vdovský důchod

Odpověď na dotaz ze dne 4. 4. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.
Měla bych dotaz. V minulém roce mě byl obnoven vdovský důchod poněvadž jsem začala pečovat o maminku. Po delších útrapách na zdeším úřadě se vše podařilo vyřídit. V měsíci lednu jsem dostala vyplacen jeden a půl vdovského důchodu, poněvadž maminka měsíc a půl po přiznání mého vdovského důchodu zemřela. Po této stránce je vše v pořádku. Je mi ale divné, že nepřišlo z Prahy žádné rozhodnutí o začátku vyplácení důchodu a ani jeho ukončení. Přišla pouze peněžní poukázka navýběr výše uvedeného důchodu. Dotazuji se zda je to správně, poněvadž doklad o přiznání vdovského důchodu bych měla mít založený. Domnívám se, že od ukončení vyplácení vdovského důchodu, který se obnovil ošetřováním maminky, naběhla nová ochranná pětiletá lhůta pro další obnovení důchodu. Za dva roky budu mít 55 let a domnívám se, že vdovský důchod by měl být znovu vyplácen. Mám se dožadovat vydání rozhodnutí o obnovení důchodu a nebo je dostačující pouze složenka od vyplaceného vdovského důchodu?

Děkuji za informaci Jarka

Jarka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Jarko,

píšete, že Vám byl znovu obnoven vdovský důchod z důvodu péče o nemocnou maminku, ale o této skutečnosti jste ze správy sociálního zabezpečení nedostala žádné rozhodnutí. Poté, co Vaše maminka zemřela a Váš nárok na vdovský důchod opět zanikl, neobdržela jste o tom rozhodnutí ani tentokrát. Jediný doklad, kterým tedy můžete obnovení důchodu prokázat, je peněžní poukázka na jeho výběr. Ptáte se nás, zda je takovýto postup správný. Doklady postrádáte hlavně kvůli pětileté ochranné lhůtě pro další obnovení důchodu, protože za dva roky dosáhnete věku 55 let a domníváte se, že byste na vdovský důchod měla opět získat nárok.

Nejdříve k postupu úřadu ve věci obnovení Vašeho vdovského důchodu: dle mě dostupných informací byste měla rozhodnutí o opětovném vzniku nároku na důchod každopádně obdržet a stejně tak by měla správa sociálního zabezpečení postupovat při jeho ukončení. Taková je běžná praxe, kterou mi telefonicky pracovnice tohoto úřadu potvrdila. Proto Vám doporučuji o tyto doklady požádat a trvat na jejich vydání, abyste neměla problémy při případném dalším vzniku nároku na tento pozůstalostní důchod a žádosti o něj.

V této souvislosti bych Vás  ještě ráda upozornila na změnu zákona o důchodovém pojištění (zákon č.306/2008 Sb., jímž se mění  zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, s účinností od 1.1. 2010), dle kterého se změnily také některé podmínky pro znovunabytí nároku na vdovský nebo vdovecký důchod. Uvádíme jej např. na našem webovém portálu v části Vdovský důchod. Zároveň zde naleznete také informace pro poživatele pozůstalostních důchodů, kterým byl důchod přiznán před 1.1.2010.

Rovněž Vám mohu doporučit kontaktovat přímo Call centrum České správy sociálního zabezpečení, které vyřizuje dotazy veřejnosti a poskytuje informace o důchodech na telefonním čísle 257 062 860 každý pracovní den v úředních hodinách, které naleznete na adrese www.cssz.cz. Uvedete-li své rodné číslo, můžete se s pracovnicí bavit zcela konkrétně. 

S přáním pěkných dní a dobrého pořízení na úřadech,

Lucie Přádová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lucie Přádová

Mgr. Lucie Přádová

sociální pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz