V rodině se neshodneme, kam uložit urnu s maminčinými ostatky. Kdo má na urnu právo?

Odpověď na dotaz ze dne 1. 6. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer,chtěla bych se zeptat....moje mamka zemřela a sestra udělala poslední rozloučení a zařizovala spopelněni,byla ji vydána urna,ale rozhodla se jí dát ještě se dvoumi sourozenci na místo určené na hřbitov ,ale druhá strana další 2 sourozenci a otec s tím nesouhlasí,nemůžeme se dohodnout,můj otec ji chce dát také na hřbitov,ale na místo kde budou jednou spolu,ti druzí chtějí dát urnu do hrobu maminy rodičů.Zemřelá nic nenapsala a výslovné přání jak se zdá řekla každému jiné otci řekla ať si ji on uloží tam kam chce on a sourozenci tvrdí,že chtěla do hrobky k rodičům.Vložili ji do vedlejší hrobky k nějaké tetě,kterou ani neznám, protože prý chtějí udělat novou desku pro dědu babičku a naší mamku...ráda bych věděla kdo má na urnu právo.Předem děkuji za odpověď

Kateřina

Zemřela Vám mamka. Vaše sestra, která vypravila pohřeb, se rozhodla urnu dát na určené místo na hřbitově. Otec s dalšími dvěma sourozenci by urnu chtěli uložit na jiné místo a nemůžete se dohodnout. Zemřelá nevyslovila za svého života žádné přání a podle slov Vašich blízkých to vypadá, že každému řekla něco jiného. Ptáte se, kdo má na urnu právo.

Dobrý den,

ve svém dotazu narážíte na hojně diskutovaný, ale právem bohužel konkrétně neřešený problém. Obecně platí, že člověk má právo si rozhodnout, jak s ním bude nakládáno po jeho smrti a příbuzní/jiní pozůstalí/vypravitel pohřbu by toto přání měli v co nejvyšší možné míře respektovat.

Může se ale stát, že vůle zesnulé osoby není jasná. To může být zapříčiněno jak úplnou absencí vyjádřené vůle, tak i větším množstvím protichůdných přání, které zesnulá svěřila různým osobám. Tvrdíte-li tedy, že neexistuje většinová shoda na tom, jaké přání Vaše maminka vyslovila, je situace velmi komplikovaná.

Urna totiž není věcí v právním slova smyslu, nelze ji tím pádem ani vlastnit. Standardně se urna vydává vypraviteli pohřbu, nejedná se ale o závazný postup vylučující alternativní řešení. Pokud by Vám některý z příbuzných či sám vypravitel pohřbu bránil v přístupu k místu, kde je zesnulá uložena, jednalo by se o zásah do výkonu Vašich osobnostních práv.

S ohledem na složitost problému doporučuji zkusit hledat konsenzus např. v podobě rozdělení popela a jeho uložení na obě zmiňovaná místa. Pokud konsenzus nebude možný, nabízí se řešení situace soudní cestou. Ta však bude velmi obtížná a je otázkou, zda pomůže dosáhnout kýženého řešení. Velmi bych doporučovala situaci konzultovat s advokátem a jeho prostřednictvím, resp. s jeho pomocí domluvit společné setkání všech dotčených, na kterém byste probrali všechny možnosti řešení.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz