V lednu 2011 nám při porodu zemřel syn, rok na to se narodila dcera. Nyní opět pláče po bráškovi. Je to v pořádku?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 9. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, ráda bych Vás seznámila s mým příběhem, na který se váže i má otázka...
V lednu 2011 nám při porodu (40tt těhotenství) zemřel v bříšku syn. Já jsem dostala DIC a bojovala také o svůj život (jsem trombofilička). Syna máme “katolicky” pohřbeného. V březnu 2012 se nám narodila zdravá dcera, která od malička jezdí s námi na hřbitov syna a o tom co se stalo ví. Jako malinká (cca do 4let) povídala o tom jak s ní bráška je, zapínali jsme v autě pásy na místě kde nikdo neseděl - dcera viděla brášku... V tuto dobu jsem si promluvila s dětským psychologem a doporučil zajít na hřbitov s dcerou, květinou a “znovu” se s bráškou rozloučit. Udělali jsme tak. Opravdu to moc pomohlo, dcera už nepotřebovala zapínat pásy na místě v autě, kde nikdo neseděl atd... Dcera (nyní 7,5let) má však cca co 3měsíce smutné období po bráškovi, pláče, je jí to líto, nechce být jedináček i když ví, že to z mého zdravotního hlediska není dobrý nápad otěhotnět... A s tímto si nevím rady...je tohle truchlení v pořádku? Děkuji za odpověď.

HR

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že Vaší dceři truchlení po bráškovi asi trochu komplikuje život a trvá již poměrně dlouho, doporučovala bych Vám věnovat mu pozornost. Nemusí jít o nějakou patologii, ale je to nejspíš zpráva o tom, že je třeba ještě něco udělat nebo dokončit.

Nevím o tom více, než píšete, a tak by bylo asi na místě situaci opět zkonzultovat s dětským psychologem, kterému můžete vše podrobně přiblížit, a také může mluvit s Vaší dcerou a celou situaci lépe posoudit. Mohu Vám ovšem nyní nabídnout několik typů k zamyšlení:

  • Je možné, že dcera potřebuje nové vysvětlení situace adekvátní jejímu věku. Možná by stálo za to zmínit existenciální úvahy o tom, že i krátký život má smysl, i když nám zemřelý člověk nemůže dělat společnost, že může mít Vaše holčička spokojený život, i když bráška s vámi nemůže být a možná má „jiné úkoly jinde“ (tady záleží na vašem vyznání nebo životní filozofii).
  • Oddělení smrti Vašeho miminka od touhy dcery po sourozenci. Povídání o tom, že člověk musí žít s tím, že věci nejsou ideální, nemá třeba sourozence, i když je chce. Takové nenaplnění k lidskému životu patří a je sice normální být kvůli tomu smutný či nespokojený, ale i tak to někdy prostě nejde. Toto dceřino přání nemusí souviset s úmrtím Vašeho prvního dítěte.
  • Zvážit, zda s dcerou také probrat, co znamená její trápení či vymáhání sourozence pro Vás. Připomíná Vám tím ztráty, které Vás potkaly, a můžete si spolu říct, že je to opravdu těžké a zároveň je možné dobře žít i s tímto omezením bez stálého připomínání prožívané bolesti.
  • Uvažovat o možnosti, že dcera má i jiné trápení (ve škole, s kamarády apod.), ale je zvyklá ukazovat veškerý svůj smutek přes truchlení po sourozenci. Tady by pomohlo mluvit s ní více o ostatních oblastech jejího života.

Existuje ještě mnoho dalších možností, o kterých bychom mohli uvažovat, proto bych Vám spíš doporučila již zmíněnou konzultaci s dětským psychologem a také více pozornosti k starostem a radostem Vaší dcerky, které se mohou za smutkem, který Vám dává najevo, skrývat.

Zuzana Vondřichová

Dotaz zodpovídá

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

psychoterapeutka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz