Mám nárok na nějakou finanční pomoc od státu?

Odpověď na dotaz ze dne 16. července 2014 zobrazit původní dotaz
Manzel zemrel v 12.11.2008 byl narozen 28.06.1968 ja sem vychovala dve nase deti syn nar.1990 ten je uz samostatny a dcera ted zmaturovala nar.1995 a do skoly uz nejde ted mi prislo ze mam od 1.9.2014 syrotsky i vdovsky odmitnuty ja sem nar.5.2.1970 do peti let mi tedy nebude 55let a asi nebudu mit ani o 4roky nizsi duchodovy vek ale nikde se nedozvim kdy budu mit narok znovu o nej pozadat a kdy budu mit duchodovy vek nekde sem vycetla v 65-4=61?Ted sem nezamestnana a zrejme dcera bude od 1.9.2014 taky syn nebydli s nama v jedne domacnosti ale ma tu trvale bydliste a asi ani na nejake davky narok nebudeme mit tak nevim z ceho zit narok na podporu nemam ani ja ani dcera Dekuji za odpovet
hornakova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste v roce 2008 ovdověla a v péči Vám zůstaly dvě děti. Jelikož obě již dostudovaly, ztratily status nezaopatřeného dítě a tím Vám zanikl nárok na vdovský, dětem na sirotčí důchod. Ptáte se, kdy budete mít nárok znovu o vdovský důchod požádat a v jakém věku Vám vznikne nárok na důchod starobní.

Dobrý den, paní Horňáková,

pro obnovení nároku na vdovský důchod byste musela splnit některou z níže uvedených kritérií do pěti let od té doby, kdy Vám byl nárok zrušen (tedy do pěti let od 1. 9. 2014).

1) Alespoň jedno z Vašich dětí by začalo opět studovat.

2) Pečovala byste o dítě, Vašeho rodiče či rodiče zemřelého, kteří by byli závislí na péči jiné osoby ve II., III. či IV. stupni závislosti.

3) Vy sama byste se stala invalidní ve III. stupni.

4) Dovršila byste věku 55 let.

Nárok na starobní důchod Vám vzniká v 65 letech a 10 měsících – podle tabulky uvedené na webových stránkách České správy sociálního zabezpečeni.

Nárok na obnovení vdovského důchodu z důvodu dovršení 55 let věku, či věku důchodového tedy mít nebudete.

S nárokem na některou z dávek systému pomoci v hmotné nouzi nebo systému státní sociální podpory by Vám měli poradit na Vašem spádovém úřadu práce – podle místa trvalého bydliště.

S přáním pěkných dnů,

Anežka Moravcová