Vdovský důchod

Odpověď na dotaz ze dne 15. 10. 2010 zobrazit původní dotaz

Ovdověla jsem když byly dceři 3 roky , nyní již nestuduje , nebydlí ve společné domácnosti , nárok na sirotčí a vdovský důchod zanikl před 4 lety. Nyní mám 43 let. Mám nárok na pobírání vdovského důchodu , za jakých podmínek a co proto mám udělat. Děkuji

králová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Králová,

píšete, že jste ovdověla, když Vaše dcera byla ještě malá, nyní spolu již nebydlíte a dcera nestuduje. Nárok na sirotčí a vdovský důchod Vám zanikl již před čtyřmi lety. Ptáte se, zda máte nárok na pobírání vdovského důchodu, a co byste měla udělat proto, abyste nárok měla.

Nárok na pozůstalostní důchody je vázán pevnými pravidly. Z toho, jak se ptáte a jaké informace uvádíte ve svém dotazu, usuzuji, že o nich již máte určité povědomí.

Pokud byste sdílely s dcerou jednu domácnost a ona byla mladší 26 let a zároveň studovala, bylo by možné nároků na důchody znovu nabýt. Dcera má nárok na sirotčí důchod až do 26 let, bude-li studovat bez přerušení. Vy byste mohla mít nárok na obnovu vdovského důchodu po manželovi tehdy, pokud byste pečovala o nezaopatřené dítě (Vaši dceru, které by bylo méně než 26 let a zároveň by soustavně studovala), nebo byste splňovala do pěti let po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod jinou z podmínek pro obnovení nároku na jeho výplatu: pečovala byste o dítě závislé na péči jiné osoby ve II — IV stupni závislosti, o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který by s Vámi žil v domácnosti a byl závislý na péči jiné osoby ve stupni II – IV, pokud byste sama byla invalidní ve třetím stupni nebo byste dosáhla alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk** (stanovený podle § 32 výše uvedeného zákona) **pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.
Více souvisejících informací (např. jak a kde žádat, jaké další skutečnosti je třeba zohlednit) naleznete v odkazu vdovský důchod a sirotčí důchod na tomto portále.

Pro podrobnější informace se můžete obrátit na Call centrum České správy sociálního zabezpečení na číslo 257 062 860-8. Sdělíte-li pracovnici své rodné číslo, můžete se bavit zcela konkrétně o Vaší situaci. Otevírací dobu centra najdete na www.cssz.cz.

S pozdravem

Petra Husáková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Husáková

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz