V rodině se neshodneme, kam uložit urnu s maminčinými ostatky. Kdo má na urnu právo?
Dobrý den,
ve svém dotazu narážíte na hojně diskutovaný, ale právem bohužel konkrétně neřešený problém. Obecně platí, že člověk má právo si rozhodnout, jak s ním bude nakládáno po jeho smrti a příbuzní/jiní pozůstalí/vypravitel pohřbu by toto přání měli v co nejvyšší možné míře respektovat.
Může se ale stát, že vůle zesnulé osoby není jasná. To může být zapříčiněno jak úplnou absencí vyjádřené vůle, tak i větším množstvím protichůdných přání, které zesnulá svěřila různým osobám. Tvrdíte-li tedy, že neexistuje většinová shoda na tom, jaké přání Vaše maminka vyslovila, je situace velmi komplikovaná.
Urna totiž není věcí v právním slova smyslu, nelze ji tím pádem ani vlastnit. Standardně se urna vydává vypraviteli pohřbu, nejedná se ale o závazný postup vylučující alternativní řešení. Pokud by Vám některý z příbuzných či sám vypravitel pohřbu bránil v přístupu k místu, kde je zesnulá uložena, jednalo by se o zásah do výkonu Vašich osobnostních práv.
S ohledem na složitost problému doporučuji zkusit hledat konsenzus např. v podobě rozdělení popela a jeho uložení na obě zmiňovaná místa. Pokud konsenzus nebude možný, nabízí se řešení situace soudní cestou. Ta však bude velmi obtížná a je otázkou, zda pomůže dosáhnout kýženého řešení. Velmi bych doporučovala situaci konzultovat s advokátem a jeho prostřednictvím, resp. s jeho pomocí domluvit společné setkání všech dotčených, na kterém byste probrali všechny možnosti řešení.
S pozdravem
Barbora Steinlauf