účet, důchod

Odpověď na dotaz ze dne 31. 10. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné zaplatit pohřeb a poplatky za pobyt v nemocnici z vkladní knížky pozůstalého, kde měl peníze pro tyto účely uloženy. Dále mě zajímá, zda je možné pro účely pohřbu a poplatků za pobyt v nemocnici použít poslední důchod, který byl z důvodu nemoci nedodán (je na poště), jedná se o výplatní termín v říjnu. Pozůstalý zemřel 30.10. 2012. Nebo se musí čekat na dědické řízení ohledně vkladní knížky a důchod propadne státu?
Děkuji za odpověď.

Somol
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, pane Somole,

jste v situaci, kdy Vám zemřel někdo blízký. Nyní řešíte úhrady pohřbu a pobytu v nemocnici, zajímá Vás, zda to lze hradit z jeho vkladní knížky či posledního důchodu, který je ještě na poště. Ptáte se, jak se věc má ohledně možnosti čerpání peněz z těchto zdrojů.

Dovolte mi nejdříve vyjádřit Vám lítost nad úmrtím Vašeho blízkého.  Z kontextu Vašeho dotazu předpokládám, že osobou, kterou označujete jako pozůstalého, máte na mysli zesnulého. Odpovím Vám tedy v tom duchu.

Nesdělujete, v jakém jste vztahu k zemřelému. Z informací, které uvádíte, usuzuji, že to budete Vy, kdo bude vypravovat pohřeb a platit náklady za pobyt zesnulého v nemocnici. Také nevím, zda již bylo započato dědické řízení. Vzhledem k tomu, že Váš blízký zemřel před tak krátkou dobou, budu vycházet z toho, že ještě nezačalo.

Obávám se, že v tuto chvíli nemůžete dělat nic jiného, než že uhradíte pohřeb i pobyt v nemocnici na své náklady a v rámci dědického řízení pak tyto náklady budete chtít vyrovnat. I když  budete skutečně vypravovatelem pohřbu Vy, přesto nyní nedosáhnete ani na peníze z účtu či vkladní knížky, ani na důchod po zemřelém – protože za stavu, kdy ještě nebylo dědické řízení započato, nelze ani požádat soud o souhlas nakládání s majetkem.

U vkladní knížky je obvyklé, že má její majitel stanovenou oprávněnou osobu. Oprávněná osoba je pro tyto účely člověk, který má právo z ní vybrat peníze apod. Nicméně je nyní vkladní knížka předmětem dědického řízení , a tedy finanční prostředky na ní uložené jsou pro Vás také nedosažitelné.

Ohledně Vaší otázky na důchod zesnulého se má věc následovně: Částka starobního důchodu není předmětem dědictví. Pokud jste však žil se zesnulým ve společné domácnosti a jste z přímé linie příbuzných, můžete požádat písemně o uvolnění poměrné části důchodu do dne smrti zemřelého Českou správu sociálního zabezpečení

Pro další informace nebo jejich ověření Vám doporučuji kontaktovat Českou správu sociálního zabezpečení na čísle jejího Call centra – 257 062 860. Provozní hodiny Call centra najdete na www.cssz.cz. Sdělíte-li pracovnici rodné číslo zesnulého, můžete se bavit zcela konkrétně o tom, co Vás v souvislosti s jeho starobním důchodem zajímá.

Přeji Vám méně smutné dny a zdárné vyřízení všeho, co Vás nyní čeká.

Mgr. Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz