Umístění apalika do zařízení na Vysočině

Odpověď na dotaz ze dne 22. 4. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, obracím se na Vás dotazem ohledně umístění manžela. Jde o to, že prodělal pneumokokovou meningitidu, má těžké poškození mozku a už téměř rok je v bezvědomí (apalik, vegetativní stav). Děravý zdravotní a sociální systém mě žene do slepých uliček a zatím se mi nedaří nalézt dlouhodobé důstojné umístění. Bohužel s malým dítětem nejsem schopna o něj doma pečovat a ani bych to z hlediska psychologického nebyla schopna dlouhodobě praktikovat  Celý problém je, že manžel je mladý (ročník 76), je stabilizovaný a bez závislosti na přístroji (nepotřebuje trvalý lékařský dohled) krmen je přes PEG, vylučování cévkováním. Potřebuje 24 hodin pečovatelskou službu, ale bohužel domov pro seniory, LDNka ani hospic jej dlouhodobě přijmout nemůže. Zkoušíme dál domov pro osoby s postižením (výsledky zatím nevím) a dotaz jsem vznesla na krajský úřad a chystám se oslovit pojišťovnu. Ve většině případů se odvolávají na problém s financováním lůžek. Pokud víte o zařízení, ideálně na Vysočině (má tam rodinu), které by bylo vhodné nebo o postupu, který by mi pomohl zařízení najít prosím pomozte mi, Děkuji mnohokrát. Vočadlová Martina

Martina
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete o manželovi, který je již téměř rok ve vegetativním stavu. Psychicky už o něj doma dlouhodobě nezvládnete pečovat, máte také malé dítě. Manžel je mladý, nezávislý na přístrojích, má PEG a cévku, nepotřebuje trvalý lékařský dohled, ale permanentní pečovatelské služby. Hledáte pro něj důstojnou možnost dlouhodobého umístění. V LDN, domově pro seniory a hospici manžela dlouhodobě umístit nemohou, na vyjádření domova pro osoby se zdravotním postižením zatím čekáte. Už jste se obrátila na krajský úřad a chystáte se oslovit i pojišťovnu. Na nás se obracíte pro radu o postupu či kontakt na vhodné zařízení (nejlépe na Vysočině).

Dobrý den, paní Vočadlová,

situace, kterou popisujete, je zřejmě náročná už od samého začátku, kdy Váš muž onemocněl. Říkám si, že rozhodnutí, hledat pro něj péči mimo domov, bylo nejspíš dalším velmi nesnadným krokem. Najít pobytové služby pro mladé lidi ve stavu, v jakém je Váš muž, je skutečně obtížné. Bohužel se příliš nepočítá s tím, že by mladí lidé mohli potřebovat intenzivní dlouhodobou péči, zařízení takového typu u nás chybí.  

Podařilo se mi najít jen několik variant, které by snad mohly Vašim požadavkům na důstojné prostředí a adekvátní péči vyhovovat. Jednou z variant je oddělení dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče — DIOP , které je konkrétně na Vysočině v třebíčské nemocnici. Další je rehabilitační ústav ve Chvalech  a několik lůžek pro pacienty s apalickým syndromem mají v Alzheimer centrech .

O pomoc či radu se můžete obrátit i na společnost Cerebrum , která se specializuje na služby a poradenství pro osoby po poranění mozku. Třebaže Váš muž neutrpěl úraz, je ve stejném stavu jako mnozí právě po úrazu mozku. Tato společnost by měla mít i větší přehled o možnostech péče o pacienty jako je Váš manžel. Kliknete-li na záložku Služby, stačí jen zadat město, v kterém službu hledáte nebo kontaktovat jejich poradnu.

S přáním úspěšného hledání a mnoha sil,

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz