vdovský a sirotčí důchod

Odpověď na dotaz ze dne 6. 11. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, moc prosím o radu:
manžel zemřel 3.2.2012 já jsem narozena 25.2.1957 pobírám vdovský důchod - do ledna 2013 - tzn. , že i když mi letos bylo 55 let - po roce pobírání vdovského důchodu již nebudu pobírat nic? (a vdovský důchod budu pobírat až sama půjdu do důchodu?)
Druhá otázka - moc prosím: dcera dostala na VŠ letos v září potvrzení o studiu na akademický rok 2012/2013, ale tento rok v měsíci říjnu úspěšně studium dokončila - diplomová práce a st. zkoušky, diplomovou práci i st. zkoušku dělala až letos v říjnu, správně je měla dělat letos v červnu, ale protože jsme měli manžela doma a starali jsme se o něj (rakovina slinivky) dcera nebyla schopna se na zkoušky připravovat (moc mi pomáhala) tak je dělala až v říjnu. Dcera je ročník 1987 - příští rok jí bude 26 let. dceři ve škole řekli - že má stále statut studenta, ale když před týdnem školu dokončila a čeká na promoce, které budou leden/únor 2013 je stále student - mám velký strach, aby nepobírala sirotčí důchod ale potom jej nemusela vracet! Děkuji moc za odpověď - na sociálce mi totiž řekli: ... kde není žalobce, není soudce.. Ještě jednou děkuji za obě odpovědi. Ještě prosím - školu má hotovou a hledá si zaměstnání - musí si už od tohoto měsíce platit VZP?

Libuše
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Libuše,

píšete, že Vám zemřel manžel v únoru tohoto roku, pobíráte vdovský důchod a chtěla byste vědět, do kdy Vám bude náležet a zda máte nárok na jeho trvalé pobírání.

Dále uvádíte, že Vaše dcera v říjnu tohoto roku úspěšně ukončila vysokou školu státními závěrečnými zkouškami. Pobírá sirotčí důchod a Vás zajímá, zda na něj má i nadále nárok. Bojíte se, aby platbu nemusela vracet. 

Chtěla byste vědět, zda si Vaše dcera musí platit zdravotní pojištění.

Vdovský důchod  Vám náleží po dobu 1 roku od smrti manžela.
Po uplynutí této doby Vám náleží pouze, pokud pozůstalá osoba splní některou z těchto podmínek:
**
**a) pečuje o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),
b) pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
c) pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
d) je invalidní ve třetím stupni
e)  dosáhla alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk, (stanovený podle § 32 výše uvedeného zákona), pro muže stejného data narození  nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Pro Vás to tedy znamená, že pokud Vaše dcera dosáhne 26 let, nebo přestane mít status studenta, nebudete mít po uplynutí jednoho roku pobírání vdovského důchodu na něj nadále nárok. Pokud byste však splnila některou z podmínek až do Vašeho důchodového věku, měla byste nárok na jeho trvalé pobírání.

Dále pak, k pobírání sirotčího důchodu  Vaší dcery – dnem úspěšného ukončení studia státními zkouškami, přestává mít Vaše dcera status studenta a tím i nárok na pobírání sirotčího důchodu.  Tuto skutečnost je Vaše dcera povinna nahlásit do 8 dnů na okresní správu sociálního zabezpečení . Výplaty, které budou vyplaceny po tomto datu, Vám nenáleží a může být nárokováno jejich vrácení.

Zdravotní pojištění za Vaši dceru přestává být hrazeno ke dni ukončení studia. Od této chvíle si ho začne hradit sama, popřípadě zaměstnavatel, anebo úřad práce – bude-li vedena v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Pokud ale neodpracovala minimálně rok, nemá nárok na jiné hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání.

Pro další podrobné otázky ohledně výplaty vdovského nebo sirotčího důchodu doporučuji kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení  (www.cssz.cz) na tel.   257 062 860 (pondělí — středa 8.00 -17.00, úterý — čtvrtek 8.00 -15.30, pátek —  8.0014.00). Sdělíte-li pracovnicím Vaše rodné číslo, můžete se bavit zcela konkrétně.

S přáním všeho dobrého,

Petra Lovečková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Lovečková

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz