Trestní oznámení na zanedbání péče lékařů

Odpověď na dotaz ze dne 21. 3. 2007 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.V roce 2001 nám ze dne na den v jisté nemocnici zemřel náš tatínek a manžel.Jeho 1 a půl pobyt v této nemocnici byl velice pochybný ze strany péče lékařů.Byl velice akutní případ (dg. z pitevní zprávy Ileus, kterýžto se má okamžitě řešit do 12 hodin operací, můj otec trávil na lůžku na urolog. oddělení s bolestmi celých 24 hodin, léčen na ledv. koliku!!!)Okamžitě jsme po smrti tatínka podali trestní oznámení na tuto nemocnici za ublížení na zdraví s následkem smrti, ovšem bylo, je a bude vše se ukázalo po vyšetření odb. lék. komisí jako správný postup lékařů.
Chtěla jsem se zeptat, zdali bychom ještě měli nějakou šanci znovu toto pochybení přezkoumat, např. Ombucman a pod. Jsem moc vděčná za vaši radu, ráda bych udělala za dosti učinění této nemocnici a "chytrým panům doktorům"!!Dlužím to nejen své matce, ale hlavně otci. Děkuji moc a hezký den.

ŠAMULA
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den a děkuji za upřímný dotaz.

Cítím z něho spravedliví rozhořčení a vůli změnit lety zaběhnutu praxi. Problém má ale několik perspektiv, které jako nezainteresovaný člověk nemohu přesně identifikovat. Zkusme se na ně zaměřit:

  1. jestliže má člověk závažné pochyby, plně schvaluji postup, jaký jste zvolili — tedy právní cestou.

  2. otec byl v nemocnici rok a půl — za tu dobu by se měl vypěstovat vztah důvěry mezi pacientem(rodinou ) a lékaři — pokud cítíme nedůvěru, je možné se okamžitě obrátit na jinou nemocnici a požádat o přeložení.

  3. z popsaného je vidět špatná komunikace mezi pacientem (rodinou) a zdravotníky — nedocházelo k vysvětlením, rozhovorům atd. jak byste byli o situaci podrobněji informování a lékaři by Vaše námitky brali vážně.

  4. co se týče smrti — do úmrtního listu se píše hlavní onemocnění, na které pacient umírá, pitva pak prokazuje i jiné obstrukce, které s výše zmíněným souvisejí. (U některých terminálních pacientů dochází ke střevním obstrukcím, které jsou sekundárním projevem analgeticko-sedativní léčby), proto bych přímo nespojoval pitevní nález a hlavní příčinu smrti.

  5. z napsaného jsem nucen připustit i variantu (neznalý podrobností), že u Vaše otce by mohlo dojít chirurgickým zákrokem k jisté smrti — znovu zdůrazňuji, že neznám přesně okolnosti.

  6. vzhledem k tomu, že policejní šetření neshledalo závadu, je obtížné další šetření — zvláště po posudku odborné komise.

  7. je možné si stěžovat na komunikaci/nekomunikaci lékařů u zřizovatele nemocnice (záleží, co je to za nemocnici — zřizovatelem může být kraj, ministerstvo, obec, atd.)

  8. raději bych byl střízlivý v intonaci, která připomíná jistou pomstu lékařům (chytrým pánům) za smrt Vaše otce. Ztráta to je jistě obrovská, leč mnoho nemocí je skutečně smrtelných bez možnosti pomoci. (to říkám jen jako poznámku na okraj pro komunikaci s dalšími úřady).

  9. samozřejmě máte možnost obrátit se rovněž na Ombudsmana, který by ale s největší pravděpodobností ustanovil komisi lékařů, kteří by danou situaci také prověřovali — jestliže “papírově” vše sedí, Vaše vyhlídky jsou srovnatelné s předchozím šetřením.

  10. můžete zkusit i ČLK — českou lékařskou komoru (většinou se postupuje přes místní organizace v daném místě působení nemocnice, upozorňuji, že všichni lékaři jsou povinně členy ČLK), můžete podat stížnost buď na postup, nebo na porušení některého z etických stavovských kodexů jako je např. Etický kodex ČLK (z roku 1995) — je možné jej najít na internetu celkem bez problémů, a nebo Práva pacientů z roku (1992).

Snažil jsem se popsal možnou situaci, vím, že přirozená spravedlnost a právo jsou u nás zatím ještě dvě rozlišné věci a řekne Vám to každý právník. Plně chápu bolest, kterou zažíváte, zkuste tedy promyslet tyto body, nebojte se i zeptat nezávislého lékaře, jak situaci po podrobném popisu a s podklady vidí.

Přeji mnoho síly.
Jiří Prokop

Dotaz zodpovídá

Mgr. Jiří Maxmilián Prokop, PhD.

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz