběhové zástavě však nelze s jitotou říci, jaký bude další vývoj. Některé funkce mozku se někdy postupně vrátí. V této fázi je proto potřeba dobře pečovat o dýchací cesty (někdy je dokonce nutná umělá plicní ventilace), je nutné pečovat o výživu a hydrataci, o pokožku atd.

Péče je dlouhodobá a nezbývá než čekat, jestli se některé funkce mozku postupně zregenerují. Někdy je obtížné najít v rozumné vzdálenosti od místa bydliště nějaké zařízení, kde by bylo o pacienta dobře postaráno. Poraďte se o tom s ošetřujícím lékařem a nechte si od něj doporučit to nejvhodnější. Za určitých okolností lze o pacienta ve vigilním kómatu dokonce pečovat i doma (je nutné, aby se na 24 hodinové péči podílelo několik osob, je třeba mít potřebné pomůcky a podporu agentury domácí péče a praktického lékaře). Není mi známo, že by FN Ostrava měla nějaké specializované oddělení pro nemocné ve vigilním kómatu. Nevím, zda jste neměla na mysli oddělení hyperbarické medicíny. Jeho výsledky při léčbě pacientů ve vigilním kómatu ale nejsou přesvědčivé.

Doporučuji Vám, abyste o všech těchto otázkách hovořila s otcovým ošetřujícím lékařem a také s jeho praktickým lékařem a společně vytvořili pro otce plán další péče.

Přeji Vám k tomu hodně sil

MUDr. Regina Slámová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Regina Slámová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz