Nechtěné účinky léků proti bolesti a jejich prevence
Léky proti bolesti jsou velmi efektivní, mají však různé nežádoucí a nepříjemné účinky. Těm je důležité předcházet mimo jiné i proto, aby nemocný byl ochoten léky vůbec užívat. Základním pravidlem je správná dávka ve správném intervalu.
Kromě případné nevolnosti při prvních podáních a závažných problémů při předávkování se můžete setkat především s těmito nežádoucími účinky:
Bolest žaludku a kyselost
Způsobují ji především protizánětlivé léky (tzv. FANS) a léky na bázi kortizonu. Lékař podle potřeby předepíše léky, které riziko vzniku překyselení žaludku snižují.
Nevolnost a zvracení
Jsou způsobovány především použitím opiátů (morfin, kodein), ale také současným použitím jiných druhů léčby jako radioterapie či chemoterapie. Musí se jim předcházet vhodnými léky proti nevolnosti.
Zácpa
Mohou ji způsobit všechny léky a může být příčinou zvýšených bolestí, nevolností a zvracení. Musíme jí předcházet pravidelným užíváním vhodného projímadla (např. projímavé minerální vody, Guttalax, Lactulóza, glycerínové či dulcolaxové čípky). Při léčbě opioidy může být zácpa skutečně úporná a k její léčbě může být nutné využít kombinaci různých léků.
Ospalost
Především opioidy mohou způsobovat, především zpočátku, ospalost během dne. Někdy dochází k pocitům zmatenosti (především u starých lidí). Dříve než sami omezíte léky, počkejte pár dní. Jestliže už ospalost nemůžete snášet, poraďte se s lékařem!